REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Agnieszka Rehlis zadebiutowała w Sydney Opera House

Polska mezzosopranistka szturmem zdobywa kolejce sceny świata. Tym razem znalazła się w obsadzie „Aidy” w Sydney Opera House w Australii, gdzie po raz kolejny wcieliła się w Amneris - jak podkreśla artystka, jedną ze swych ulubionych ról operowych.

„Aida”, monumentalna opera Giuseppe Verdiego, powróciła do repertuaru australijskiej Sydney Opera House 21 czerwca 2023 roku. Zrealizowana z rozmachem, tradycyjna inscenizacja w reżyserii Davide’a Livemore’a (który jest także autorem choreografii), z pełnymi przepychu kostiumami Gianluchi Falaschiego, miała swoją premierę w 2018 roku.

Spektakl okrzyknięty został wówczas przez krytyków „przyszłością opery”, „rewolucyjnym” i „spektakularnym”. Połączono w nim tradycyjną, przestrzenną scenografię z elementami projekcji multimedialnych na ogromnych, przemieszczających się po scenie ekranach ledowych. Ich autorem jest istniejące od 1998 roku studio projektowe Giò Forma, które pracowało w teatrach operowych na całym świecie. W ich dorobku znajdują się m.in. multimedia do „Normy”, „Falstaffa”, „Otella”, „Balu maskowego”, „Adriany Lecouvreur”, a ostatnio „Attyli”, „Trubadura”, czy właśnie „Aidy”. Australijski portal Time Out opisał produkcję jako hipnotyzujące kinematograficzne doświadczenie będące syntezą występów na żywo i filmu.

Zwiastun produkcji „Aidy” w Sydney Opera House

Wcielająca się w Amneris, rywalkę tytułowej bohaterki, Agnieszka Rehlis, wystąpiła w maratonie aż ośmiu spektakli. Ostatni z nich zakończył się w sobotę, 22 lipca. Debiut polskiej artystki na australijskiej scenie miał odbyć się już w 2021 roku, jednak spektakle zostały przesunięte z powodu pandemii. Publiczność w Sydney przyjęła tę nieprzeciętnie utalentowaną mezzosopranistkę na wskroś owacyjnie i entuzjastycznie.

Dotychczas Rehlis z powodzeniem kreowała partię Amneris m.in. w Royal Opera House w Londynie, Teatro di San Carlo w Neapolu, Semperoper Dresden (2022), Teatrze Narodowym w Pradze (2021), Aaalto-Musiktheater w Essen (2018) czy Estonian National Opera House w Tallinie (2016). Za każdym razem zbierając znakomite recenzje i potężny aplauz widzów.

Już w najbliższym czasie odbędą się kolejne występy artystki w Opera Australia. 9 i 12 sierpnia Rehlis zaśpiewa partię Laury w koncertowym wykonaniu „La Giocondy” Ponchielliego, u boku m.in. Jonasa Kaufmanna i Ludovica Tézier.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne