REKLAMA

Sondra Radvanovsky jako Medea rozpocznie kolejny w warszawskim Teatrze Studio cykl transmisji z Metropolitan Opera

22 października w Warszawie w STUDIO teatrgalerii na Dużej Scenie im. Józefa Szajny wystartuje kolejna seria „The Met: Live in HD”, spektakli transmitowanych na żywo z nowojorskiej sceny, jednej z najważniejszych oper świata. Jako pierwsza pokazana zostanie legendarna „Medea”, krwawe dzieło rozsławione kreacjami Marii Callas i Magdy Olivero.

Przed nami dziesięć spotkań z trzema premierowymi tytułami operowymi. „Medeę” Luigiego Cherubiniego (z Sondrą Radvanovsky po raz pierwszy kreującą partię tytułową) zobaczymy 22 października 2022. „The Hours” („Godziny”) Kevina Putsa z sopranistką Renée Fleming jako Clarissą Vaughan, mezzosopranistką Joyce DiDonato jako Virginią Woolf oraz sopranistką Kelli O’Harą jako Laurą Brown transmitowane będą 10 grudnia 2022. Kolejne dzieło Terence’a Blancharda, i „Champion” („Czempion”), powraca do Nowego Jorku zeszłorocznym sukcesie „Fire Shut Up in My Bones” („W moich kościach ogień”) 29 kwietnia 2023.

Mam nadzieję, że spotkania z operą na dużym ekranie pozwolą Państwu choć na chwilę zapomnieć o trudnym czasie z jakim przyszło się nam zmierzyć. Muzyczne wieczory w STUDIO zapowiadają się bardzo obiecująco zwłaszcza, że prócz dzieł dobrze znanych będziemy mieli okazję posłuchać i zobaczyć nowe kompozycje takie jak: „Godziny” i „Czempion”. Równie ciekawie zapowiadają się występy Polaków – Piotra Beczały i Artura Rucińskiego, którzy od kilku sezonów już na stałe wpisali się do czołówki najlepszych śpiewaków MET – podkreśla Roman Osadnik, Dyrektor Teatru.

W repertuarze nowego sezonu znajdują się także cztery nowe produkcje. W „Lohengrinie” Richarda Wagnera (reż. François Girard) wystąpi nasz rodak, uwielbiany przez melomanów, tenor Piotr Beczała (18 marca 2023). Artystę podziwiać będziemy również w „Fedorze” Umberto Giordana (reż. David McVicar), u boku polskiego barytona Artura Rucińskiego (14 stycznia 2023). W tytułowej roli wystąpi sopranistka Sonya Yoncheva. Ponadto Met zaprezentuje dwie nowe inscenizacje oper Wolfganga Amadeusza Mozarta: „Don Giovanniego” w reż. Ivo van Hove (20 maja 2023) i nową produkcję Simona McBurney’a – „Die Zauberflöte / Czarodziejski flet”, w której nacisk położono na interakcję orkiestry z obsadą (3 czerwca 2023). W przypadku dwóch ostatnich, mozartowskich tytułów, dyrygować będzie debiutująca w Met, Nathalie Stutzmann.

Widownia cyklu „Met: Live in HD” obejrzy i usłyszy słynną produkcję Michaela Mayera „La Traviata” Giuseppe Verdiego z sopranistką Nadine Sierrą w roli Violetty (5 listopada 2022). Przed nami także powrót dwóch produkcji Roberta Carsena: „Falstaffa” Verdiego z barytonem Michaelem Vollem w roli głównej (1 kwietnia 2023) oraz „Der Rosenkavalier” („Kawaler srebrnej róży)” Richarda Straussa, w której zachwycą nas m. in. sopranistka Lise Davidsen i mezzosopranistka Isabel Leonard (15 kwietnia 2023).

Przed każdą transmisją w STUDIO odbędą się spotkania z prelegentami: Tadeuszem Cegielskim, Anną S. Dębowską, Martą Kluczyńską, Izabelą Kłosińską, Andrzejem Kostyrą, Dorotą Kozińską, Lechem Kozińskim, Aleksandrem Laskowskim i Jackiem Marczyńskim. W najbliższą sobotę (22 października o godz. 18:30, przed transmisją „Medei”) zaprasza do rozmowy historyk starożytności zajmujący się historią kultury, religii i obyczajów Greków od Homera po czasy Cesarstwa Rzymskiego, profesor Włodzimierz Lengauer.

STUDIO teatrgaleria to jedna z najważniejszych eksperymentalnych scen w Polsce zarządzana przez dyrektora naczelnego Romana Osadnika od 2011 roku. W kwietniu 2016 roku kierownictwo artystyczne teatru objęła reżyserka Natalia Korczakowska, a galerii ‒ krytyczka i historyczka sztuki Dorota Jarecka. Transmisje z nowojorskiej sceny The Metropolitan Opery odbywają się w STUDIO już po raz dwunasty. Informacje o karnetach i biletach znajdują się tutaj.

Zapowiedź transmisji „The Met: Live in HD” 2022/23 
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne