REKLAMA

Balet Opery Lwowskiej na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku

28 maja w programie gali zobaczymy fragmenty z klasycznych baletów: „Giselle”, „Don Kichot”, „La Esmeralda”; pełen barw fragment z „Le Corsaire” oraz romantyczny motyw z „Le spectre de la rose”. Występ odbędzie się w ramach projektu Freedom tour organizowanego przez Lwowską Operę Narodową przy wsparciu Ministerstwa Kultury Ukrainy.

Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej (oficjalna nazwa od 2005 roku) działa we Lwowie od 4 października 1900 roku. Budynek przy Prospekcie Swobody jest zabytkiem architektury w stylu eklektycznym i charakterystycznym punktem w topografii miasta. Zaprojektowany w 1895 roku przez prof. Zygmunta Gorgolewskiego był jednym z najnowocześniejszych teatrów w ówczesnej Europie. Słynie z przepięknych rzeźb zdobiących gmach i z malowanej kurtyny autorstwa malarza Henryka Siemiradzkiego. Jest dzisiaj jednym z symboli miasta.

W programie inaugurującym działalność Opery znalazły się: „Baśń Nocy Świętojańskiej” Jana Kasprowicza, „Janek” Władysława Żeleńskiego oraz „Odludki i poeta”, komedia Aleksandry Fredry. Obecnie w repertuarze znajdują się zarówno klasyczne opery ukraińskie, takie jak „Mojżesz” Myrosława Skoryka, „Natałka Połtawka” Mykoły Łysenki, „Skradzione szczęście” Yulia Meitusa, „When the Fern Blooms” (z ang. Kiedy kwitnie paproć) Yevhena Stankovycha, czy też nagrodzona „Lis Mykyta” Ivana Nebesnego (napisana specjalnie dla lwowskiej opery). Teatr wystawia także największe arcydzieła repertuaru operowego. Zobaczyć i usłyszeć można „Aidę”, „Nabucco” i „Traviatę” Giuseppe Verdiego, „Cyganerię”, „Madame Butterfly” i „Toscę” Giacomo Pucciniego. Nie brakuje inscenizacji Wolfganga Amadeusza Mozarta: „Don Giovanniego” i „Czarodziejskiego fletu”. Na lwowskiej scenie wystawiany jest również „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Tancerze baletu występują między innymi w „Don Kichocie” Ludwiga Minkusa czy „Giselle” Adolfa Adama.

Zespół Opery Narodowej we Lwowie liczy ponad 500 osób, w tym 50 solistów-śpiewaków, 90 muzyków orkiestry, 60 artystów chóru i ponad 60 tancerzy w zespole baletowym. Wielu z nich to utytułowani i nagradzani, również na arenie międzynarodowej, artyści.

Od 2008 roku Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej we Lwowie jest członkiem stowarzyszenia Opera Europa, zrzeszającego najlepsze europejskie zespoły operowe. Opera Narodowa we Lwowie przygotowała Freedom Tour, który ma być odpowiedzią na zamach na kulturowe dziedzictwo kraju. Zespoły Opery przygotowały i prezentują poza siedzibą i poza granicami kraju programy pokazujące dorobek artystyczny swoich solistów, chóru, muzyków, tancerzy prezentujące ich dokonania. Zadaniem projektu jest też poszerzenie wiedzy o osiągnięciach i dorobku ukraińskiej kultury. Opera Bałtycka wspiera w tym zadaniu swoją siostrzaną instytucję prezentując na scenie Opery Bałtyckiej „Galę baletową” w wykonaniu artystów Lwowskiej Opery Narodowej.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne