REKLAMA

„Źródła”. 14. edycja Szalonych Dni Muzyki 27-29 września 2024 roku w Warszawie

W ostatni weekend września 2024 roku w Warszawie po raz czternasty odbędzie się festiwal Szalone Dni Muzyki (La Folle Journée de Varsovie). Hasłem tegorocznej edycji wydarzenia są „Źródła”. Zaplanowano 56 koncertów muzyki klasycznej, tradycyjnej, jazzowej, filmowej i dawnej. Podczas 3 dni festiwalu na 6 scenach wystąpi ponad 800 artystów.

Festiwal La Folle Journée powstał 30 lat temu we Francji i od samego początku stał się jednym z najbardziej liczących się festiwali muzyki klasycznej. Wydarzenie co roku odbywa się w kilku różnych miejscach na całym świecie – we Francji, Japonii, a w tym roku już po raz czternasty w Polsce, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Podczas trzech dni odbędzie się 56 koncertów na sześciu festiwalowych scenach, na których wystąpi ponad 800 artystów. Podczas 13 dotychczasowych polskich edycji festiwalu koncertów wysłuchało 400 tysięcy osób.

„Szalone Dni Muzyki” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej © serwis Sinfonia Varsovia
„Szalone Dni Muzyki” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej © serwis Sinfonia Varsovia

Podczas tej edycji publiczność będzie mogła usłyszeć utwory uznawane za dzieła źródłowe, które swoim nowatorstwem wytyczyły muzyce nowe kierunki. Przytoczymy „Cztery pory roku” Vivaldiego, Symfonię „Z Nowego Świata” Dvořáka, Sonatę na dwa fortepiany i perkusję Bartóka czy „West Side Story” Bernsteina zapowiada René Martin, dyrektor artystyczny festiwalu.

Zgodnie z hasłem tegorocznej edycji programy koncertów powiązane będą także z motywem natury, zaproszeni artyści zagrają na tradycyjnych instrumentach i wykonają utwory inspirowane muzyką ludową.

„Szalone Dni Muzyki” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej © serwis Sinfonia Varsovia
„Szalone Dni Muzyki” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej © serwis Sinfonia Varsovia

Wierzę, że Szalone Dni Muzyki są najlepszym dowodem tego, że muzyka klasyczna nie jest zarezerwowana tylko dla koneserów, nie musi być obca i sztywna, ale potrafi poruszyć i zainspirować każdego, kto jest na nią otwarty. Dużą wagę przywiązujemy do ścieżki edukacyjnej festiwalu. W końcu w taki sposób wychowujemy sobie przyszłych słuchaczy – podkreśla Janusz Marynowski, dyrektor Sinfonii Varsovii, która organizuje polską edycję festiwalu.

Festiwal rozpoczną i zakończą koncerty Sinfonii Varsovii, które poprowadzi Julien Masmondet; orkiestrą tą dyrygować będą także Jacek Kaspszyk, Aleksandar Marković, Daniel Mieczkowski i Grzegorz Wierus. Koncerty zagrają także Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod batutą Marty Kluczyńskiej i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Alexandra Humali. Wystąpią również soliści: Valentine Michaud (saksofon), Raphaël Sévère (klarnet), Emmanuel Strosser (fortepian), Klara Min (fortepian), Marcel Markowski (wiolonczela), Aleksandra Orłowska (sopran), Hubert Zapiór (baryton), François Lazarevitch (dudy), Raphaël Feuillâtre (gitara), Illia Ovcharenko (fortepian), Maciej Frąckiewicz (akordeon) i Maciej Skrzeczkowski (klawesyn).

„Szalone Dni Muzyki” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej © serwis Sinfonia Varsovia
„Szalone Dni Muzyki” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej © serwis Sinfonia Varsovia

Zaplanowano liczne koncerty kameralne, podczas których zaprezentują się takie zespoły i artyści, jak Quatuor Hermès, Geister Duo, Chopin University Percussion Ensemble, Sinfonia Varsovia Wind Quintet & Goście, Valentine i Gabriel Michaud, Eva Zavaro, Raphaël Sévère i Emmanuel Strosser, Les Musiciens de Saint-Julien, Sirba Octet, Marcin Masecki, Chopin University Big Band, Paul Lay Trio, Kapela Maliszów i Suferi.

Wystąpi także 10 zespołów szkół artystycznych: zespół baletowy warszawskiej Szkoły Baletowej oraz 9 orkiestr z Białegostoku, Bytomia, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Radomia, Warszawy, Sosnowca i Żor.

15 z 56 koncertów festiwalu jest darmowych, a ponieważ odbywają się w przestrzeniach przy placu Teatralnym, to spacerujący warszawskim śródmieściem mogą wstąpić na nie mimochodem. Przyciąga ich grana na żywo muzyka. Widzimy budzący się wtedy w tych przypadkowych słuchaczach entuzjazm dla często obcego im świata, który na chwilę staje się dla nich tak łatwo dostępny, wręcz na wyciągnięcie ręki – dodaje Marynowski.

„Szalone Dni Muzyki” - koncert dla najmłodszych melomanów © serwis Sinfonia Varsovia
„Szalone Dni Muzyki” – koncert dla najmłodszych melomanów © serwis Sinfonia Varsovia

Przygotowano także koncerty kameralne z myślą o najmłodszych melomanach i symfoniczne koncerty edukacyjne. Bilety w cenach 25-35 zł dostępne są w sprzedaży internetowej na stronach szalonednimuzyki.pl i eventim.pl, a także w kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Na koncerty w Namiocie na pl. Teatralnym i w Kościele Środowisk Twórczych (ul. Senatorska 18b) wstęp jest wolny.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne