REKLAMA

Dźwięki najpiękniejszej muzyki świata ponownie wypełnią zakątki Podkarpacia. Zbliża się 62. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Aż dwie opery, liczne koncerty oraz spektakl teatru dramatycznego znalazły się w programie jednego z najstarszych polskich festiwali muzyki klasycznej. Uwielbiany przez Bogusława Kaczyńskiego zamek w Łańcucie wraz z Filharmonią Podkarpacką w Rzeszowie przyciągną w swoje progi melomanów z całej Polski.

Zamek w Łańcucie od zawsze był miłością mojego życia. Przebywanie w jego pięknych wnętrzach łagodziło trudy, jakie zazwyczaj towarzyszą każdej poważnej imprezie muzycznej. (…) Przez dziesięć lat mojej dyrekcji przeżyłem wiele radosnych, ale także smutnych chwil. Wszystkie, nawet największe przeciwności losu, udało mi się przemienić w sukces, gdyż w jakimś zapamiętaniu starałem się tworzyć prawdziwą sztukę. W niezwykłym, wręcz zaczarowanym miejscu. Tak o łańcuckim festiwalu pisał Bogusław Kaczyński, jego dyrektor w latach 1981-1991, w książce „Łańcut moja miłość”.

Korespondencja Bogusława Kaczyńskiego z otwarcia festiwalu muzycznego w Łańcucie.
Fragment Dziennika TV z dnia 13.05.1989 roku.

Jedna z najsłynniejszych i najbardziej urzekających rezydencji magnackich przez kolejne stulecia przyciąga pasjonatów sztuki i historii. Zamek, niegdysiejsza siedziba rodów m.in. Stadnickich, Lubomirskich oraz Potockich, od niespełna 20 lat wpisany jest na listę pomników historii. Wyróżnia się na mapie Polski nie tylko barokowym kunsztem architektonicznym i przestronnymi ogrodami w stylu angielskim, powstałymi na terenie dawnych fortyfikacji, lecz także dzięki pełnym przepychu wnętrzom oraz licznym zbiorom dzieł sztuki. Utrzymana w tonacji kolorystycznej złota i bieli Sala Balowa, zainspirowana kulturą antyczną Sala Kolumnowa z marmurową kolumnadą, imponująca Jadalnia Wielka, czy bajecznie zdobiony Teatr Dworski pozwalają przenieść się w czasie do iście baśniowego świata.

Festiwal, mający swoje początki w 1961 roku z inicjatywy Janusza Ambrosa, ówczesnego dyrektora Filharmonii Podkarpackiej, od lat cieszy się renomą na skalę międzynarodową. Na przestrzeni minionych edycji gościli tacy artyści jak Krzysztof Penderecki, Jose Carreras, Kate Liu, Krystyna Szostek-Radkowa, Mira Zimińska, Wojciech Młynarski, Halina Czerny-Stefańska, Marta Eggerth, Stefania Toczyska, Irina Archipowa, Gilda Cruz-Romo, Juliette Greco, Ewa Podleś, Andrzej Hiolski, czy Rafał Blechacz.

W tym roku organizatorem festiwalu już po raz kolejny jest Filharmonia Podkarpacka im Artura Malawskiego w Rzeszowie. Zostanie on zainaugurowany 6 maja 2023 roku i potrwa do 4 czerwca, kiedy to w Sali Balowej łańcuckiego zamku zabrzmi koncert finałowy.

Na początek widzowie będą mogli obejrzeć spektakl operowy „La serva padrona” („Służąca panią”) w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie. Opera, skomponowana przez Giovanniego Battistę Pergolesiego w pierwszej połowie XVIII wieku, zabrzmi w zabytkowym wnętrzu Sali Balowej. Spektakl wyreżyserowała Jitka Stokalska, scenografię zaprojektowała Marlena Skoneczko, zaś orkiestrę poprowadzi Krzysztof Garstka. „La serva padrona” zostanie wystawiona dwukrotnie, 6 oraz 7 maja.

„La serva padrona” © Piotr Pajak, archiwum Polskiej Opery Krolewskiej
„La serva padrona” © Piotr Pajak, archiwum Polskiej Opery Krolewskiej

Kolejnym wydarzeniem festiwalowym będzie zaplanowany na 13 maja koncert Berlin Piano Trio. Zespół w składzie Nikolaus Resa (fortepian), Krzysztof Polonek (skrzypce) oraz Katarzyna Polonek (wiolonczela) wykona utwory takich kompozytorów jak Haydn, Mendelssohn i Reger. Koncert odbędzie się w Sali Balowej na zamku w Łańcucie.

Berlin Piano Trio © Kaprpati Zarewicz
Berlin Piano Trio © Kaprpati Zarewicz

Na 14 maja zaplanowano premierowy spektakl „Kopciuszka”, opery buffa Gioacchina Rossiniego, w reżyserii Anny Zwiefki. Młoda reżyserka jest także autorką kostiumów. Za scenografię odpowiada Kamila Sudoł, za ruch sceniczny – Violetta Suska, za pulpitem dyrygenckim stanie natomiast Rafał Delekta. W tytułowej partii Angeliny zadebiutuje mająca na koncie pierwsze międzynarodowe sukcesy mezzosopranistka Daria Proszek. Spektakl odbędzie się w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej.

Plakat do „Kopciuszka"
Plakat do „Kopciuszka” © projekt: Anna Zwiefka

Środa 17 maja upłynie w klimacie muzyki chóralnej. Na scenie Sali Kameralnej Filharmonii Podkarpackiej wystąpi chór mieszany The Nazareth College Chamber Singers ze Stanów Zjednoczonych, wraz z solistką Jessicą Ann Best (mezzosopran) oraz pianistką Sarah Rhee-Tirré, pod kierownictwem muzycznym Erica Rubinsteina. Artyści wykonają zarówno utwory z repertuaru muzyki klasycznej skomponowane przez Rossiniego czy Mozarta, jak i songi Stephena Sondheima z musicalu „Sweeney Todd”, a także muzykę filmową m.in. słynną piosenkę „Over the Rainbow” Harolda Arlena z „Czarnoksiężnika z Oz”, klasykę jazzu oraz popularne pieśni, z „Amazing Grace” na czele.

The Nazareth College Chamber Singers
The Nazareth College Chamber Singers © archiwum własne

Ważnym wydarzeniem w programie festiwalu będzie recital Charlesa Castronovo. Światowej sławy tenor, solista Metropolitan Opera w Nowym Yorku, wraz z towarzyszeniem sopranistki Diany Tugui oraz orkiestry pod batutą Davida Giméneza wykona arie i duety z takich oper jak „Romeo i Julia”, „Napój miłosny”, „Tosca” oraz „Carmen”. W programie nie zabraknie też operetkowych kompozycji Franza Lehara i Johanna Straussa oraz musicalowych Leonarda Bernsteina i George’a Gershwina. Koncert zaplanowany jest na 19 maja.

Charles Castronovo © materiały organizatora
Charles Castronovo © materiały organizatora

Już następnego dnia, 20 maja, w Sali Balowej łańcuckiego zamku wystąpi zespół La Chapelle Harmonique. Został założony w 2007 roku przez młodego, wówczas zaledwie dziewiętnastoletniego dyrygenta Valentina Tourneta. Zespół składa się z chóru oraz orkiestry grającej na instrumentach z epoki. W programie koncertu znajdzie się muzyka takich kompozytorów jak J.B. Lully, M. Marais, J. Bodin de Boismortier, J. Arcadelt, G. Dufay, J.P. Rameau, J.B. de Bousset, A. Campra, F. Couperin oraz M. A. Charpentier.

21 maja w Sali Balowej zagra Hina Maeda, laureatka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Przy fortepianie towarzyszyć jej będzie Michał Francuz. Artystka wykona utwory Bacha, Mozarta, Wieniawskiego, Masseneta i Straussa. Koncert zorganizowany jest przez Towarzystwo Wieniawskiego we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, w ramach oficjalnej trasy Laureatów Konkursu.

Hina Maeda © Leszek Zadoń
Hina Maeda © Leszek Zadoń

Miłośników muzyki symfonicznej z pewnością przyciągnie koncert 26 maja, w którym wystąpi znakomity pianista rumuńskiego pochodzenia, Mihai Diaconescu. Towarzyszyć będzie mu Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej pod batutą izraelskiego dyrygenta Noama Zura. W programie publiczność będzie mogła usłyszeć uwerturę do opery „Czarodziejski flet” oraz Koncert fortepianowy c-moll Nr 24, KV 491 W.A. Mozarta, jak również II Symfonię C-dur op. 61 Roberta Schumanna.

Mihai Diaconescu
Mihai Diaconescu

Jej przebój „Twist in My Sobriety” ma już 35 lat, a jednak wciąż doskonale pamięta go kilka pokoleń słuchaczy. Tanita Tikaram, brytyjska piosenkarka i autorka piosenek o charakterystycznym, niskim głosie, wystąpi w Sali Koncertowej Filharmonii Podkarpackiej 27 maja. Choć jej muzyka zaliczana jest do gatunku pop/folk, twórczość Tanity Tikaram wyróżnia się niepodrabialnym, charakterystycznym wyłącznie dla niej samej, wysublimowanym brzmieniem.

Tanita Tikaram © materiały organizatora
Tanita Tikaram © materiały organizatora

Dnia następnego, bo już 28 maja, w Sali Balowej odbędzie się komediowy spektakl teatru dramatycznego z elementami muzycznymi, „Pani Pylińska i sekret Chopina” w reżyserii Roberta Glińskiego. Wystąpią znani i lubiani polscy aktorzy: Joanna Żółkowska, Paulina Holtz i Kacper Kuszewski, z towarzyszeniem pianistki Leny Ledoff. W spektaklu będzie można usłyszeć muzykę Fryderyka Chopina i Franza Liszta.

Joanna Żółkowska i Kacper Kuszewski
Joanna Żółkowska i Kacper Kuszewski

Kolejnym wydarzeniem, zaplanowanym na 3 czerwca, będzie koncert Discovery & Movie. To niezwykły projekt skomponowany i zaaranżowany przez muzyka i kompozytora Pawła Steczka. Składa się on z utworów napisanych specjalnie dla Discovery Channel do serialu „Flota Duchów”. Publiczność zostanie zabrana w muzyczną podróż pośród zatopionych statków i okrętów na Morzu Czerwonym na przestrzeni wieków. Oprócz orkiestry udział weźmie także Krystyna Czubówna w charakterze lektora. Wydarzenie odbędzie się w Filharmonii Podkarpackiej.

Koncert „Discovery & Movie”. Paweł Steczek i Krystyna Czubówna © materiały organizatora
Koncert „Discovery & Movie”. Paweł Steczek i Krystyna Czubówna © materiały organizatora

Na zakończenie festiwalu, 4 czerwca wystąpi Artur Ruciński. Cieszący się międzynarodową popularnością i podbijający światowe sceny baryton zaśpiewa recital składający się wyłącznie z repertuaru operowego. U jego boku wystąpi młoda obiecująca hiszpańska sopranistka Guiomar Cantó, zaś przy fortepianie zasiądzie Francesco Bottigliero. Donizetti, Mascagni, Moniuszko, Gounod, Mozart, Verdi oraz Puccini – muzyka tych wybitnych kompozytorów wypełni magiczne wnętrze Sali Balowej łańcuckiego zamku.

Artur Ruciński © Karpati&Zarewicz
Artur Ruciński © Karpati&Zarewicz

Tegoroczna edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie przyciąga mnogością wydarzeń i różnorodnością repertuaru. Poszukiwacze piękna i wielbiciele całego wachlarza gatunków muzycznych znajdą w nim z pewnością doskonałą formę spędzenia czasu oraz okazję do kontemplacji sztuki i poszerzenia artystycznych horyzontów. Zabytkowe wnętrza rezydencji najznakomitszych polskich rodów arystokratycznych ponownie wypełni muzyka.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne