REKLAMA

Koncert muzyki klasycznej połączony z elementami relaksacji. AKELA Quartet i projekt MERITA w Pałacu Radziejowice

W koncercie 19 stycznia 2024 roku w Pałacu Radziejowice wystąpi pochodzący z Danii zespół AKELA Quartet. Wydarzenie odbędzie się w ramach europejskiego projektu MERITA, w którym Julian Cochran Foundation wspiera kwartety smyczkowe w rozwoju ich autorskich projektów muzycznych.

AKELA Quartet

AKELA Quartet, wielokrotnie nagradzany kwartet smyczkowy powstał w 2019 roku w Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej. Tworzą go młodzi instrumentaliści: Clara Glasdam (skrzypce), Gustav Ranum (skrzypce), Kirsten Wilbrandt Kjær (altówka) oraz Oskar Reuben Friis-Hansen (wiolonczela). Członkowie zespołu są aktywnymi uczestnikami życia muzycznego w Danii, występują zarówno w projektach solowych, jak i w przedsięwzięciach orkiestrowych. Jednak to muzyka kameralna stanowi ich największą pasję, do której zawsze podchodzą z kreatywnością i otwartością.

AKELA Quartet zaprezentuje koncert muzyki klasycznej połączony z elementami prowadzonej relaksacji. Artyści zaproszą publiczność poprzez muzykę w relaksacyjną podróż, która pozwoli uczestnikom odzyskać życiową energię oraz wyciszyć się. W programie znajdują się kwartety kompozytorów jak Joseph Haydn, Sune Kølster i Philip Glass.

AKELA Quartet © Benedikte Hald
AKELA Quartet © Benedikte Hald

MERITA

Wydarzenie odbędzie się w ramach europejskiego projektu MERITA. Nazwa jest akronimem od słów Muzyka, Dziedzictwo Kulturowe i Talent (Music, hERItage and TAlent). Inicjatywa ta zdobyła prestiżowy grant „Kreatywna Europa” w kategorii „Platformy Europejskie” 2021, wyróżniając się jako model wspierania młodych talentów muzycznych i promowania dziedzictwa kulturowego oraz europejskich Domów Historycznych, które są gospodarzami rezydencji artystycznych. W ciągu trzech lat MERITA wesprze 38 kwartetów smyczkowych. To wyjątkowa szansa dla młodych, profesjonalnych zespołów z Unii Europejskiej, aby rozwijać swoje innowacyjne projekty muzyczne, tworząc przy tym międzynarodową sieć wymiany doświadczeń artystycznych. Projekt angażuje 17 instytucji kultury z 12 krajów.

MERITA - logo

Julian Cochran Foundation

Współorganizatorem koncertu jest warszawska fundacja Julian Cochran Foundation, która od 7 lat promuje muzykę klasyczną w nowatorski sposób, integrując ją z niekonwencjonalnymi przestrzeniami i formami. W projekcie MERITA, zadaniem Fundacji jest wsparcie sześciu kwartetów smyczkowych w rozwinięciu autorskich projektów muzycznych. Fundacja organizuje rezydencje artystyczne w Dworze Somianka dla Karski Quartet (Belgia), w Pałacu Radziejowice dla AKELA Quartet (Dania), w Hegge Gård w Norwegii dla Pura Corda Ensemble (Holandia) oraz Quatuor Wassily (Francja), w Huis Landfort w Holandii dla Airis Quartet (Polska) oraz w Zamku Korzkiew dla Quartet Gerhard (Hiszpania), podczas których zespoły prezentują nowe pomysły na wyrażanie muzyki klasycznej. 

Dom Pracy Twórczej - Pałac w Radziejowicach © MERITA
Dom Pracy Twórczej – Pałac w Radziejowicach © MERITA

Koncert odbędzie się 19 stycznia 2024 roku o godz. 19.30 w Pałacu Radziejowice. Liczba miejsc ograniczona, osoby zainteresowane proszone są o wcześniejszą rezerwację do 13 stycznia na adres mailowy: wbloch@cochranpianocompetition.com.

Ambasada Królestwa Danii w Polsce objęła Honorowy Patronat nad koncertem. Wydarzenie prowadzone będzie w języku angielskim. 

Informacje o projekcie

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne