REKLAMA

Wystawa „Bogusław Kaczyński – z Białej Podlaskiej w świat”

W Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej została otwarta wystawa czasowa poświęcona Bogusławowi Kaczyńskiemu. Jej pomysłodawcą i kuratorem jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, reżyser, dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego.

Rafał Izbicki, dyrektor bialskiego muzeum, zaproponował razem z współkuratorem Grzegorzem Kurpetą, aby w Parku Radziwiłłowskim,1 sierpnia 2022 roku zaprezentowana została wystawa plenerowa poświęcona patronowi warszawskiej Fundacji ORFEO i Honorowemu Obywatelowi Białej Podlaskiej. Według pomysłu Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego ekspozycja ma formę książki o Bogusławie Kaczyńskim.

Przewodniczący rady fundacji Zbigniew Napierała zasugerował, aby koncepcję artystyczną przygotowała wybitna scenografka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Izabela Chełkowska. Razem z Cezarym Żeglińskim przygotowała ona projekt graficzny w oparciu o zbiory Fundacji ORFEO. 

Ekspozycja przedstawia na stronie tytułowej Bogusława Kaczyńskiego z Marią Callas, którą poznał we Włoszech. Biografia opisuje najważniejsze wydarzenia z życia artysty: narodziny w Białej Podlaskiej (2 maja 1942), maturę w I LO (1959), studia w PWSM w Warszawie (1966-1971), debiut w TVP (1969), dyrekcję Festiwalu Muzyki Łańcut (1981-1990), dyrekcję Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (1984-2011), założenie Fundacji ORFEO (1991), pełnienie funkcji prorektora PWSM w stolicy (1993-1996), dyrekcję Teatru Muzycznego ROMA (1994-1998), śmierć w Warszawie (21 stycznia 2016 roku). 

Bohater wystawy tak powiedział o sobie: Jestem wczesnym Bykiem, a Byki mają ogromną siłę, potrafią i lubią walić rogami w mury i dość często udaje się im te mury przestawiać… Kolejne plansze układają się w napis KACZYŃSKI. Są na nich zdjęcia, formy graficzne i teksty, dotyczące różnych etapów życia kariery „chłopca z Białej Podlaskiej”. Jest opis dzieciństwa, rodziny, młodości, pracy w Telewizji Poznań, kilkudziesięcioletniego pobytu w Warszawie, festiwali muzycznych w Łańcucie i Krynicy-Zdroju, eskapad po świecie (Europie, Ameryce, Afryce) i dyrekcji Teatru Muzycznego ROMA. Ostatnia plansza została poświęcona Festiwalowi im. Bogusława Kaczyńskiego, którego dyrektorem artystycznym jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, współpracujący z bohaterem wystawy od 2002 roku.

Wystawa w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej „Bogusław Kaczyński - z Białej Podlaskiej w świat” w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej © Muzeum Południowego Podlasia
Wystawa w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej „Bogusław Kaczyński – z Białej Podlaskiej w świat” w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej © Muzeum Południowego Podlasia

Przy realizacji wystawy pomagały dyrektorka zarządu Fundacji ORFEO Anna Habrewicz i zajmująca się archiwum po Bogusławie Kaczyńskim Ewa Titow. Ekspozycja plenerowa będzie czynna do 30 października, a następnie pojedzie do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne