W programie zaplanowano koncerty kameralne, symfoniczne, maraton młodych pianistów i polską muzykę filmową. Idee przewodnie w tegorocznej edycji to stylistyczna różnorodność wykonywanej muzyki (szeroko pojęta klasyka, twórczość kompozytorska drugiej połowy XX wieku, rodzima muzyka ludowa i filmowa, rozmaite formacje wykonawcze), spotkanie Kultury i Natury oraz reprezentanci pokolenia 1933 – Krzysztof Penderecki i Henryk Mikołaj Górecki – w 90. rocznicę urodzin kompozytorów.
Akcent pada na muzykę polską, ukazywaną w szerokim kontekście kultury, i promocję polskich artystów-wykonawców (CORda Cracovia, Elżbieta Stefańska, Piotr Lato, Chopin Piano Duo: Anna Boczar & Bartłomiej Kominek, Rafał Jacek Delekta, Mateusz Dubiel), także – muzyków ukraińskich, na czele ze światowej sławy pianistą, przyjacielem festiwalu „Wawel o zmierzchu” – Alexandrem Gavrylyukiem oraz polsko-ukraińskim dyrygentem Yaroslavem Shemetem.
Alekxander Gavrylyuk wystąpi 13 sierpnia 2023 roku na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. W programie koncertu wirtuoza fortepianu, pochodzącego z Ukrainy, znajdą się utwory Edwarda Griega, Antonína Dvořáka i Fryderyka Chopina. Zagraniczni krytycy piszą o nim: osobowość muzyczna, trudno oprzeć się wrażeniu, jakie wywiera, rozżarzona wirtuozeria… Koncert artysty z towarzyszeniem CORda Cracovia Orkiestra pod batutą Yaroslava Shemeta będzie transmitowany na żywo przez Program Drugi Polskiego Radia 13 sierpnia o godz. 20.00.
Koncerty 16. festiwalu „Wawel o zmierzchu” adresowane są do publiczności reprezentującej różne generacje: od młodzieży – poprzez dorosłych – do seniorów. Zamek Królewski na Wawelu przyciąga, zwłaszcza latem, odbiorców w różnym wieku – z Krakowa, Polski i całego świata. Atrakcyjność historyczno-kulturowa wyjątkowych architektonicznie miejsc, jakim są królewskie dziedzińce (Arkadowy i Batorego), sprzyja percepcji muzyczno-estetycznej. Słuchacz nie tylko odbiera muzykę: także chłonie otaczające obrazy i piękno zamkowej architektury, w toczeniu zmieniających się kolorów (iluminacja dziedzińców).
Oferta programowa festiwalu „Wawel o zmierzchu”, jak co roku, ma służyć znoszeniu barier w odbiorze wysokiej kultury muzycznej – w jej rozmaitych przejawach stylistyczno-repertuarowych. Na sześciu festiwalowych koncertach (trzy kameralne na Dziedzińcu Batorego i trzy symfoniczne na Dziedzińcu Arkadowym) oraz „maratonie” młodych pianistów (na Dziedzińcu Arkadowym; wstęp na maraton jest wolny) ukazana zostanie szeroko pojęta „klasyczna” sztuka dźwięków, niosąca spotkanie wartości tradycji (np. Fryderyk Chopin) i współczesności (Krzysztof Penderecki czy Henryk Mikołaj Górecki), twórczości ludowej i filmowej (występ Reprezentacyjnej Orkiestry Straży Granicznej z Nowego Sącza, która zaprezentuje, obok utworów zaliczanych do muzyki ludowej, także dzieła znane z kinowego ekranu, m.in.: polonez z filmu „Pan Tadeusz” , walc z filmu „Trędowata” czy „Meluzyna” z „Akademii Pana Kleksa”).
Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpili Zuzanna Hwang-Cempla – sopran, Jakub Pawlik – tenor, Paweł Kubica – fortepian, którzy wykonali na dziedzińcu Batorego m. in. utwory Fryderyka Chopina i Maurice’a Ravela.
Wejście na koncerty odbywające się na Dziedzińcu Arkadowym — przez Sień Berrecciego i bramę przy Baszcie Senatorskiej. W sytuacji niepogody koncerty kameralne zostaną przeniesione do Sali Senatorskiej. Pełny program festiwalu znajduje się tutaj.
Organizatorami Festiwalu są Zamek Królewski na Wawelu i Grupa Twórcza „Castello”. Mecenasem festiwalu jest firma TAURON.