REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Agnieszka Rehlis w tytułowej roli w „Gwałcie na Lukrecji” w Tuluzie

Znakomita polska mezzosopranistka, która szturmem zdobywa światowe sceny, zadebiutuje w „Gwałcie na Lukrecji” Benjamina Brittena na scenie Opéra National du Capitole. Premiera odbędzie się 23 maja.

Po sukcesie „Petera Grimesa” Britten sięgnął do poruszającego epizodu z V wieku naszej ery. W 1946 roku, współpracując z poetą i dramatopisarzem Ronaldem Duncanem jako autorem libretta, skomponował dwuaktową operę opartą o wydarzenia ze starożytnego Rzymu.

Lukrecja, dumna i szlachetna żona rzymskiego patrycjusza, jest ostatnią ostoją cnoty i wierności w ogarniętym degrengoladą mieście. Pada ona jednak ofiarą przemocy ze strony etruskiego wodza Tarkwiniusza. Zdarzenia komentuje dwuosobowy chór, co nawiązuje formą do antycznej tragedii. Najistotniejszym elementem są jednak emocje pomiędzy bohaterami.

To pierwsza inscenizacja tego tytułu w Opéra National du Capitole w Tuluzie. Reżyserii podjęła się Anne Delbée, francuska aktorka i reżyserka teatralna, a także autorka książki opiewającej biografię rzeźbiarki Camille Claudel. Delbée nazywana jest wielką tragikopisarką naszych czasów. W swoim dorobku reżyserskim ma między innymi „Normę” Belliniego z Mariną Rebeką i Karine Deshayes (2019).

Element scenografii do „Gwałtu na Lukrecji” w reżyserii Anne Delbée, dekoracje Hernána Peñueli © Opéra national du Capitole
Element scenografii do „Gwałtu na Lukrecji” w reżyserii Anne Delbée, dekoracje Hernána Peñueli © Opéra national du Capitole

Kierownictwo muzyczne objął Marius Stieghorst, szef l’Orchestre Symphonique d’Orléans. Jego specjalność to symfonika oraz zarówno opery, jak i operetki. Za scenografię odpowiedzialny jest pochodzący z Kolumbii Hernán Peñuela, kostiumy zaś zaprojektowała Mine Barral Vergez.

Pierwotnie, premierowe spektakle miały odbyć się w listopadzie i grudniu 2020 roku, jednak termin uległ zmianie ze względu na panującą wówczas pandemię.

W obsadzie, obok Agnieszki Rehlis wcielającej się w tytułową Lukrecję, wystąpią: Duncan Rock (Tarkwiniusz), Dominic Barberi (Collatinus), Philippe-Nicolas Martin (Junius), Juliette Mars (Bianca), Céline Laborie (Lucia), Cyrille Dubois (Chór Męski), Marie-Laure Garnier (Chór Żeński).

Kolejne spektakle zaplanowane są na 26, 28 i 30 maja 2023 roku.

Agnieszka Rehlis w „Gwałcie na Lukrecji” w Tuluzie © Mirco Magliocca
Agnieszka Rehlis w „Gwałcie na Lukrecji” w Tuluzie © Mirco Magliocca

Agnieszkę Rehlis w tym roku usłyszeć będzie można jeszcze w koncertowej „Giocondzie” w Sydney Opera House, gdzie zaśpiewa rolę Laury Adorno (sierpień 2023), ponadto w tym samym teatrze wystąpi aż w 8 spektaklach „Aidy”. Pojawi się także w „Trubadurze” podczas Musikfest Bremen w Niemczech (sierpień), „Tristanie i Izoldzie” w Teatro Maestranza w Sewilli (październik) oraz w „Aidzie” w Oper Frankfurt (grudzień).

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne