Pomysł World Opera Day narodził się w Madrycie w 2018 roku podczas pierwszego Światowego Forum Operowego. Święto zostało zainicjowane przez międzynarodowe organizacje, zrzeszające operowe teatry, jak
OPERA America, Opera Europa i Ópera Latinoamérica Pierwszy raz World Opera Day obchodzono w 2019 roku. Wybór daty obchodów (25 października) nie jest przypadkowy: to rocznica urodzin słynnych kompozytorów – Georges’a Bizeta i Johanna Straussa syna, wielkich twórców operowych i operetkowych.
– Światowy Dzień Opery to kampania uświadamiająca pozytywny wpływ i wartość opery dla społeczeństwa. Opera, podobnie jak sztuka, przyczynia się do rozwoju tolerancji i zrozumienia, otwiera umysły i pozwala ludziom na kontakt z silnymi, uniwersalnymi emocjami. Tak jak sport kształtuje zdrowe ciało, tak sztuka kształtuje zdrowy umysł – czytamy na oficjalnej stronie internetowej World Opera Day.
Inicjatorami Światowego Dnia Opery są OPERA America, Opera Europa i Opera Latinoamerica, które zdecydowały się połączyć siły, aby wspierać sztukę, a w szczególności operę. Partnerami międzynarodowymi są:
- Creative Europe – program ramowy Komisji Europejskiej na rzecz wsparcia sektora kultury i sektora audiowizualnego. Przez Creative Europe współfinansowany jest portal OperaVision.
- FEDORA: Europejskie Koło Filantropów Opery i Baletu, organizacja non-profit, utworzona w Paryżu pod przewodnictwem Jérôme’a-François Ziesenissa, wspierająca artystyczną innowacyjność i kreatywność w operze i tańcu.
- IAMA: Międzynarodowe Stowarzyszenie Menedżerów Artystycznych (IAMA)
- International Theatre Institute (Międzynarodowy Instytut Teatralny)
- Opera for Peace – Leading Young Voices: nowy ruch kulturalny odzwierciedlający rzeczywistość dzisiejszego zglobalizowanego świata. Organizator projektów szkoleniowych, koncertów, kursów mistrzowskich, specjalnych projektów dyplomatycznych i wydarzeń kulturalnych. To także platforma do mówienia o problemach społecznych współczesnego świata.
- RESEO: sieć edukacji artystycznej i kreatywnego uczenia się, ze szczególnym uwzględnieniem opery, muzyki i tańca, założona w 1996 roku.
W organizację Światowego Dnia Opery zaangażowane są również narodowe organizacje operowe, takie jak Association for Opera in Canada, Réunion des Opéras de France, Deutscher Bühnenverien (Niemcy), Ópera XXI (Hiszpania), Opera & Music Theatre Forum (Wielka Brytania), Associazione Teatri Italiani di Tradizione (Włochy), oraz National Centre for the Performing Arts (Narodowe Centra Sztuk Widowiskowych) w Chinach i Indiach.
Organizatorzy zachęcają do szerokiego świętowania tej sztuki, poprzez wydarzenia na żywo, jak i online. Liderem internetowych obchodów World Opera Day jest portal OperaVision, który dziś o godzinie 19.00 udostępnia zapis „Cyganerii” Giacomo Pucciniego z opery w Montpellier. Główne role wykonują znani warszawskiej publiczności Adriana Ferfecka i chiński tenor Long Long, laureat nagrody na X Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki. W partii Marcella występuje polski baryton Mikołaj Trąbka. Produkcję Opéra Orchestre National Montpellier Occitanie wyreżyserowała Orpha Phelan, a dyryguje nią Roderick Cox. Spektakl zarejestrowano 26 maja 2024 roku, a na platformie będzie dostępny przez najbliższe 6 miesięcy, do 24 kwietnia 2025 roku.
„Cyganeria” z Montpellier na OperaVision
Niestety niezbyt dużo z tej okazji dzieje się w Polsce. Już po raz kolejny w obchody World Opera Day włączyła się Capella Cracoviensis. Podczas festiwalu Opera Rara odbędzie się „Opera Sharing Concept”, czyli jak czytamy w opisie wydarzenia „Impreza składkowa z okazji Światowego Dnia Opery”. Muzykę zapewnia Opera Rara, a przekąski i napoje publiczność. Wystąpią Rafał Tomkiewicz i Joanna Sojka, zadyryguje Tomasz Adamus. Wstęp jest wolny.
Dziś także odbyła się premiera płyty „Mille Affetti”, nowego albumu sopranisty Bruno de Sá, Wrocławskiej Orkiestry Barokowej i Chóru NFM pod dyrekcją Jarosława Thiela. Na krążku wydanym przez Warner Classics/Erato znalazły się arie na sopran i orkiestrę (w tym premiery fonograficzne) Luigiego Cherubiniego, Luigiego Caruso, Felice Alessandriniego, Franza Seydelmanna, Johanna Friedricha Reichardta, Niccolò Antonio Zingarelliego i Wolfganga Amadeusza Mozarta. Album zarejestrowano w Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki. Artysta wystąpi z tym repertuarem w NFM 27 października 2024 roku.
Ale w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie dziś odbywa się premiera „Peer Gynta” według dramatu Henrika Ibsena, do muzyki Edvarda Griega w choreografii Edwarda Cluga. Jest to spektakl baletowy.