REKLAMA

Odgłosy natury i #natura. Cztery koncerty 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic

W ramach 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic, w dniach 29 czerwca – 7 lipca 2024 roku odbędą się cztery koncerty, dwa w Operze Leśnej, jeden na terenie Opery Leśnej w Sali Lasy oraz jeden w Kościele pw. NMP Gwiazdy Morza w Sopocie. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest #natura.

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic powstał w 2011 roku z inicjatywy miasta Sopotu oraz dyrekcji Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Założeniem jest wspieranie wartościowych zjawisk i trendów wykonawczych w kulturze muzycznej niezależnie od podziałów gatunkowych. Melomani otrzymują w ofercie cztery zróżnicowane programowo koncerty. Wydarzenie jest też propozycją dla międzynarodowego grona turystów przybywających w okresie wakacji do Metropolii Trójmiejskiej. Tradycją koncertów festiwalowych są wieczory tematyczne, prezentujące kulturę danego kraju. W poprzednich latach były to muzyczne podróże do Hiszpanii (2017), Francji (2018), Wiednia (2019) i Czech (2020). W Festiwalowej Gali Operowej występowały gwiazdy światowej wokalistyki, w poprzednich latach Festiwal miał przyjemność gościć m.in. Piotra Beczałę, Aleksandrę Kurzak, Roberto Alagnę, Rolando Villazóna, Ildara Abdrazakova, Sondrę Radvanovsky i Joyce DiDonato.

W zamierzeniu organizatorów ta edycja festiwalu ma na celu pobudzić publiczność do aktywnego słuchania i uczestnictwa w koncertach poprzez poszukiwanie odgłosów natury. Celem edycji #natura jest również pobudzenie wyobraźni. To wizja nowego dyrektora artystycznego NDI Sopot Classic, Szymona Morusa, który od tej edycji zastąpił Wojciecha Rajskiego, dyrygenta, założyciela i dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

Trebunie Tutki na Sopot Classic Festival © materiały prasowe
Trebunie Tutki na Sopot Classic Festival © materiały prasowe

Pierwszy z koncertów 14. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic to Odgłosy Gór z udziałem angielskiego skrzypka Nigela Kennedy’ego, zespołu Trebunie Tutki oraz Orkiestry PFK Sopot pod dyrekcją Maestro Pawła Przytockiego. W programie znajdą się inspirowane góralskim folklorem kompozycje Karola Szymanowskiego, utwory Mieczysława Karłowicza – kompozytora i taternika, a także Wojciecha Kilara, dla którego polskie góry stanowiły ogromną inspirację. Pierwsze z wydarzeń festiwalowych to również ukłon w stronę miasta partnerskiego Sopotu – Zakopanego.

Etnos Ensemble na Sopot Classic Festival © materiały prasowe
Etnos Ensemble na Sopot Classic Festival © materiały prasowe

Kolejny koncert W moim ogródecku będzie występem etnicznej grupy Etnos Ensamble wraz z Orkiestrą PFK Sopot. Program koncertu zawierać będzie kompozycje z górskich rejonów Europy, m.in.: tradycyjną pieśń Beskidu Śląskiego Doliny, utwory Michała Lorenca z filmu „Bandyta”, do którego zdjęcia zrealizowano w Bieszczadach, i tradycyjne melodie rumuńskie.

 {oh!} Orkiestra na Sopot Classic Festival © materiały prasowe
{oh!} Orkiestra na Sopot Classic Festival © materiały prasowe

Podczas trzeciego z koncertów Francuskie „Cztery pory roku” melomani usłyszą orkiestrę historyczną {oh!} Orkiestra oraz znakomitą sopranistkę islandzko-szkockiego pochodzenia Hannah Morrison. W programie koncertu znajdą się francuskie kompozycje: „Cztery pory roku” Antonio Guido oraz kantata „Le Lis et la Rose” André Campry. Wydarzenie będzie miało miejsce w zabytkowym Kościele pw. NMP Gwiazdy Morza w Sopocie.

Widowisko baletowe „Carmen" na Sopot Classic Festival © materiały prasowe
Widowisko baletowe „Carmen” na Sopot Classic Festival © materiały prasowe

Zwieńczeniem Festiwalu będzie widowisko baletowe „Carmen” w wykonaniu Compagnie Chorégraphique François Mauduit – wybitnego zespołu tancerzy z Toulouse (Francja) w reżyserii Françoisa Mauduita – znanego tancerza i choreografa. Artysta jest złotym medalistą wielu międzynarodowych konkursów, absolwentem Conservatoire National Supérieur de danse de Paris oraz słynnej Szkoły Tańca OPERA DE PARIS, a także byłym solistą legendarnego baletu Maurice’a Béjarta. Tancerzom towarzyszyć będzie Orkiestra PFK Sopot pod dyrekcją Szymona Morusa. To niezwykłe widowisko (do muzyki Georgesa Bizeta) połączy nowatorski taniec i współczesną interpretację tradycyjnej opery. Spektakl odbędzie się w Operze Leśnej, której otwarta przestrzeń i bliskość natury znakomicie koresponduje z dzikością i wolnością opery „Carmen”.

Bilety można nabyć na stronie: www.sopotclassic.pl w zakładce BILETY. Sprzedaż stacjonarna biletów odbywa się w punktach Informacji Turystycznej w Sopocie oraz podczas koncertów PFK Sopot.

ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego jest jednym z partnerów medialnych NDI Sopot Classic Festival.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne