Jubileuszowa edycja podkreśla silne związki orkiestry Sinfonia Varsovia z miastem stołecznym – jego historią, mieszkańcami i przestrzenią miejską. Festiwal ten, zapoczątkowany przez Franciszka Wybrańczyka, założyciela orkiestry powstał z myślą o warszawskiej publiczności. W zamierzeniu miał on stworzyć możliwość częstszego kontaktu mieszkańców stolicy z muzykami, którzy wówczas niemal nieprzerwanie koncertowali poza Warszawą. Wybrańczyk pragnął, aby zespół był obecny w życiu kulturalnym miasta i docierał do różnych jego zakątków, także tych mniej oczywistych.
Tradycja ta jest wciąż żywa i dynamicznie rozwijana. Sinfonia Varsovia coraz częściej koncertuje w stolicy, a w najbliższej przyszłości planuje przenieść się na stałe na warszawski Kamionek. Tam, przy ulicy Grochowskiej 272, w zabytkowych, odrestaurowanych budynkach, rozpocznie działalność nowa siedziba orkiestry. W kolejnych latach planowane jest także otwarcie nowoczesnej sali koncertowej. Tymczasem tegoroczna edycja festiwalu zapowiada się wyjątkowo bogato – przewidziano siedem koncertów orkiestry, projekt smyczkowy Akademii Sinfonia Varsovia oraz bezpłatny koncert zespołu dętego Sinfonia Varsovia Brass.

Na scenie pojawi się wielu znakomitych solistów i dyrygentów. Najjaśniejszą chyba gwiazdą festiwalu będzie brazylijski sopranista Bruno de Sá. Wystąpi on 6 czerwca 2025 roku z programem „Mille Affetti” opartym o repertuar jego najnowszego albumu płytowego. Występ znakomitego śpiewaka będzie częścią jego europejskiej podróży koncertowej, w ramach której odwiedzi także m. in. Gliwice. W Warszawie natomiast zaśpiewa w audytorium Muzeum Historii Polski w Cytadeli.

Oprócz fenomenalnego Brazylijczyka na festiwalu zagrają: skrzypek Yamen Saadi, altowiolista Avri Levitan, waltornista Yun Zeng oraz pianiści Marcin Masecki, Aleksander Dębicz i Hyuk Lee. Orkiestrę poprowadzą dyrygenci tacy jak Marta Kluczyńska, Martin Rajna, Anna Sułkowska-Migoń, Jarosław Thiel, Andreas Wittmann oraz Ian Hobson, który wystąpi także jako pianista.

Festiwal obejmuje również dwa specjalne projekty artystyczne – „Śniąc o Warszawie” oraz „Inny punkt słyszenia”. Koncert inaugurujący wydarzenie, zaplanowany na 10 maja, odbędzie się w odnowionym Amfiteatrze w Parku Sowińskiego na warszawskiej Woli i jednocześnie rozpocznie sezon koncertowy w tej przestrzeni. Wydarzenie zatytułowane „Śniąc o Warszawie” zostanie poprowadzone przez dyrygentkę Martę Kluczyńską, a udział w nim wezmą m.in. reportażysta Mariusz Szczygieł i trzech wybitnych pianistów. Koncert będzie hołdem dla Warszawy w 80. rocznicę rozpoczęcia jej powojennej odbudowy i stanie się preludium do planowanej na jesień premiery opery „Najlepsze miasto świata” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Podczas koncertu na Woli zabrzmią utwory skomponowane w czasie okupacji niemieckiej, które, mimo tragicznych okoliczności powstania, niosą zaskakującą energię i radość. Ten paradoksalny witalizm muzyki stanowi symbol determinacji i siły, z jaką Warszawa podniosła się z ruin po II wojnie światowej. Cały festiwal jawi się jako muzyczny hołd złożony miastu i jego mieszkańcom, celebrujący zarówno bogatą historię, jak i współczesne oblicze stolicy.

Warto wybrać się na koncerty festiwalu, który na stałe wpisał się w muzyczny krajobraz stolicy i zdobywa coraz większą popularność i rozpoznawalność w Polsce. Szczegółowy program i bilety znajduje się tutaj.