REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Rafał Tomkiewicz jako tytułowy Amadys z Gauli na Festiwalu Händlowskim w Halle

Polski kontratenor Rafał Tomkiewicz występuje w tytułowej partii w dziele „Amadigi di Gaula” Georga Friendricha Händla podczas Festiwalu Händlowskiego w Halle w Niemczech. Premiera spektaklu odbyła się 24 maja 2024 roku, Tomkiewicz wystąpi także 26 maja, 2 i 7 czerwca 2024 roku. Spektakl powróci we wrześniu i październiku 2024 roku oraz czerwcu 2025 roku.

Artysta występuje na takich scenach jak m. in. Theater an der Wien i Kammeroper w Wiedniu, Teatro Comunale w Bolzano we Włoszech, w Operze w Biel/Bienne w Szwajcarii, Meiningen Staatstheater, Teatrze Wielkim w Poznaniu i Polskiej Operze Królewskiej w Warszawie. Występował na festiwalach Styriarte w Grazu, Göttingen International Handel Festival, Alessandro Stradella w Vitebro, Dramma per Musica w Warszawie. Śpiewał w salach koncertowych Wiednia (Musikverein – Goldener Saal) i Dublina (National Concert Hall). W ubiegłym sezonie zadebiutował w Filharmonii Narodowej w Warszawie w oratorium „Izrael w Egipcie” Georga Friedricha Händla.

Rafał Tomkiewicz jako Amadys z Gauli Amadys z Gauli na Festiwalu Händlowskim w Halle © Anna Kolata
Rafał Tomkiewicz jako Amadys z Gauli na Festiwalu Händlowskim w Halle © Anna Kolata

Polski kontratenor w sezonie 2023/2024 kreował cztery tytułowe role w operach i oratoriach barokowych. W październiku 2023 roku wystąpił w Operze w Sofii w tytułowej roli Amadysa z Gauli w operze „Amadigi di Gaula” Händla. Zaśpiewał także tytułowego Świętego Piotra w oratorium Johanna Adolfa Hassego „St Petrus et St Maria Magdalena”, z udziałem Polskiej Opery Królewskiej na V Festiwalu „Bydgoska Scena Barokowa”. Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona poprowadził Krzysztof Garstka. W listopadzie 2023 roku artysta kreował Atamasa w „Semele” w Olympia City Music Theatre Maria Callas w Atenach, była to koprodukcja z ubiegłoroczną edycją Händlowskiego Festiwalu w Getyndze.

Rafał Tomkiewicz (Amadigi), Franziska Krötenheerdt (Melissa), Ballett Hall, w tyle Deulrim Jo (Dardano) © Anna Kolata
Rafał Tomkiewicz (Amadigi), Franziska Krötenheerdt (Melissa), Ballett Hall, w tyle Deulrim Jo (Dardano) © Anna Kolata

Zadebiutował w lutym 2024 roku w dziele George’a Friedricha Händla „Siroe, re di Persia” w operze w Karlsruhe podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Händlowskiego. Kreował partię tytułową i był to jego debiut sceniczny w tym teatrze. W kwietniu 2024 roku wystąpił w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy jako Orfeusz w operze „Orfeusz i Eurydyka” Christopha Willibalda Glucka pod dyrekcją Paula Esswooda.

2024 maja 2024 roku polski kontratenor wystąpił w tytułowej roli w „Amadigi di Gaula”. Za produkcję odpowiedzialni są Louisa Proske (reżyseria), Kaspar Glarner (scenografia i kostiumy), Jorge Cousineau (projekcje video) oraz Yuliya Gerbyna (choreografia). Występują Serafina Starke (Oriana), Franziska Krötenheerdt (Melissa), Yulia Sokolik (Dardano) oraz Deulrim Jo (Orgando).

Franziska Krötenheerdt (Melissa) i Rafał Tomkiewicz (Amadigi) © Anna Kolata
Franziska Krötenheerdt (Melissa) i Rafał Tomkiewicz (Amadigi) © Anna Kolata

Premiera miała miejsca 24 maja 2024 roku. W tym sezonie spektakl zostanie pokazany jeszcze trzykrotnie: 26 maja, 2 i 7 czerwca 2024 roku. Produkcja powróci do Halle we wrześniu i październiku 2024 roku oraz czerwcu 2025 roku.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne