REKLAMA

Odeszła Orianna Santunione. Wybitna włoska sopranistka zmarła w wieku 93 lat

Kariera Orianny Santunione przypadła na lata 60. i 70. XX wieku. Artystka nie dokonała wielu nagrań studyjnych, ale jej sztuka przetrwała dzięki żywym rejestrom jej występów. Specjalizowała się w partiach dramatycznego sopranu, przede wszystkim w repertuarze włoskim. Zmarła w Casa Verdi w Mediolanie.

Orianna Santunione urodziła się 1 września 1934 roku w Sassuolo w regionie Emilia – Romania, w prowincji Modena we Włoszech. Była uczennicą Carmen Melis, słynnej włoskiej śpiewaczki, której kariera rozkwitła w pierwszych dekadach XX wieku i która specjalizowała się głównie w weryzmie. Melis po zakończeniu kariery wokalnej zajęła się nauczaniem tajników śpiewu, do jej uczennic należały także, oprócz Santunione, tak wspaniałe artystki jak Renata Tebaldi, Rita Orlandi – Malaspina, czy Adriana Maliponte.

Orianna Santunione śpiewa „Tu che le vanità”, arię Elżbiety z „Don Carlosa”

Orianna Santunione zadebiutowała jako tytułowa Fedora w operze Umberto Giordana w 1959 w Trieście. W trakcie swojej kariery kreowała głównie repertuar włoski: Desdemonę w „Otellu”, Leonory w „Trubadurze” i „Mocy przeznaczenia”, Amelię w „Simonie Boccanegrze”, Elwirę w „Ernanim”, Elżbietę w „Don Carlosie”, Amelię w „Balu maskowym”, Abigaille w „Nabucco” Giuseppe Verdiego, tytułową Toskę, Madame Butterfly i Minnie w „Dziewczynie ze Złotego Zachodu” Giacomo Pucciniego, Santuzzę w „Rycerskości wieśniaczej” Pietro Mascagniego oraz Giocondę Amilcare Ponchiellego. Śpiewała także Elzę w „Lohengrinie” Ryszarda Wagnera. Wystąpiła jako Madame Sans-Gêne w dziele Umberto Giordana (1967, La Scala) oraz jako Agaue w „Bachantkach” Giorgio Federico Ghediniego (1972, także La Scala). W 1975 roku w Treviso zaśpiewała Medeę w dziele Luigiego Cherubiniego.

Orianna Santunione jako Agaue w Bachantkach © domena publiczna, Wikimedia Commons
Orianna Santunione jako Agaue w Bachantkach © domena publiczna, Wikimedia Commons

Występowała w 60. i 70. latach XX wieku, głównie na scenach europejskich. Oprócz Włoch, śpiewała m.in. w operach w Londynie, Paryżu, Marsylii, Amsterdamie, Hamburgu, Sydney. Szczególne uznanie zdobyła interpretacją Aidy. Śpiewała do wczesnych lat 80., kiedy to postanowiła wycofać się ze sceny.

Orianna Santunione śpiewa „Suicidio”, arię Giocondy z opery Almicare Ponchiellego

Nie dokonała wielu nagrań studyjnych, ale jej sztuka przetrwała przede wszystkim dzięki licznym transmisjom radiowym i telewizyjnym (m. in. rejestracja „Aidy” z Tokio z 1971 roku, u boku Fiorenzy Cossotto i Carlo Bergonziego). Ogromną wagę przywiązywała do interpretacji, wyrażała się w śpiewie niezwykle emocjonalnie, stosując uczuciową i indywidualną interpretację, z użyciem różnych rejestrów głosu, również rejestru piersiowego.

Orianna Santunione śpiewa „De’ tuoi figli la madre”, aria Medei z opery Luigiego Cherubiniego

W 1976 roku w Lido di Camaiore w Viareggio wystąpiła w legendarnym koncercie „Ommagio a Puccini”, do wykonania arii operowych tego kompozytora zaproszono wielkie gwiazdy opery, m. in. Magdę Olivero („Manon Lescaut”), Grace Bumbry („Turandot”), Katię Ricciarelli („Jaskółka”), Leylę Gencer (”Siostra Angelica”), Marię Chiarę („Madame Butterfly), Ileanę Cotrubas („Cyganeria”). Santunione wykonała arię Toski.

„Omaggio a Puccini”, Viareggio 1976. Orianna Santunione śpiewa „Vissi d’arte”  

Orianna Santunione zmarła w Mediolanie 16 grudnia 2023 roku w wieku 93 lat. Odeszła w Casa Verdi w Mediolanie, domu spokojnej starości przeznaczonym dla artystów operowych, miejscu, które otwarte zostało w 1902 roku.

Orianna Santunione w Casa Verdi
Orianna Santunione w Casa Verdi
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne