REKLAMA

„Herrmann | Mykietyn”. Koncert Sinfonietty Cracovii z muzyką filmową i współczesną

18 kwietnia salą koncertową Filharmonii Krakowskiej zawładną brzmienia grozy spod znaku thrillerów Alfreda Hitchcocka, a także muzyka jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych, Pawła Mykietyna. Będą to utwory zarówno koncertowe, jak i filmowe, między innymi z nominowanego do Oscara filmu „IO”.

Koncert „Herrmann | Mykietyn” to powrót oryginalnej formuły, którą przed kilkoma miesiącami krakowskiej publiczności zaproponowała dyrekcja Sinfonietty Cracovii. W listopadzie ubiegłego roku scenę sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej dzieliła muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta i Patricka Doyle’a, autora muzyki do „Harry’ego Pottera”. Koncert spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności, co skłoniło organizatorów do rozwinięcia idei łączenia muzycznych światów.

– Tym razem pokażemy publiczności jak bliskie są sobie światy muzyki filmowej i współczesnej. Nie każdy ma świadomość, że grozę w słynnej mrożącej krew w żyłach scenie pod prysznicem z „Psychozy”, w dużej mierze buduje muzyka, a konkretniej smyczki, współczesne brzmienia, które tym razem będziemy mogli usłyszeć na żywo – mówi Agata Grabowiecka, dyrektorka Sinfonietty Cracovii. – Jednocześnie, w tym samym programie znajdą się utwory koncertowe: żywiołowa „Sinfonietta na smyczki” Bernarda Herrmanna oraz „II koncert wiolonczelowy” Pawła Mykietyna w wykonaniu znakomitego wiolonczelisty Marcina Zdunika.

Obecność na scenie Marcina Zdunika, który w ścisły sposób współpracował z kompozytorem w czasie komponowania „Koncertu”, gwarantuje najwyższy poziom wykonawczy tego niezwykle ciekawego utworu. Sam wiolonczelista opisuje go jako hipnotyzującą historię dźwiękową o niezwykle dynamicznej narracji muzycznej. Kompozycja Pawła Mykietyna trzyma słuchaczy i wykonawców w napięciu od pierwszej do ostatniej nuty, paradoksalnie zostawiając jednak sporo przestrzeni na kontemplację.

© Sinfonietta Cracovia
© Sinfonietta Cracovia

Sinfonietta Cracovia wystąpi u boku muzyków Filharmonii Krakowskiej pod batutą jej dyrektora artystycznego, Alexandra Humali. Symfoniczne dźwięki klasycznego świata Hollywood wybrzmią więc z mocą muzyków dwóch orkiestr. Jego dopełnieniem będą elektroniczne efekty wykorzystane w kompozycjach Pawła Mykietyna do filmu Jerzego Skolimowskiego „IO” (Europejska Nagroda Filmowa za najlepszą ścieżkę dźwiękową roku). W programie znajdzie się też muzyka z filmów: „Psychoza”, „Zawrót głowy”, „Północ, północny zachód”, „Marnie” Alfreda Hitchcocka oraz „Obywatel Kane” Orsona Wellesa.

Koncert realizowany jest we współpracy z Filharmonią Krakowską w ramach projektu „Muzyczne Mosty”, łączącego krakowskie instytucje kultury. Projekt „Muzyczne mosty” realizują cztery krakowskie instytucje: Filharmonia Krakowska, Akademia Muzyczna w Krakowie, Capella Cracoviensis i Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

„Herrmann | Mykietyn” odbędzie się 18 kwietnia 2023 roku o godz. 19.30 w sali koncertowej Filharmonii Krakowskiej, ul. Zwierzyniecka 1. Wieczór w Filharmonii Krakowskiej poprzedzi spotkanie z kompozytorem prowadzone przez dziennikarzy Magdę Miśkę-Jackowską i Jacka Hawryluka. Bilety na stronie www.filharmoniakrakow.pl oraz w Kasie Filharmonii. Więcej informacji na temat programu: www.sinfonietta.pl.

Koncert pod patronatem medialnym Drugiego Programu Polskiego Radia, Radia Kraków, Radia Kraków Kultura oraz czasopisma „Ekrany”. Realizacja koncertu pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach projektu TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej. Sinfonietta Cracovia jest instytucją kultury Miasta Krakowa.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne