REKLAMA

Dwuczęściowe operowe pasticcio „Rivoluzione” i „Nostalgia” w reżyserii Krystiana Lady dostępne na platformie OperaVision

Na platformie OperaVision, udostepniającej nieodpłatnie rejestracje wybranych przedstawień operowych można obejrzeć obie części najnowszej produkcji słynnego brukselskiego teatru La Monnaie / De Munt. Spektakl, oparty na muzyce z wczesnych dzieł Giuseppe Verdiego jest autorskim projektem polskiego reżysera Krystiana Lady. W obu przedstawieniach występuje polska sopranistka Gabriela Legun.

„Rivoluzione” i „Nostalgia” to dwuczęściowa produkcja operowa oparta na muzyce z szesnastu wczesnych oper Giuseppe Verdiego. Wykorzystano fragmenty m. in.: „Nabucca”, „Makbeta”, „Ernaniego” „Luisy Miller”, „Zbójców”, „Attyli” i „Stiffelia”. To autorski projekt polskiego reżysera Krystiana Lada, który jest autorem scenariusza i inscenizacji w słynnym brukselskim teatrze La Monnaie / De Munt. Spektakl opowiada nową historię i rozgrywa się w ramach dwóch odrębnych przedstawień. Premiery odbyły się 22 i 23 marca 2024 roku pod muzyczną dyrekcją Carlo Goldsteina.

„Rivoluzione” i „Nostalgia” w La Monnaie w reżyserii Krystiana Lady © Karl Forster
„Rivoluzione” i „Nostalgia” w La Monnaie w reżyserii Krystiana Lady © Karl Forster

„Rewolucja” dzieje się w latach 60. Carlo, Lorenzo i Giuseppe angażują się w protesty. Poznają Laurę, zaangażowaną aktywistkę studiującą grę na skrzypcach. Rewolucja przeradza się w fizyczną walkę z władzami, pomiędzy przyjaciółmi wybuchają konflikty, Laura powoli przestaje wierzyć w swoje ideały. W tej części występują Enea Scala (Carlo), Vittorio Prato (Giuseppe), Justin Hopkins (Lorenzo), Nino Machaidze (Laura), Gabriela Legun (Cristina), Hwanjoo Chung (Arminio).

„Rivoluzione” w reżyserii Krystiana Lady na platformie OperaVision

Akcja „Nostalgii” rozgrywa się 40 lat później. Carlo, Lorenzo i Giuseppe spotykają się na wernisażu w luksusowej galerii sztuki. Oglądają film dokumentalny o ich rewolucyjnej młodości. Każdy z nich inaczej pamięta ten czas, ale wszyscy wspominają Laurę, która zniknęła bez śladu. W tej części udział biorą: Scott Hendricks (Carlo) Giovanni Battista Parodi (Giuseppe), Dennis Rudge (Lorenzo), Helena Dix (Donatella), Gabriela Legun (Virginia), Paride Cataldo (Icilio), Saténik Khourdoian (Laura).

Oba przedstawienia można obejrzeć na platformie OperaVision, platformie streamingowej, która nieodpłatnie udostępnia nagrania spektakli operowych, każdy tytuł dostępny jest przez 6 miesięcy. „Rewolucja” miała swoją internetową premierę 29 marca i będzie ją można obejrzeć do 29 września 2024 roku. „Nostalgia”, druga część operowej opowieści Krystiana Lady będzie dostępna do 30 września 2024 roku.

„Nostalgia” w reżyserii Krystiana Lady na platformie OperaVision

Portal Operavision często udostępnia przedstawienia z polskich teatrów operowych. W ostatnich latach znalazły się tutaj takie tytuły jak „Peter Grimes” Benjamina Brittena z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, w reżyserii Mariusza Trelińskiego i muzycznej dyrekcji Michała Klauzy, czy „Giselle”, produkcję Polskiego Baletu Narodowego i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Transmitowano też Galę International Opera Awards 2023, która odbyła się w Warszawie, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, podczas której w kategorii „Najlepszy Młody Artysta” uhonorowano Andrzeja Filończyka, a w kategorii „Dzieło odkryte na nowo” wyróżniono „Jawnutę” Stanisława Moniuszki wystawioną w Teatrze Wielkim w Poznaniu, w reżyserii Ilarii Lanzino i muzycznej dyrekcji Rafała Kłoczko, ten spektakl też był dostępny na OperaVision.

Do 25 maja 2024 roku można oglądać „Otella” z Teatru Wielkiego w Poznaniu, w reżyserii Davida Pountneya i muzycznej dyrekcji Jacka Kaspszyka.

„Otello” z Teatru Wielkiego w Poznaniu na platformie OperaVision
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne