Koncert Noworoczny Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Warszawie to pierwsze w rozpoczynającym się roku wydarzenie artystyczne w stolicy; tradycyjnie organizowany 1 stycznia, od kilku lat w gościnnych progach Filharmonii Narodowej. Idea uroczystej gali noworocznej bezpośrednio nawiązuje do legendarnych koncertów Filharmoników Wiedeńskich, ale tam prezentowane są wyłącznie utwory instrumentalne. MTM zaprasza także słynnych śpiewaków, dzięki czemu wydarzenia stają się operową galą noworoczną.
W Noworocznych Koncertach Mazowieckiego Teatru Muzycznego uczestniczyli tak znakomici artyści jak m. in. Wiesław Ochman, Artur Ruciński, Rafał Siwek, Grażyna Brodzińska, Agnieszka Rehlis, Tadeusz Szlenkier, Stanislav Kuflyuk, Joanna Woś i Małgorzata Walewska. Pojawiły się tutaj także wielkie światowe nazwiska: José Cura, Ildebrando D’Arcangelo, Veronika Dzhioeva, Salvatore Licitra, czy Leonardo Capalbo. W ubiegłym roku na scenie pojawili się Jacomo Bairos i Joachim Horsley Trio, prezentując utwory w duchu bossanovy, śpiewali również Ewa Tracz, Monika Ledzion-Porczyńska, Arnold Rutkowski i Szymon Komasa.
Koncert Noworoczny 1 stycznia 2025 roku organizowany jest w ramach obchodów 20-lecia działalności Teatru, jest to więc podwójny jubileusz. Gośćmi będą Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna. – To wybitni artyści, a przy tym cudowni ludzie – Warto było czekać na taki duet 20 lat– mówi Iwona Wujastyk, Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego.
W pierwszej części koncertu znajdą się słynne arie i duety z oper Giacomo Pucciniego, Antonina Dvořáka, a także Stanisława Moniuszki. W drugiej części będą muzyczne niespodzianki, które na razie muszą zostać owiane tajemnicą. – Zdradzę jednak, że nie zabraknie wielu przebojów musicalowych, które znają Państwo również z wersji kinowych, m.in. z „West side story” L. Bernsteina’’ – mówi kierownik artystyczny Mazowieckiego Teatru Muzycznego – Jakub Milewski.
– Program będzie bardzo zróżnicowany. Nie może obyć się bez opery, bo to są nasze korzenie i to jest muzyka, którą przede wszystkim wykonuję – opowiadała na spotkaniu z dziennikarzami Aleksandra Kurzak. – Natomiast druga część koncertu będzie bardziej rozrywkowa. Będzie nie tylko muzyka lżejsza, ale również pojawią się pieśni czy utwory muzyki filmowej. Zresztą bardzo bliskiej Roberto, który swoją karierę w wieku kilkunastu lat rozpoczynał śpiewając w paryskich kabaretach. Osobiście bardzo lubię „melanże artystyczne”, występowałam w koncercie „Dwa Żywioły” z Krzysztofem Cugowskim, który zaśpiewał ze mną duety operowe, a ja wykonywałam jego piosenki. W pięknym koncercie na Wawelu spotkałam się z m. in. Anią Rusowicz, Zakopowerem, Anną Marią Jopek i ponownie z Krzysztofem Cugowskim. Bardzo lubię mieszanie różnych rodzajów muzyki. Każda muzyka jest piękna, jeśli dobrze się ją wykonuje. Ale na pewno nie zapomnimy też o Johannie Straussie.
Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna to gwiazdy występujące na najważniejszych scenach świata. 1 stycznia 2025 roku zaśpiewają dla warszawskiej publiczności. To najsłynniejsze małżeństwo operowe świata. Orkiestrą Symfoniczną Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury będzie dyrygował Maestro Bassem Akiki – polsko-libański dyrygent, kompozytor i doktor sztuki, współpracujący z wieloma orkiestrami i teatrami muzycznymi na świecie.
Koncert odbędzie się 1 stycznia 2025 roku o w Filharmonii Narodowej w Warszawie o godz. 18.30. Bilety można kupić tutaj lub w kasie biletowej teatru, ul. Jagiellońska 26 Warszawa, tel. 795 127 921.
Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.