REKLAMA

2 wydarzenia specjalne Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego w Gliwicach i Katowicach: Zaczarowany Świat Operetki i koncert pamięci Bogusława Kaczyńskiego

W Teatrze Miejskim w Gliwicach, 1 i 2 października o 18.00 odbędzie się premiera widowiska muzycznego „Zaczarowany świat operetki”. W Akademii Muzycznej w Katowicach 22 października o 18.00 odbędzie się Koncert operowy pamięci Bogusława Kaczyńskiego.

Prezydent Gliwic Adam Neumann, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach Grzegorz Krawczyk i Fundacja ORFEO imienia Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie zapraszają 1 i 2 października o 18.00 na premierę widowiska muzycznego „Zaczarowany świat operetki”. w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego. To wydarzenie specjalne 4. Festiwalu imienia Bogusława Kaczyńskiego odbędzie się w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Nawiązuje do 70-lecia założenia Operetki Śląskiej, pierwszej sceny tego typu w Polsce.

Operetka Śląska powstała jako filia Opery Śląskiej. Komediowa scena muzyczna zainaugurowała działalność 11 października 1952 roku na scenie przy ulicy Nowy Świat 55 w Gliwicach premierą „Krainy uśmiechu” Franciszka Lehara. Był to wtedy jedyny w Polsce teatr muzyczny o profilu komediowo-rozrywkowym. Występował od Cieszyna po Sopot, a także w Czechosłowacji. Przygotowywał premiery operetek, komedii muzycznych, a także amerykańskich musicali.

Małgorzata Długosz i zespół GTM © archiwum Teatru Miejskiego w Gliwicach
Małgorzata Długosz i zespół GTM © archiwum Teatru Miejskiego w Gliwicach

Tradycję Operetki Śląskiej kontynuował Gliwicki Teatr Muzyczny w latach 2001-2016, rozwijając się także w innych kierunkach. Przyciągał publiczność urozmaiconym repertuarem. Wystawiał klasyczne operetki w bogatej oprawie i na wysokim poziomie artystycznym. Przygotowywał polskie prapremiery musicali, takich jak „Footloose”, „42 Ulica”, „High School Musical” czy „Rodzina Addamsów”. Zrealizował premiery oper „Cyrulik sewilski” Rossiniego i „Carmen” Bizeta. Przygotował prapremierę muzycznej wersji „Anny Kareniny”. Zachwycał widowiskami muzycznymi i tanecznymi. Jego dyrektorem był Paweł Gabara, a szefem artystycznym – Krzysztof Korwin-Piotrowski. O poziom muzyczny dbali dyrygenci tacy jak: Tomasz Biernacki, Wojciech Rodek, Maciej Niesiołowski i Ruben Silva. Wśród gwiazd teatru byli: Wioletta Białk, Grażyna Brodzińska, Małgorzata Długosz, Jolanta Kremer, Anita Maszczyk, Jerzy Bytnar, Arkadiusz Dołęga, Łukasz Gaj, Jerzy Gościński, Ireneusz Miczka, Michał Musioł, Adam Sobierajski. Gościnnie występowali w spektaklach: Iwona Hossa, Małgorzata Walewska, Jacek Chmielnik, Janusz Ratajczak czy Adam Zdunikowski.

Teatr otrzymywał Złote Maski za wydarzenia roku, między innymi „Carmen” w reż. Pawła Szkotaka i „42 Ulicę” w reż. Marii Sartovej. „Rodzina Addamsów” została uznana za najlepszy spektakl muzyczny w Polsce, uzyskując Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury. Teatr gościł na najważniejszych festiwalach muzycznych w Polsce: im. Jana Kiepury, im. Krystyny Jamroz, im. Adama Didura. Wielokrotnie był zapraszany do warszawskiej Sali Kongresowej i miał około 100 tysięcy widzów rocznie.

Podczas gali można będzie usłyszeć największe przeboje muzyki operetkowej, skomponowanej przez takich mistrzów gatunku, jak Strauss, Lehar czy Kalman. Zabrzmią nieśmiertelne utwory z „Krainy uśmiechu”, „Zemsty nietoperza”, „Wiedeńskiej krwi”, „Hrabiny Maricy” oraz „Wesołej wdówki”. Nie zabraknie też piosenek z kilku musicali, m.in. „West Side Story”, którego polska prapremiera odbyła się w Operetce Śląskiej w 1989 roku. Gala nawiązuje również do premiery „Zaczarowanego świata operetki” w warszawskim Teatrze Muzycznym ROMA za dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego w 1995 roku.

Wystąpią soliści: Wioletta Białk, Małgorzata Długosz, Jolanta Kremer, Anita Maszczyk, Łukasz Gaj, Adam Sobierajski, Jarosław Tyran oraz zespół wokalno-taneczny i Orkiestra Straussowska Orfeum pod dyrekcją Adama Mazonia. Galę poprowadzą: Violetta Rotter-Kozera, dziennikarka muzyczna TVP 3 Katowice oraz Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.

Natomiast w Akademii Muzycznej w Katowicach 22 października o 18.00 odbędzie się Koncert operowy pamięci Bogusława Kaczyńskiego z udziałem śpiewaków: Ewy Biegas, Aleksandry Blanik, Eweliny Szybilskiej, Łukasza Gaja i Pawła Sobierajskiego. Na fortepianie zagra prof. Grzegorz Biegas, który występował jako kameralista w Europie, USA, Argentynie i Chinach. W repertuarze znajdą się ulubione arie Bogusława Kaczyńskiego m.in. z dzieł Giuseppe Verdiego i Giacomo Pucciniego. Zabrzmi także muzyka polskich kompozytorów: Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina. Będzie to ostatnie wydarzenie tegorocznego Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.

4. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego obejmuje w tym roku kilkanaście wydarzeń, odbywających się w województwie lubelskim, a także w Sarnakach, Serpelicach, Warszawie, Gliwicach i Katowicach. Najwięcej koncertów i spektakli miało miejsce w Białej Podlaskiej. Organizatorami bialskiego festiwalu są: prezydent miasta Michał Litwiniuk, Fundacja ORFEO i Bialskie Centrum Kultury. W maju odbyła się telewizyjna „Gala Kiepurowska” z udziałem solistów z Polski i Opery Lwowskiej. W amfiteatrze pokazano „Zemstę nietoperza” Johanna Straussa w reżyserii Artura Barcisia z Teatru Muzycznego w Lublinie. W Muzeum Południowego Podlasia odbył się wernisaż wystawy „Bogusław Kaczyński – z Białej Podlaskiej w świat” według koncepcji artystycznej Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego. Joanna Trafas przygotowała premierę koncertu inscenizowanego „Opowiastki o Mozarcie”. Odbyła się też prapremiera spektaklu „Biały sad” bialskiego Teatru Słowa. Tłumy przyciągnął koncert „Powróćmy jak za dawnych lat” z Małgorzatą Długosz, Joanną Jakubas, Zbigniewem Maciasem. W gali finałowej „Muzyczna podróż do Francji” wzięli udział: Małgorzata Walewska, Joanna Szynkowska vel Sęk, Tadeusz Szlenkier, Mateusz Deskiewicz, Stanisław Napierała, Kamila Wąsik-Janiak, Klaudiusz Baran i Chopin University Chamber Orchestra pod dyrekcją Rafała Janiaka.

Festiwal otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne