REKLAMA

Finisaż wystawy „Bogusław Kaczyński – z Białej Podlaskiej w Świat”

W niedzielę 8 stycznia 2023 roku o 15.00 w Muzeum Południowego Podlasia odbędzie się finisaż wystawy „Bogusław Kaczyński – z Białej Podlaskiej w świat”. Wstęp na to wydarzenie jest wolny. Wernisaż odbył się w ramach 4. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego 5 września ubiegłego roku.

Prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk i dyrektor Muzeum Południowego Podlasia Rafał Izbicki podsumują 4-miesięczną wystawę oraz 4. Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego. Następnie Gabriela Kuc-Stefaniuk (rzeczniczka Urzędu Miasta Biała Podlaska) i Krzysztof Korwin-Piotrowski poprowadzą spotkanie, podczas którego zabiorą głos także przyjaciele i znajomi Bogusława Kaczyńskiego. O jego czasach młodości opowiedzą m.in.: Janusz Denisiuk, Jan Hałabuda, Alicja Milaszewska, Małgorzata Kozłowska, Lidia Przesmycka, Krystyna Nowicka, Grzegorz Jobda, Andrzej Czapski, Istvan Grabowski, Ziemowit Kowieski i Waleria Mialeszko, która użyczyła zdjęć do wystawy.

Wystąpią również wybitnie uzdolnieni uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej: Julia Kalicka i Aleksander Żyła. Młodym skrzypkom będzie towarzyszyć przy fortepianie Maria Trofymchuk. Zagrają utwory Grażyny Bacewicz, Niccolo Paganiniego i Henryka Wieniawskiego. Zostaną także zaprezentowane fragmenty książki Anny Lisieckiej „Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim”, opublikowanej w 2022 roku przez Wydawnictwo Muza we współpracy z Fundacją ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego.

Wystawa „Bogusław Kaczyński – z Białej Podlaskiej w Świat”  © ORFEO

Na godzinę 13.00 zaplanowane zostało ostatnie oprowadzanie kuratorskie. Pierwszym zwiedzanym miejscem jest sala „bialska”, w której można zobaczyć między innymi nagrody, dokumenty rodzinne, zdjęcia, akordeony. Na ścianie znajduje się ogromny fotos z młodym Bogusławem Kaczyńskim na tle rodzinnego domu przy ulicy Pocztowej 11. W wydzielonej części pomieszczenia jest stół rodzinny nakryty do wigilii, z udekorowaną choinką umieszczoną w rogu. Zwraca uwagę także konik na biegunach i rower.

W sali „światowej” warto zwrócić uwagę na biurko Bogusława Kaczyńskiego z jego ulubionym fotelem i „lampą Aladyna” oraz stuletnim telefonem. Na ścianach wiszą obrazy Tomasza Sętowskiego i Jerzego Dudy-Gracza (portrety Bogusława Kaczyńskiego). Pokój został udekorowany dużą ilością zielonych roślin i kwiatów, a na suficie są zawieszone motyle, które Bogusław Kaczyński przyczepiał sobie do marynarki w okresie karnawału. Jest kolekcja słoni, książek i płyt. Zostały też powieszone plakaty i zdjęcia z Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju oraz fotografie z podróży do różnych krajów Europy, Azji, Ameryki i Afryki (safari w Kenii).

Sala „telewizyjna” © ORFEO

W sali „telewizyjnej” są wyeksponowane nagrody, m.in. Wiktory i Super Wiktor, a także „Złote Ekrany”. Na monitorze można obejrzeć fragmenty programów z cyklu „Operowe Qui Pro Quo”, realizowanych przez Bogusława Kaczyńskiego w Telewizji Poznań za dyrekcji Zbigniewa Napierały. Są też listy pisane przez rodziców i przyjaciół oraz wysyłane przez Bogusława Kaczyńskiego z Nowego Jorku. Można oglądać także kolekcję płyt analogowych z muzyką operową i instrumentalną oraz gwiazdami piosenki. W tej sali zwracają uwagę również duże reflektory studyjne na ciężkich statywach i kamery filmowe.

Ostatnia jest sala „teatralna”, przypominająca salon Bogusława Kaczyńskiego z jego złotym zegarem i bogato zdobionymi świecznikami z czasów napoleońskich. Pod sufitem widać kryształowy żyrandol „Maria Teresa”, przy którym zostały powieszone kolorowe muszki smokingowe. Ściany zdobią oprawione w złote ramy duże plakaty z premier w Teatrze Muzycznym ROMA za dyrekcji Bogusława Kaczyńskiego (1994-1998). Są tu również karykatury, programy do premier i kolorowe ulotki. Warto zwrócić uwagę na stare pianino, na którym grywał młody Bogusław Kaczyński, gdy był akompaniatorem chóru „Echo Podlasia” w Białej Podlaskiej.

Wystawa „Bogusław Kaczyński – z Białej Podlaskiej w Świat”  © ORFEO

Pomysłodawcą, kuratorem i autorem koncepcji artystycznej wystawy jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, równocześnie dyrektor artystyczny Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. Współkuratorem jest pracownik muzeum Grzegorz Kurpeta.

Kolejna wystawa o Bogusławie Kaczyńskim jest planowana w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej pod koniec tego roku.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne