REKLAMA

Artur Ruciński i Gabriela Legun – gwiazdy jubileuszowej edycji „Ogrodów Muzycznych”

Dziedziniec Zamku Królewskiego rozbrzmi głosami, które porywają serca publiczności od Nowego Jorku po Madryt. 14 lipca 2025 roku odbędzie się Nadzwyczajny Recital, w którym wystąpią: Artur Ruciński, światowej sławy baryton, oraz Gabriela Legun, sopranistka młodego pokolenia i tegoroczna laureatka Paszportu „Polityki”. Przy fortepianie towarzyszyć im będzie znakomity Marek Ruszczyński.

Artur Ruciński – baryton, którego zna świat

Artur Ruciński należy do najwybitniejszych śpiewaków operowych naszych czasów. Występował na największych i najbardziej prestiżowych scenach operowych świata: Teatro alla Scala w Mediolanie, Royal Opera House Covent Garden w Londynie, Opéra Bastille w Paryżu, Teatro Real w Madrycie, Deutsche Oper w Berlinie, San Francisco Opera, a także regularnie pojawia się na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku, gdzie po raz pierwszy w 2016 roku rolą Sharplessa w „Madame Butterfly” Giacoma Pucciniego. W maju 2022 roku jego występ w roli Henryka Ashtona w „Łucji z Lammermoor” Gaetano Donizettiego był transmitowany na cały świat w cyklu „The Met: Live in HD”. W lutym 2025 roku artysta zadebiutował również na scenie Wiener Staatsoper.

Artur Ruciński © Karpati&Zarewicz
Artur Ruciński © Karpati&Zarewicz

Specjalizuje się w verdiowskich partiach barytonowych, takich jak Rodrigo w „Don Carlosie”, Don Carlo w „Mocy przeznaczenia, Amonasro w „Aidzie”, Giorgio Germont w „Traviacie”, czy Hrabia di Luna w „Trubadurze”. W czerwcu i lipcu występuje w Teatro Real w Madrycie – stamtąd przyleci do Warszawy.

Jego występy w Polsce są prawdziwą rzadkością – recital 14 lipca to jedyna okazja w tym sezonie, by usłyszeć go na żywo w stolicy.

Artur Ruciński © Karpati&Zarewicz
Artur Ruciński © Karpati&Zarewicz

Gabriela Legun – charyzmatyczny głos młodego pokolenia

Jest solistką Opery Śląskiej w Bytomiu, ale regularnie występuje również na scenach Opery Bałtyckiej, Opery Wrocławskiej oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Śpiewała także w Komische Oper w Berlinie oraz w Operze w Turynie, a w 2024 roku zadebiutowała w brukselskim Théâtre de La Monnaie w spektaklu Krystiana Lady „Nostalgia e Rivoluzione”, będącym pasticcio z oper Verdiego. W październiku 2024 roku zdobyła I nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. A. Didura, otrzymując też większość laurów pozaregulaminowych. W lutym 2025 roku zmierzyła się partią Amelii w „Simonie Boccanegrze” w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, a ostatnio Julii w „Romeo i Julii” w koncertowym wykonaniu dzieła Charlesa Gounoda. Jej talent został doceniony prestiżową nagrodą Paszport „Polityki” w kategorii „Muzyka poważna”.

Gabriela Legun © Zbigniew Malak
Gabriela Legun © Zbigniew Malak

Artur Ruciński i Gabriela Legun. Recital Nadzwyczajny

Artur Ruciński i Gabriela Legun 14 lipca 2025 roku pojawią się w Nadzwyczajnym Recitalu. Tego wieczoru – po raz pierwszy razem na scenie – wykonają arie i duety z oper Verdiego oraz innych mistrzów włoskiej opery. To będzie muzyczna rozmowa dwojga artystów, w której pobrzmiewać będą miłość, tęsknota, bunt i nadzieja. A towarzyszyć im będzie prawdziwy czarodziej fortepianu, Marek Ruszczyński, znany warszawskiej publiczności z występów z Aleksandra Kurzak, Roberto Alagna, czy Iwoną Sobotką, podczas ubiegłorocznego koncertu „Tribute to Puccini” na poprzedniej edycji „Ogrodów Muzycznych”.

📅 14 lipca 2025 | Zamek Królewski w Warszawie – Dziedziniec
🎟 Bilety dostępne tutaj
📲 Wydarzenie na Facebooku

25. edycja „Ogrodów Muzycznych”

 25. Festiwal Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka to ponad 30 wydarzeń, które przez cały lipiec – od 29 czerwca do 31 lipca 2025 roku wypełnią Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie dźwiękami muzyki, magią świateł i emocji. Tegoroczne hasło przewodnie, „Fajerwerki i Fanfary”, zapowiada miesiąc pełen muzycznych uniesień i artystycznych niespodzianek.

Festiwal zainauguruje koncert „Królewskie fanfary i subtelności natury” w wykonaniu Sinfonii Varsovii pod batutą Jerzego Klenki, z udziałem wybitnej skrzypaczki, laureatki konkursu im. H. Wieniawskiego – Meruert Karmenovy. W programie jubileuszowej edycji pojawią się koncerty takich gwiazd jak: Hayato Sumino – nagradzany i znany już polskiej publiczności japoński pianista. Nie zabraknie też muzyki bardziej rozrywkowej, wystąpią m.in.: Aga Zaryan, Danuta Błażejczyk oraz Mateusz Deskiewicz, a także akcentów folkowych w wykonaniu zespołu Vołosi. Jednym z wyjątkowych prezentowanych koncertów będzie z pewnością projekt muzyczny Vivaldi/Osiecka z udziałem Daniela Olbrychskiego zatytułowany „Nowe Cztery Pory Roku na 300 lat arcydzieła”. Wydarzeniem specjalnym będzie koncert Grażyny Brodzińskiej i zaproszonych przez nią gości. Na zakończenie Festiwalu Ogrody Muzyczne wystąpi L’Arpeggiata pod kierunkiem charyzmatycznej Christiny Pluhar z programem „Wonder Women” – muzycznym hołdem dla kobiet, które przez wieki musiały walczyć o prawo do twórczej ekspresji.

Christna Pluhar, 25. Ogrody Muzyczne i plakat „Wonder Women” © materiały prasowe
Christna Pluhar, 25. Ogrody Muzyczne i plakat „Wonder Women” © materiały prasowe

Zgodnie z festiwalową tradycją odbędą się również wyjątkowe projekcje wydarzeń muzycznych z całego świata. Będą to zarówno projekcje ulubione i nagradzane już „Złotą konewką” przez festiwalowych widzów, jak i całkiem nowe propozycje.

Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja Ogrody Muzyczne, a współorganizatorami Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej. Głównym partnerem wydarzenia jest fundacja Zaleski Stichting. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie Ogrodów Muzycznych.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne