Royal Opera Festival od swej pierwszej edycji w 2019 roku ustanowił włoskiego geniusza stylu belcanto – Gioachino Rossiniego, głównym kompozytorem, wokół którego i na twórczości którego opiera się koncepcja szerszego pokazania muzyki i jej ponadczasowych zależności. Jednym z ważniejszych celów, jakie przyświecają organizatorom jest przywracanie kulturze zapomnianych dzieł, kompozycji mało znanym lub wręcz nigdy jeszcze w Polsce nie wystawiane. W 2019 roku był to „Tankred”, grany w Polsce, od czasu swego powstania w 1813 roku zaledwie 3 razy. W 2021 roku pokazano „Jedwabną drabinkę” oraz „Elżbietę, królową Anglii”. W ubiegłej edycji w 2022 roku brawurowo zaprezentowano m. in. „Armidę” oraz „Hermionę”.
W ramach swego rodzaju kontrastu do mniej znanych utworów, jak choćby planowana w tej edycji opera Giovanniego Paciniego „Arabowie w Galii”(2 lipca 2023 roku) będzie można przypomnieć sobie znane opery Rossiniego: „Signora Bruschino”(16 i 17 czerwca 2023 roku) i „Cyrulika sewilskiego” (7 i 9 lipca 2023 roku).
Po raz drugi w tym roku odbywać się będzie Akademia Belcanto – warsztaty mistrzowskie dla młodych śpiewaków, którzy będą mieli okazję nie tylko uczyć się pod okiem znakomitych artystów, ale i wspólnie z nimi wystąpić w festiwalowych produkcjach.
Royal Opera Festival w 2023 roku po raz kolejny współpracuje z Belcanto Opera Festival, Rossini in Wildbad oraz z Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Większość muzycznych wydarzeń prezentowanych będzie w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, która w 2021 roku dołączyła do organizacji Royal Opera Festival. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Passionart. Pełny program 5. Edycji Royal Opera Festival znajduje się tutaj.