REKLAMA

„5000 wieczorów w Operze” Rudolfa Binga. Premiera wznowienia wspomnień charyzmatycznego dyrektora MET wzbogacona o dodatkowe teksty

Ta pozycja, po ponad czterdziestu latach znów trafia do polskiego czytelnika dzięki STUDIO teatrgalerii. Wspomnienia legendarnego, charyzmatycznego i kontrowersyjnego dyrektora Metropolitan Opera, Rudolfa Binga, pt. „5000 wieczorów w Operze” ukażą się w nowym, poszerzonym wydaniu pod redakcją Jacka Marczyńskiego 27 maja 2024 roku.

„5000 wieczorów w operze”, po raz pierwszy ukazały się w 1972 roku, Rudolf Bing opublikował swoje wspomnienia po rezygnacji z dyrekcji Metropolitan Opera w Nowym Jorku i od razu stały się bestsellerem. W Polsce ukazały się w 1982 roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego i nakład jest od dawna wyczerpany.

– Książka jest wspaniale napisana, ma się wrażenie, że czyta się powieść sensacyjną. Bing był wybitnym dyrektorem, ale także prekursorem nowego sposobu zarządzania i myślenia o instytucji kultury. Jako pierwszy zatrudnił w Metropolitan Opera czarnoskórych solistów, ale zasłynął nie tylko z tego powodu. Przywiązywał ogromną wagę do wysokiego poziomu przedstawień – mówi w wywiadzie z Tomaszem Pasternakiem Roman Osadnik, dyrektor STUDIO. Jacek Marczyński, pod którego redakcją wydano te wspomnienia zaznacza, że ta książka jest zaproszeniem czytelnika, by, zagłębiwszy się w jej lekturze, wszedł do najważniejszego teatru operowego na świecie, do miejsc widzom niedostępnych.

 Rudolf Bing w swoim gabinecie, © Louis 
Mélançon
Rudolf Bing w swoim gabinecie, © Louis Mélançon

Tytułowe wieczory symbolicznie podsumowują czas jaki Rudolf Bing spędził w MET (22-letnia kariera Binga to 4170 przedstawień́ i 79 różnych oper). W swoich wspomnieniach dyrektor pokazuje funkcjonowanie opery „od środka”, z perspektywy managera. Opowiada również̇ o swoich wcześniejszych doświadczeniach związanymi z zarządzaniem z festiwalami w Europie, m. in.: Glyndebourne Opera Festival i Festiwalem Teatralnym w Edynburgu.

Książka ma charakter wspomnieniowy. Stanowi z jednej strony doskonałe źródło wiedzy historycznej o szczególnym okresie w dziejach najsłynniejszej amerykańskiej sceny operowej (lata 1950-1972), a z drugiej strony pokazuje pewne uniwersalne mechanizmy funkcjonowania instytucji operowych, które choć opisane pięćdziesiąt lat temu nie straciły na swej aktualności. Autorem polskiego przekładu jest Witold Kalinowski. 

Rudolf Bing i Plácido Domingo © archiwum MET
Rudolf Bing i Plácido Domingo w 1967 roku © archiwum MET

Książka pod redakcją Jacka Marczyńskiego jest uzupełniona o dodatkowe teksty. W dramatycznej historii ostatnich lat życia Sir Rudolfa („Zmierzch Boga, czyli co się zdarzyło Rudolfowi Bingowi?”), opowiadam, prowadząc dziennikarskie śledztwo o dalszych losach operowego tytana i potwora po zakończeniu jego dyrekcji w Metropolitan Opera. Jacek Marczyński w „Od Marcelli do Aleksandry” podsumowuje historię poloników i występów polskich artystów na tej scenie.

Teresa Żylis-Gara jako Donna Elwira w „Don Giovannim" w Metropolitan Opera © Loius Melancon
Teresa Żylis-Gara jako Donna Elwira w „Don Giovannim” w Metropolitan Opera © Loius Melancon

Przypomniani zostaną̨ wybitni polscy twórcy związani z Metropolitan Opera, m.in.: reżyser Ryszard (Richard) Ordyński, dyrygenci Kazimierz Kord, Stanisław Skrowaczewski, bracia Reszkowie, Marcella Sembrich-Kochańska, Adam Didur oraz gwiazdy powojennych i współczesnych oper (m.in. Teresa Żylis-Gara, Wiesław Ochman, Zdzisława Donat, Teresa Kubiak, Ewa Podleś, Aleksandra Kurzak, Mariusz Kwiecień, Artur Ruciński, Piotr Beczała i Tomasz Konieczny). W publikacji zawarto także wywiady: z Waldemarem Dąbrowskim, dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, dyrektorem artystycznym i reżyserem TW-ON, Mariuszem Trelińskim oraz Romanem Osadnikiem, dyrektorem STUDIO. 

STUDIO zaprasza na spotkanie premierowe wokół książki z Jackiem Marczyńskim, Romanem Osadnikiem, prof. Ewą Łętowską oraz Tomaszem Pasternakiem 27 maja 2024 roku o godz. 19:00 w STUDIO teatrgaleria, pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej) w Warszawie. Poprowadzi je Katarzyna Sanocka. Wstęp jest wolny.

Podczas wieczoru odbędzie się także koncert kameralny przygotowany przez Program Kształcenia Młodych Talentów AKADEMIĘ OPEROWĄ Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, wystąpią: Szymon Raczkowski (baryton), Justyna Khil (sopran) oraz Rozalia Kierc (fortepian).

Książka w cenie 69 zł do kupienia na stronie www.teatrstudio.pl. Podczas premierowego spotkania książka będzie dostępna w promocyjnej cenie: 59 zł. ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego jest jednym z patronów medialnych tej książki.

Informacje o publikacji

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne