REKLAMA

Krynica po raz 55. polską stolicą opery i operetki

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu im. Jana Kiepury (6 - 13 sierpnia) wystąpią artyści cieszący się nie tylko sympatią widzów, lecz także imponującymi osiągnięciami na międzynarodowych scenach. Wśród nich będzie Aleksandra Kurzak, solistka m.in. Metropolitan Opera w Nowym Yorku czy londyńskiej Royal Opera House.

Malownicze górskie uzdrowisko, już od ponad półwiecza, przez jeden tydzień w roku celebruje muzykę klasyczną. Krynica zajmowała szczególne miejsce w sercu Jana Kiepury, tenora, którego splendor w czasach przedwojennych stał się już niemal legendarny. To tutaj koncertował, ku radości mieszkańców i kuracjuszy. To tutaj wypoczywał wraz z żoną, uznaną śpiewaczką i aktorką Martą Eggerth. Tutaj także, w 1933 roku, z jego inicjatywy wybudowano hotel Patria – ówczesny synonim luksusu. Na wystawnych przyjęciach u Kiepury pojawiali się m.in. Hanka Ordonówna, Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, generał Bolesław Wieniawa Długoszowski, a nawet Juliana, królowa Holandii.

Festiwalowi im. Jana Kiepury początek dała miłość do muzyki. Wydarzenie w 1967 roku zainicjował Stefan Półchłopek, wielbiciel talentu słynnego tenora i długoletni Szef Kultury Uzdrowiska. W pierwszej edycji wystąpili czołowi polscy artyści operowi tacy jak Delfina Ambroziak, Andrzej Hiolski, czy Wiesław Ochman. W Krynicy gościła także Marta Eggerth, która w liście do Stefana Półchłopka pisała: Już przed kilku tygodniami otrzymałam wycinki z gazet włoskich i niemieckich o tym Festiwalu. I choć wydarzenie trwało wówczas tylko dwa dni, dało początek wieloletniej tradycji operowego święta.

Z upływem czasu, Festiwal rozrastał się i zyskiwał na popularności. W 1984 roku dyrektorem artystycznym został Bogusław Kaczyński. Pełnił tę funkcję przez 28 lat, zapraszając tak wielkie nazwiska jak Xenia Grey, Maria Fołtyn, Giuseppe di Stefano, Cesare Mazzonis (dyrektor La Scali w latach 80.), Bogdan Paprocki, Kałudi Kałudow, Seta del Grande, Mira Zimińska-Sygietyńska, Iwona Borowicka, czy wspomniana już Marta Eggerth. Na scenach Pijalni Głównej, Muszli Koncertowej czy Starego Domu Zdrojowego, regularnie występowali Wanda Polańska, Grażyna Brodzińska, Bogna Sokorska, Ewa Podleś, Małgorzata Walewska, Jerzy Mechliński, czy Aleksander Teliga.

Jubileuszowa, 55. edycja Festiwalu przypada w 120. rocznicę urodzin jego Patrona, Jana Kiepury oraz 110. rocznicę urodzin Marty Eggerth i ma być hołdem dla obojga. Dyrektor artystyczny i twórca programu, prof. Tadeusz Pszonka, podczas konferencji prasowej zapowiedział obecność znamienitych wykonawców, godnych tejże rocznicy. Publiczność może zatem oczekiwać wydarzeń niezwykle różnorodnych, z udziałem znanych i lubianych artystów oraz spektakli o ciekawych, barwnych inscenizacjach.

Festiwal rozpocznie się w sobotę, 6 sierpnia, „Koncertem Trzech Tenorów”. Nawiązując do tradycji występów zapoczątkowanych przez José Carrerasa, Plácida Dominga i Luciano Pavarottiego, zabrzmią słynne arie i duety operowe, tym razem w wykonaniu polskich śpiewaków: Rafała Bartmińskiego, Tomasza Kuka i Dominika Sutowicza. Partnerować im będą trzy sopranistki: Adriana Ferfecka, Eliza Kruszczyńska i Agnieszka Kuk. Artyści wystąpią z towarzyszeniem Chóru i Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Wiktora Bockmana.

Jan Kiepura z żoną śpiewaczką i aktorką Martą Eggerth przed hotelem Patria, rok 1937 © Narodowe Archiwum Cyfrowe
Jan Kiepura z żoną śpiewaczką i aktorką Martą Eggerth przed hotelem Patria, rok 1937 © Narodowe Archiwum Cyfrowe

Drugi wieczór festiwalowy to recital gwiazdy. Zaproszenie Aleksandry Kurzak do Krynicy, już od kilku edycji było marzeniem dyrektora Tadeusza Pszonki. Światowej sławy śpiewaczka wykona najpiękniejsze arie sopranowe skomponowane przez Pucciniego, Rossiniego, Dworzaka, Gounoda i Charpentiera. Towarzyszyć jej będzie Śląska Orkiestra Kameralna, którą poprowadzi od lat koncertujący z artystką, a obecnie związany z Operą Wrocławską, Bassem Akiki.

9 sierpnia publiczność będzie miała okazję przenieść się w gorące klimaty za sprawą koncertu „Wieczór przebojów – hiszpańskie zarzuele i nie tylko”. Wystąpią cieszący się międzynarodowym uznaniem soliści Iwona Sobotka (sopran) i Arnold Rutkowski (tenor) oraz pianistka Beata Szałwińska. Zagra Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Zbigniewa Gracy.

Przez kolejne wieczory, na scenie krynickiej Pijalni Głównej zagoszczą spektakle: operetkowe („Baron Cygański” Straussa z Opery Śląskiej w Bytomiu i „Hrabina Marica” Kalmana z Opery Krakowskiej) oraz baletowy („Giselle” Adama z Opery Lwowskiej). 10 sierpnia wystąpi także Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” z programem będącym muzyczną podróżą przez kraje Europy.

Festiwal zwieńczy koncert Grażyny Brodzińskiej, operetkowej divy, należącej do czołówki ulubionych śpiewaczek Bogusława Kaczyńskiego. Wraz nią wystąpią Sławomir Naborczyk (tenor), Jakub Milewski (baryton), Balet Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. W programie koncertu przewidziane są słynne arie i duety operetkowe oraz tak bardzo wyczekiwane co roku przez widzów, pieśni z repertuaru Jana Kiepury: „Brunetki, blondynki” Roberta Stolza, czy „Ninon” Bronisława Kapera.

Wśród pojawiających się codziennie kameralnych koncertów popołudniowych (Stary Dom Zdrojowy, godz. 15:00), uwagę przykuwa recital Olgi Pasiecznik, solistki m.in. Polskiej Opery Królewskiej. Wystąpią także utalentowani muzycy z Polski i zagranicy oraz laureaci konkursów wokalnych. Wcześniej zaś, na godzinę 12:00, zaplanowane są „Spotkania z gwiazdą” na Deptaku.

Obok licznych koncertów, recitali oraz spektakli, atrakcją Festiwalu będą także Mistrzowskie Warsztaty Operowe. Szlifowaniem talentów młodych śpiewaków zajmą się pedagodzy: prof. Eva Blahova, światowej sławy baryton Mariusz Kwiecień oraz prof. Tadeusz Pszonka.

55. Jubileuszowy Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju

Warto także zwrócić uwagę na wystawę autorstwa Juliusza Multarzyńskiego „Marcelina Sembrich-Kochańska”, dedykowaną jednej z niewielu polskich śpiewaczek okresu przedwojennego, która zrobiła międzynarodową karierę. Na okoliczność jubileuszu Festiwalu, wydany został album „Krynica śpiewające miasto”, będący wspólnym dziełem Agnieszki Malatyńskiej-Stankiewicz oraz Adrianny Pulchny. Urokliwe, ciche poza sezonem, zaś latem przepełnione turystami uzdrowisko pełne zieleni i zabytkowej architektury, na tydzień ogarnie magia muzyki. Festiwal wzbudza nostalgię do czasów, gdy Jan Kiepura, oblegany przez wielbicieli, kroczył krynickim Deptakiem i z uśmiechem rozdawał autografy. Słynny tenor stał się swoistym symbolem Krynicy, zaś Festiwal jego imienia – jej wizytówką, znaną na terenie całego kraju oraz poza jego granicami.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne