REKLAMA

Joyce DiDonato jako Siostra Helen Prejean zainauguruje kolejny cykl „The Met: Live in HD” w warszawskim Teatrze Studio

21 października 2023 roku w Warszawie wystartuje „The Met: Live in HD”. kolejna, 13. już seria spektakli transmitowanych w STUDIO teatrgalerii na Dużej Scenie im. Józefa Szajny na żywo z The Metropolitan Opera, jednej z najważniejszych oper świata. Zainauguruje ją opera „Dead Man Walking” Jake'a Heggiego, oparta na wspomnieniach siostry Helen Prejean o jej walce o duszę skazanego na śmierć mordercy.

Transmisje z nowojorskiej sceny The Metropolitan Opera odbywają się w STUDIO teatrgalerii na Dużej Scenie im. Józefa Szajny już po raz trzynasty. Jest to jednocześnie siedemnasty sezon pokazów z cyklu „The Met: Live in HD”. Pomysłodawcą prezentacji oper w ten sposób był Peter Gelb, który w 2006 roku objął stanowisko nowego dyrektora generalnego Met, zastępując Josepha Volpe’a.

– Na fenomen transmisji z Nowego Jorku składa się także nieograniczona ani przestrzenią, ani strefami czasowymi wspólnotowość. Świadomość, że melomanii z niemal całego świata uczestniczą w tym samym momencie wraz z widzami zgromadzonymi w złotej Sali MET w tym samym widowisku za sprawą nowoczesnej technologii sprawia, że coś z pozoru niemożliwego staje się możliwe –podkreśla Roman Osadnik, dyrektor Teatru Studio. W wywiadzie w nowej książce programowej transmisji dodaje: – Muzyka od dawna związana była z tym miejscem. Za czasów Waldemara Dąbrowskiego w Teatrze Studio miała swoją siedzibę orkiestra Sinfonia Varsovia. Po jakimś czasie orkiestra oddzieliła się od teatru i wyrosła na samodzielną instytucję, ale postanowiłem kontynuować te muzyczne tradycje. (…) Mając do dyspozycji profesjonalną salę teatru i reprezentacyjne foyer pomyślałem, że to będzie właściwe i godne miejsce do prezentacji spektakli operowych z The Metropolitan Opera. Kino Muranów, w momencie gdy obejmowałem dyrekcję Teatru Studio przestało je organizować i Warszawa została pozbawiona możliwości uczestniczenia w transmisjach Metropolitan.

„Dead man Walking” © Karen Almond | Metropolitan Opera
„Dead man Walking” © Karen Almond | Metropolitan Opera

Nowy sezon transmisji„The Met: Live in HD” zainauguruje 21 października 2023 roku nowa premierowa produkcja „Dead Man Walking” w reżyserii Ivo van Hove’a z mezzosopranistką Joyce DiDonato w roli głównej. Arcydzieło amerykańskiego kompozytora Jake’a Heggiego oparte na wspomnieniach siostry Helen Prejean o jej walce o duszę skazanego mordercy łączy dramatyzm tematu z przejmującą muzyką oraz librettem Terrence’a McNally’ego. Wystąpią także m. in.: Latonia Moore (Siostra Rose), Susan Graham (Pani De Rocher) i Ryan McKinny (Joseph De Rocher), a orkiestrę poprowadzi Yannick Nézet-Séguin, dyrektor muzyczny Met. Spektakl poprzedzi prelekcja prawniczki i ekspertki z zakresu praw człowieka, Marii Ejchart-Dubois.

MET zaprezentuje ponadto dwa kolejne premierowe tytuły: niezwykłe dzieło z nurtu „CNN opera”: „X: The Life and Times of Malcolm XAnthony’ego Davisa do libretta dramaturżki Thulani Davis(18 listopada 2023 roku) oraz „Florencia en el Amazonas meksykańskiego kompozytora Daniela Catána, pierwszą od blisko stu lat hiszpańskojęzyczną operę na tej scenie (9 grudnia 2023 roku). 

„X: The Life and Times of Malcolm X” © The Metropolitan Opera
„X: The Life and Times of Malcolm X” © The Metropolitan Opera

W tym sezonie znajdą się także znane i uwielbiane przez widzów tytuły, takie jak: „Nabucco” Giuseppe Verdiego z Liudmylą Monastyrską w roli Abigaille i Georgiem Gagnidze w partii tytułowej (6 stycznia 2024 roku), „Carmen” Georgesa Bizeta z tenorem Piotrem Beczałą w roli Don José i wschodzącą gwiazdą światowych scen – mezzosopranistką Aigul Akhmetshina w partii tytułowej (27 stycznia 2024 roku), „Roméo et Juliette” Charlesa Gounoda (23 marca 2024 roku) czy „Madama Butterfly” Giacomo Pucciniego (11 maja 2024 roku).

Obejrzymy również „La Forza del Destino” („Moc przeznaczenia”) Giuseppe Verdiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego, spektakl powstał w koprodukcji z warszawskim Teatrem Wielkim – Operą Narodową i miał swoją premierę w styczniu 2023 roku. Wystąpią wielkie gwiazdy współczesnej opery, m.in. Lise Davidsen jako Leonora i Brian Jadge jako Don Alvaro (9 marca 2024 roku). 20 kwietnia 2024 roku MET pokaże „La Rondine” („Jaskółkę”) Giacomo Pucciniego.

Wśród wybitnych śpiewaczek i śpiewaków powracających do MET wymienić należy: Joyce DiDonato, Liudmyłę Monastyrską, Lisę Davidsen, George’a Gagnidze oraz Piotra Beczałę, a także Angel Blue, Susan Graham, Willa Livermana, Latonię Moore, Nadine Sierrę, Ailyn Pérez, Lucasa Meachema oraz Benjamina Bernheima. widzowie obejrzą także występy artystów debiutujących na scenie MET (Asmik Grigorian, SeokJong Baek, Jonathan Tetelman).

„La forza del destino” w TW-ON. Tadeusz Szlenkier (Don Alvaro), Monika Ledzion-Porczyńka (Preziosilla) © Krzysztof Bieliński
„La forza del destino” w TW-ON. Tadeusz Szlenkier (Don Alvaro), Monika Ledzion-Porczyńska (Preziosilla) © Krzysztof Bieliński

Każda transmisja w Teatrze Studio poprzedzona będzie wstępem przygotowanym i wygłoszonym przez specjalistów w dziedzinie opery (muzykolodzy, reżyserzy i dziennikarze) lub tematu prezentowanego przedstawienia (historycy, tłumacze, działacze społeczni, psycholodzy), m. in.: Maria Ejchart-Dubois, Sylwia Kuźma-Markowska, Dorota Kozińska, Marek Weiss, Jacek Marczyński, Marcin Cecko, Krzysztof Fordoński, Anna S. Dębowska i Marcin Jacoby.

Wiosną, nakładem STUDIO ukaże się nowe wydanie niezwykłego tomu wspomnień długoletniego dyrektora Metropolitan Opera Rudolfa Binga „5 000 wieczorów w operze”. Rozszerzone zostanie ono o teksty towarzyszące, m. in. opowieść redaktora Jacka Marczyńskiego o plejadzie polskich artystów związanych z The Metropolitan Opera, a także mój reportaż, w którym w dziennikarskim śledztwie badam losy Rudolfa Binga po 1972 roku, czyli po zakończeniu przez niego dyrekcji w MET. 

Więcej informacji o poszczególnych tytułach, a także karnetach i biletach na stronie www.teatrstudio.pl.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne