REKLAMA

4. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego znów promować będzie muzykę klasyczną

Głównym celem jednego z największych wydarzeń muzycznych w tej części Polski jest prezentowanie muzyki klasycznej, szczególnie operowej oraz wybitnych artystów średniego i młodego pokolenia. Kolejna, 4. edycja odbywać się będzie od 3 do 11 września w Białej Podlaskiej.

Na Festiwalu corocznie występują znakomici polscy śpiewacy operowi oraz instrumentaliści. Najwięcej koncertów odbędzie się w Białej Podlaskiej, skąd pochodził patron, Bogusław Kaczyński, ale wydarzenia specjalne zostały zaplanowane w Warszawie, Katowicach i Gliwicach. Organizatorzy przygotowali również przystanki muzyczne w Sarnakach i Serpelicach w województwie mazowieckim.

3 września w amfiteatrze w Białej Podlaskiej wystąpi zespół Teatru Muzycznego w Lublinie, inaugurując Festiwal „Zemstą nietoperza” w brawurowej reżyserii Artura Barcisia, ze znakomitą obsadą. W poniedziałek 5 września o 16.00 w Muzeum Południowego Podlasia odbędzie się wernisaż wystawy „Bogusław Kaczyński – z Białej Podlaskiej w świat”. Autorem koncepcji artystycznej jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, równocześnie kurator ekspozycji razem z Grzegorzem Kurpetą. Tego samego dnia o 17.00 zaplanowano promocję książki Anny Lisieckiej o Bogusławie Kaczyńskim „Będę sławny, będę bogaty”. Spotkanie autorskie poprowadzą: Gabriela Kuc-Stefaniuk i Krzysztof Korwin – Piotrowski.

„Zemsta nietoperza” w Lublinie © Grzegorz_Winnicki
„Zemsta nietoperza” w Lublinie © Grzegorz Winnicki

Wtorek 6 września będzie należeć do Teatru Słowa, który przygotowuje prapremierę spektaklu „Biały sad” Jacka Daniluka w reżyserii Danuty Szaniawskiej.

W środę 7 września w sali widowiskowej przy ulicy Brzeskiej 41 odbędzie się premiera inscenizowanego koncertu edukacyjnego dla dzieci: „Opowiastki o Mozarcie”. Jego autorką jest krakowska śpiewaczka i muzykolożka Joanna Trafas.

Na piątek 9 września zaplanowano premierę koncertu „Powróćmy jak za dawnych lat” w reżyserii Zbigniewa Maciasa. Obok barytona wystąpią Joanna Jakubas i Małgorzata Długosz. Jakubas nagrała ostatnio płytę z London Symphony Orchestra, pt. „My New Wings”, a jej producentem był laureat Oscara Jan A. P. Kaczmarek.

W sobotę 10 września w kościele w Sarnakach wystąpią: Justyna Reczeniedi, Ewa Łobaczewska i Jakub Milewski. Solistom towarzyszyć będzie Strauss Ensemble pod dyrekcją Artura Jaronia.

Kompozytor i dyrygent Rafał Janiak © archiwum prywatne
Kompozytor i dyrygent Rafał Janiak © archiwum prywatne

W finałowej gali 11 września w bialskim amfiteatrze zagra wyjątkowa Chopin University Chamber Orchestra pod patronatem rektora UMFC prof. Klaudiusza Barana. W 2019 roku muzycy mieli ponad 20 koncertów w prestiżowych salach Chin. Orkiestra nagrała już kilka płyt, m.in. z muzyką Krzysztofa Pendereckiego. Jej kierownikiem artystycznym jest wybitny kompozytor i dyrygent Rafał Janiak, dziekan Wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej UMFC w Warszawie. Koncert z udziałem gwiazd opery i wirtuozów instrumentów poprowadzą: Katarzyna Sanocka z TVP Kultura i Krzysztof Korwin-Piotrowski.

Wydarzenia specjalne odbędą się także jesienią. 1 i 2 października w Teatrze Miejskim w Gliwicach została zaplanowana premiera widowiska „Zaczarowany świat operetki”. Gala odbędzie się z okazji 70-lecia założenia Operetki Śląskiej w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego (wieloletniego szefa artystycznego gliwickiego teatru). Wystąpią: Małgorzata Długosz, Jolanta Kremer, Anita Maszczyk, Łukasz Gaj i Adam Sobierajski. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Straussowska Orfeum pod dyrekcją Adama Mazonia.

Katarzyna Sanocka, Krzysztof Korwin-Piotrowski, gala finałowa 3. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, Biała Podlaska
Katarzyna Sanocka, Krzysztof Korwin-Piotrowski, gala finałowa 3. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, Biała Podlaska

22 października w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach odbędzie się Koncert operowy pamięci Bogusława Kaczyńskiego pod patronatem rektora prof. Władysława Szymańskiego. Zaśpiewają w nim: Ewelina Szybilska, Ewa Biegas, Aleksandra Blanik, Łukasz Gaj i Paweł Sobierajski.

W wydarzeniach 4. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego wezmą udział wybitni śpiewacy operowi. Małgorzata Walewska występowała od wiedeńskiej Staatsoper po londyńską Royal Opera House i nowojorską Metropolitan Opera. Ewa Biegas, dziekan Wydziału Wokalno-Aktorskiego AM w Katowicach, występowała w Kammeroper w Wiedniu, Operze w Montrealu, Teatro Colon w Buenos Aires.

Justyna Reczeniedi śpiewała w Warszawskiej Operze Kameralnej i Polskiej Operze Królewskiej, a także na scenach Europy, Japonii i Kanady. Ewelina Szybilska to gwiazda Opery Śląskiej, laureatka Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla najlepszej śpiewaczki operowej w 2021 roku. Małgorzata Długosz jest gwiazdą festiwali muzycznych, występowała w Polsce, USA i Kanadzie. Anna Barska to czołowa solistka Teatru Muzycznego w Lublinie. Joanna Szynkowska vel Sęk debiutowała na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego. Łukasz Gaj zaczynał karierę na deskach Opery Wrocławskiej, jest dyrektorem Centrum Paderewskiego.

Zbigniew Macias przez 20 lat był etatowym śpiewakiem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Tadeusz Szlenkier jest obecnie solistą Staatstheater w Norymberdze. Kontratenor Jan Jakub Monowid występował w prestiżowych salach koncertowych w Tokio, Genewie czy Zurychu. Adam Sobierajski jest solistą Opery Krakowskiej i Opery Śląskiej, występuje na wielu festiwalach. Adam Zdunikowski był przez wiele lat solistą Opery Narodowej, śpiewał w wielu krajach świata.

Krzysztof Korwin-Piotrowski zaprosił także wybitnych instrumentalistów. Akordeonista Klaudiusz Baran otrzymał 3 Nagrody Muzyczne „Fryderyk”. Jest profesorem i rektorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Skrzypaczka Kamila Wąsik-Janiak występowała na festiwalach w Niemczech, Estonii i Japonii. Nagrywane przez nią płyty otrzymały nagrody „Fryderyk” oraz „Les Orphees d’Or” we Francji. Mirosław Feldgebel gra na fortepianie, klawesynie i zabytkowych harfach. Występował w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Pleyel w Paryżu, Musikverein w Wiedniu, Gran Teatre de Liceu w Barcelonie czy Omotesando w Tokio. Prof. Grzegorz Biegas to wielokrotnie nagradzany pianista, korepetytor i pedagog. Dokonał wielu nagrań radiowych i telewizyjnych.

Aktorka Ewa Łobaczewska otrzymała za debiut w Gliwickim Teatrze Muzycznym Nagrodę Artystyczną „Złota Maska”. Solista Teatru Muzycznego w Gdyni Mateusz Deskiewicz jest jednym z najlepszych aktorów musicalowych. Na festiwalu są również promowani laureaci międzynarodowych konkursów wokalnych im. Ady Sari w Nowym Sączu oraz im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Publiczność festiwalowa może usłyszeć sopranistki Aleksandrę Blanik i Wioletę Sędzik, tenora Stanisława Napierałę oraz basa Karola Skwarę.

Uwerturą do festiwalu była Gala Kiepurowska z okazji 120. urodzin „chłopaka z Sosnowca” i 80. urodzin Bogusława Kaczyńskiego. Koncert był wielokrotnie emitowany na antenie TVP. Wystąpili w nim m.in. soliści Lwowskiej Opery Narodowej: sopranistka Daria Lytovchenko i tenor Oleh Lanovyi oraz solistka baletu Ilona Kravchenko.

Organizatorami wydarzenia są: Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk, ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego i Bialskie Centrum Kultury (dyrektor Zbigniew Kapela). Dyrektorem artystycznym jest Krzysztof Korwin– Piotrowski.

Partnerami festiwalu są w tym roku: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Teatr Muzyczny w Lublinie, Muzeum Południowego Podlasia, Teatr Miejski w Gliwicach, Kościół Środowisk Twórczych w Warszawie, Muzeum Historii Katowic, GOK w Sarnakach, Państwowa Szkoła Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej, AWF w Warszawie – Filia w Białej Podlaskiej oraz Zakład Produkcyjno-Handlowy „Zieleń” w Białej Podlaskiej.

Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne