REKLAMA

Angela Gheorghiu w koncercie finałowym 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

Wystąpią tak znakomici artyści jak: Philippe Quint, Judith Jauregui, Elizabeth Pitcairn, Andrea Motis, Camille Thomas, Julien Brocal, Agnieszka Duczmal, Michael Maciaszczyk, Mariusz Smolij, Jarosław Żołnierczyk, Szymon Krzeszowiec, Maksymilian Lipień, Damian Lipień, Marek Bałata, Włodek Pawlik oraz supergwiazdy - Angela Gheorghiu i Candy Dulfer.

Muzyczny Festiwal w Łańcucie rozkwitnie jak zawsze na wiosnę, różnorodnie i zjawiskowo, proponując muzykę wielu stylów, gatunków i epok. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej poprowadzą utytułowani kapelmistrzowie: David Giménez, Noam Zur i Tadeusz Wojciechowski.

Agnieszka Duczmal © materiały prasowe
Agnieszka Duczmal © materiały prasowe

Podczas KONCERTU INAUGURACYJNEGO 9 maja 2024 roku w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie zabrzmią w „Cuatro Estaciones Porteñas” Astora Piazzolli. Utwór powstał z zachwytu mistrza argentyńskiego tanga nad pięknem pór roku w Buenos Aires. Znajdują się w nim także echa muzyki baroku w postaci cytatów z cyklu słynnych koncertów „Cztery pory roku” Antoniego Vivaldiego. Polskie krajobrazy odnoszące się do muzyki góralskiej odsłoni natomiast utwór polskiej kompozytorki Barbary Kaszuby. Obie kompozycje usłyszeć będzie można w wykonaniu Orkiestry Kameralnej „Amadeus”, pod batutą Agnieszki Duczmal. W roli solisty-skrzypka wystąpi koncertmistrz orkiestry Jarosław Żołnierczyk. Ciekawym punktem programu będą wariacje „Enigma” Edwarda Elgara, cykl „portretów muzycznych” opatrzonych inicjałami, z których największą tajemnicę skrywa do dzisiaj finałowy „Nimrod”.

Jarosław Żołnierczyk © Katarzyna Babka
Jarosław Żołnierczyk © Katarzyna Babka

10 maja 2024 roku podczas koncertu UŚMIECH CHAPLINA usłyszymy melodie ze wzruszających filmów niemego kina. To ukłon w stronę Charliego Chaplina, „małego człowieczka w meloniku”. To artysta o wielu twarzach i talentach, doskonały komik, reżyser, utalentowany muzyk-samouk, autor muzyki do niezapomnianej piosenki „Smile”. Za ścieżkę dźwiękową do filmu „Światła rampy” zdobył Oscara. Przeboje Chapilna zagra dla publiczności Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, którą poprowadzi zza dyrygenckiego pulpitu Noam Zur. Solistą koncertu będzie Philippe Quint – jeden z najwybitniejszych amerykańskich skrzypków, autor muzycznego projektu „Chaplin’s Smile”.

Philippe Quint © materiały prasowe
Philippe Quint © materiały prasowe

17 maja 2024 roku w koncercie OGRODY HISZPANII w Filharmonii Podkarpackiej zaprezentowane zostaną utwory francuskich i hiszpańskich kompozytorów, których połączyła fascynacja tym krajem. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Tadeusza Wojciechowskiego zaprezentuje m.in. pełną orkiestrowego blasku rapsodię orkiestrową „Espaňa” Emmanuela Chabriera. Hiszpańska pianistka Judith Jauregui zagra impresje na fortepian i orkiestrę zatytułowane „Noce w ogrodach Hiszpanii” Manuela de Falli. Będą także fragmenty „Carmen” Georgesa Bizeta.

Judith Jaurgei © materiały prasowe
Judith Jaurgei © materiały prasowe

18 maja 2024 roku w koncercie MISTRZOWSKIE KONCERTOWANIE w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie osią programu będzie pełna wirtuozowskiego rozmachu „Symfonia koncertująca” Józefa Haydna, najstarszego z klasyków wiedeńskich. Dzieło wykonane zostanie przez mistrzów, którzy zaprezentują pełnię brzmienia czterech solowych instrumentów, wystąpią: Michael Maciaszczyk-skrzypce, Szymon Krzeszowiec-wiolonczela, Maksymilian Lipień-obój i Damian Lipień-fagot. Michael Maciaszczyk poprowadzi także Polish Art Philharmonic, orkiestra wykona poemat symfoniczny „Idylla Zygfryda” Ryszarda Wagnera oraz „I Symfonię D – dur” Franza Schuberta.

Polish Art Philharmonic © materiały prasowe
Polish Art Philharmonic © materiały prasowe

19 maja 2024 roku w koncercie RED VIOLIN w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie historię o słynnych skrzypcach włoskiego lutnika opowie amerykańska skrzypaczka Elizabeth Pitcairn. Artystka zinterpretuje koncertowe opracowanie muzyki do filmu „Purpurowe skrzypce”, nagrodzonego Oscarem w 2000 roku. Skrzypaczka jest właścicielką legendarnego „Stradivariusa”, muzyczna historia stworzona przez Johna Corigliano zabrzmi więc dźwiękami głównego bohatera. Solistce towarzyszyć będzie Acadiana Chamber Orchestra z Luizjany, którą poprowadzi Mariusz Smolij. W programie znajdzie się także muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta i George’a Gershwina.

Acadiana Chamber Orchestra © materiały prasowe
Acadiana Chamber Orchestra © materiały prasowe

24 maja 2024 roku w koncercie PIOTR GAWEŁ I WŁODEK PAWLIK TRIO w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie w spektaklu słowno-muzycznym zespoli się poezja Piotra Gawła, muzyka Włodka Pawlika, kompozytora i pianisty jazzowego, laureata nagrody Grammy oraz śpiew Marka Bałaty, uznanego wokalisty jazzowego.

Włodek Pawlik © Marek Bałata
Włodek Pawlik © Marek Bałata

25 maja 2024 roku w koncercie JAZZ PO KATALOŃSKU w Filharmonii Podkarpackiej zjawi się Andrea Motis, hiszpańska wokalistka grająca również na trąbce. Artystka pochodząca z Barcelony śpiewa po katalońsku, hiszpańsku, portugalsku i angielsku. Współpracowała z tak wspaniałymi muzykami jak: Quincy Jones, Yo-Yo Ma, Omara Portuondo, Milton Nascimento, WDR Big Band, Gil Goldstein czy Scott Hamilton. Uznawana jest za najpopularniejszą artystkę jazzową w Hiszpanii, i jedną z najpopularniejszych w Europie. Regularnie koncertuje na całym świecie. W tym roku po raz pierwszy w Polsce usłyszymy ją na żywo w trio. Piękną barwę głosu Andrea Motis będą dopełniać dźwięki instrumentów perkusyjnych Zé Luisa Nascimento i skrzypiec Christophera Mallingera.

Andrea Motis, Zé Luisa Nascimento i Christopher Mallinger © materiały prasowe
Andrea Motis, Zé Luisa Nascimento i Christopher Mallinger © materiały prasowe

2 czerwca 2024 roku w koncercie CANDY DULFER Z ZESPOŁEM w Filharmonii Podkarpackiej wystąpi holenderska supergwiazda, saksofonistka Candy Dulfer. Artystka powraca na sceny festiwalowe i klubowe całego świata z projektem „We Funk Harder Tour 2024”, prezentując na żywo swój charakterystyczny funkowy styl. Candy Dulfer zapisała się w historii dzięki nominowaniu do nagrody Grammy, za debiutancki album „Saxuality”, którego łączna sprzedaż na całym świecie przekroczyła 2,5 miliona egzemplarzy. Wraz z Davem Stewardem, tworzącym z Annie Lennox legendarny duet Eurythmics nagrała utwór „Lily was here”, wykorzystany w filmie o tym samym tytule w reżyserii Bena Verbonga z 1989 roku. Candy Dulfer występowała na scenach i nagrywała w studiach z ikonami świata muzyki, takimi jak Prince, Van Morrison, Maceo Parker, Aretha Franklin, Blondie czy Pink Floyd. Jej utwory były na szczycie list przebojów w Europie, Japonii i USA.

Candy Dulfer © materialy prasowe
Candy Dulfer © materialy prasowe

5 czerwca 2024 roku w koncercie CHOPIN Z WIOLONCZELĄ w Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie podczas kameralnego wieczoru usłyszeć będzie można „Sonatę na wiolonczelę i fortepian op. 65” Fryderyka Chopina. W programie koncertu znajdą się również preludia, nokturny i walce wirtuoza fortepianu, w aranżacjach francuskiego wiolonczelisty Auguste Josepha Franchomme’a, przyjaciela Chopina, któremu zadedykował on wiolonczelową Sonatę. W wersji na wiolonczelę i fortepian zabrzmi także natchnione „Lento con gran espressione” Chopina, opracowane przez światowej sławy wirtuoza Mischa Maisky’ego. Na Spotkanie z muzyką romantycznych twórców zapraszają francuscy artyści Camille Thomas oraz Julien Brocal.

Camille Thomas © materiały prasowe
Camille Thomas © materiały prasowe

7 czerwca 2024 roku w koncercie W BLASKU GWIAZDY w finałowym koncercie 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie w Filharmonii Podkarpackiej wystąpi Angela Gheorghiu, jedna z najsłynniejszych śpiewaczek operowych naszych czasów. Artystka debiutowała w 1990 roku partią Mimi w „Cyganerii” Pucciniego. W 1994 roku wystąpiła w „Traviacie” w ROH, pod dyrekcją Sir Georga Soltiego w produkcji wyreżyserowanej przez Sir Richarda Eyre. Angela Gheorghiu zachwyciła krytyków zyskując przydomek „nowej Callas”. Nagrała wiele solowych albumów, wystąpiła także w licznych studyjnych realizacjach oper i nagraniach DVD, głównie pod szyldem DECCA i EMI. Podczas występu partnerować jej będzie rumuński tenor Teodor Ilincăi oraz Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Davida Giméneza.

Angela Gheorghiu ©Nigel Norrington
Angela Gheorghiu ©Nigel Norrington

To będzie 10 koncertów i 10 niecodziennych muzycznych wydarzeń. 63. Muzyczny Festiwal w Łańcucie odbędzie się w dniach 9 maja – 7 czerwca 2024 roku. Pełen program i link do biletów znajduje się tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne