REKLAMA

30 lat Sinfonietty Cracovii. Koncerty z okazji jubileuszu zespołu, który narodził się z pasji do muzyki

25 maja 2024 roku minie trzydzieści lat, odkąd Rada Miasta Krakowa powołała do życia Orkiestrę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. Z okazji jubileuszu orkiestra ma w planach wiele artystycznych wydarzeń. Kulminacją obchodów 30-lecia będzie uroczysta gala Penderecki | Korzeniowski, która znów połączy dwa światy: muzyki filmowej oraz współczesnej.

Na początku lat 90. grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie założyła zespół Młodych Kameralistów Krakowskich. Dzięki wstawiennictwu autorytetów świata kultury, w tym Krzysztofa Pendereckiego oraz jego żony, zespół zyskał status miejskiej instytucji kultury.

Jak czytamy na stronie: program Sinfonietty Cracovii opiera się na czterech głównych filarach: „Gwiazdy z Sinfoniettą”, „Koncerty Espresso”, „Sinfonietta Nova” oraz „Sinfonietka”. To koncerty o zróżnicowanym formacie, zarówno w powiększonym, symfonicznym składzie, jak i w zespołach kameralnych. Sinfonietta Cracovia opiera się na klasyce, jednak odkrywa także nowe przestrzenie dla muzyki.

Mari Silje Samuelsen © Jonathan Vivaas Kise
Mari Silje Samuelsen © Jonathan Vivaas Kise

Strategiczna współpraca z London Sinfoniettą, cykl koncertów dla młodych dorosłych „Elektro Sinfonietta”, muzyka filmowa Abla Korzeniowskiego oraz wielkie gale z udziałem gwiazd muzyki klasycznej czy piknik urodzinowy dla mieszkańców Krakowa – to tylko niektóre atrakcje, przygotowane przez duet dyrektorski Agata Grabowiecka i Katarzyna Tomala–Jedynak na trzydziestolecie miejskiej orkiestry.

Program roku jubileuszowego to występy Sinfonietty Cracovii z wielkimi gwiazdami muzyki klasycznej. W lutym w Krakowie zjawi się Berlin Piano Trio złożone z Filharmoników Berlińskich, we wrześniu z Sinfoniettą Cracovią zagra południowokoreańska skrzypaczka Kim Bomsori, a w październiku emanująca wirtuozerską energią Norweżka – Mari Silje Samuelsen, skrzypaczka i muza Maxa Richtera.

Sinfonietta Cracovia w roku jubileuszowym wzmacnia także filary swojej działalności: muzykę nową oraz filmową. Cykl „Sinfonietta Nova” będzie miał swojego kuratora-rezydenta, którym został Andrew Burke, dyrektor artystyczny London Sinfonietty. Podczas serii koncertów w Teatrze Łaźnia Nowa (w lutym, kwietniu oraz październiku) Londyńczycy wystąpią z krakowskim zespołem. Obie orkiestry specjalizują się w muzyce współczesnej.

Dirk Brosse © Michel Cooreman
Dirk Brosse © Michel Cooreman

Tytuł dyrygenta honorowego powierzono Dirkowi Brossé, autorytetowi w obszarze muzyki filmowej, szefowi World Soundtrack Awards i Orkiestry Kameralnej Philadelphii, z którym jesienią Sinfonietta Cracovia wyruszy w jubileuszową trasę koncertową do Holandii, Belgii i Francji.

Kulminacją obchodów 30-lecia będzie uroczysta gala „Penderecki | Korzeniowski”, która znów połączy dwa światy: muzyki filmowej oraz współczesnej. Idea koncertu opiera się na dwóch nurtach: dziedzictwie Krzysztofa Pendereckiego (patrona i mentora orkiestry) oraz twórczości jego ucznia Abla Korzeniowskiego, ambasadora polskiej kultury i jednego z najbardziej uznanych Polaków w Hollywood, który zasłynął na polu muzyki filmowej po współpracy z Tomem Fordem i Madonną. Podczas koncertu usłyszymy napisane przez niego ścieżki dźwiękowe, lecz także utwór komponowany specjalnie dla Sinfonietty Cracovii, którym kompozytor zadyryguje osobiście, dzieląc w tym koncercie pulpit dyrygencki z Pierwszą Dyrygentką, Katarzyną Tomalą- Jedynak. Jak mówi dyrektorka Sinfonietty Cracovii, Agata Grabowiecka: To koncert łączący tradycję orkiestry z otwartością na nowe, ukazujący twórczość Profesora w innym, bardziej przystępnym kontekście. Przede wszystkim jednak łączenie muzycznych światów to zaproszenie dla nowej publiczności.

Abel Korzeniowski © archiwum kompozytora
Abel Korzeniowski © archiwum kompozytora

Tworzenie przestrzeni dla nowej publiczności jest też misją nowego cyklu, który od marca Sinfonietta Cracovia uruchomi wraz z Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej Manggha, zapraszając do tej przestrzeni nastolatków oraz studentów poszukujących kontaktu z muzyką. Cykl „Elektro Sinfonietta” połączy instrumenty smyczkowe z elektroniką, multimediami, ale i narzędziami sztucznej inteligencji.

Sinfonietta Cracovia to orkiestra otwarta na przyszłość – nie boimy się poszerzania repertuaru czy nowych formatów. Chcemy zrozumieć młodą publiczność i pokazać jej, że w świecie muzyki klasycznej też mogą poczuć się dobrze, dlatego inicjujemy spotkania rady młodzieżowej i badania publiczności. Jest to ważne szczególnie w kontekście budującej się nowej siedziby orkiestry, Krakowskiego Centrum Muzyki – mówi Agata Grabowiecka.

W czerwcu 2024 roku zabrzmią arie operowe w wykonaniu Marceliny Román, klasyka w wydaniu związanych z zespołem wirtuozów (m. in. Daniela Stabrawy). Dla całych rodzin Sinfonietta Cracovia zorganizuje muzyczny piknik w zielonym otoczeniu Nowohuckiego Centrum Kultury.

Więcej informacji o koncertach na stronie www.sinfonietta.pl.

reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne