REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Artur Ruciński jako Renato w „Balu maskowym” w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie

Polski baryton będzie kreować partię Renata, spektakl muzycznie poprowadzi Riccardo Frizza. Inscenizację przygotuje Jacopo Spirei, według ostatniego operowego projektu słynnego angielskiego reżysera Grahama Vicka, zmarłego w 2021 roku. To kolejny występ Artura Rucińskiego na scenie tego legendarnego teatru. Śpiewał tu Króla Rogera, występował także w „Cyganerii” i „Trubadurze”.

Artur Ruciński należy do najwybitniejszych śpiewaków operowych na świecie. Regularnie pojawia się na prestiżowych operowych scenach świata, takich jak m.in.: Teatro alla Scala w Mediolanie, Royal Opera House Covent Garden w Londynie, Opéra Bastille w Paryżu, Teatro Real w Madrycie, Deutsche Oper w Berlinie i San Francisco Opera. W Metropolitan Opera zadebiutował w 2016 roku rola Sharplessa w „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego i od tej pory pojawia się na tej scenie w każdym sezonie. 21 maja 2022 roku w cyklu The Met: Live in HD transmitowana była nowa produkcja „Łucji z Lammermoor” Gaetana Donizettiego w reżyserii Simona Stone’a, gdzie Ruciński wcielił się w brata głównej bohaterki Henryka Ashtona. W listopadzie 2023 roku zadebiutował w partii markiza Posy w „Don Carlosie” Giuseppe Verdiego w Opéra de Monte-Carlo (na scenie Grimaldi Forum).

W Gran Teatro del Liceu artysta zadebiutował w 2009 roku, kreując tytułowego Króla Rogera, w inscenizacji Davida Pountneya i muzyczną dyrekcją Josepha Ponsa. W tej produkcji wystąpiło wielu polskich artystów: Roksanę kreowała Monika Mych (wraz z Anne Schwanewilms), Pasterza Pavlo Tolstoy, Archiereiosa Daniel Borowski i Aleksander Teliga, Diakonissę Jadwiga Rappé i Agnieszka Zwierko. Artur Ruciński wystąpił w Barcelonie także jako Marcello w „Cyganerii” Giacomo Pucciniego (2015/2016) oraz Hrabia Luna w „Trubadurze” Giuseppe Verdiego (2016/17).

Freddie de Tommaso (Riccardo) i Artur Ruciński (Renato) w „Balu maskowym” w Barcelonie © Gran Teatre del Liceu
Freddie de Tommaso (Riccardo) i Artur Ruciński (Renato) w „Balu maskowym” w Barcelonie © Gran Teatre del Liceu

9 lutego 2024 roku Artur Ruciński weźmie udział w premierze „Balu maskowego” w Barcelonie, przedstawienie według koncepcji słynnego reżysera Grahama Vicka przygotowuje Jacopo Spirei. Vick zmarł w 2021 roku na skutek COVID-19. Miał 67 lat.

Ostatnią jego operową produkcją jest inscenizacja „Parii” Stanisława Moniuszki z Teatru Wielkiego w Poznaniu. Przedstawienie pod kierownictwem muzycznym Gabriela Chmury zostało uhonorowane International Opera Award w 2021 roku w kategorii „Dzieło odkryte na nowo”.

 „Bal maskowy” jest przeniesieniem produkcji z Teatro Regio w Parmie, gdzie został pokazany we wrześniu 2021 roku, już po śmierci reżysera. Scenografię i kostiumy są dziełem Richarda Hudsona, choreografia Virginii Spallarossy, za reżyserię świateł odpowiada Giuseppe di Iorio.

Artur Ruciński (Renato) i Anna Pirozzi (Amelia) w „Balu maskowym” w Barcelonie © Gran Teatre del Liceu
Artur Ruciński (Renato) i Anna Pirozzi (Amelia) w „Balu maskowym” w Barcelonie © Gran Teatre del Liceu

Wystąpią: Freddie de Tommaso i Arturo Chacón-Cruz (Riccardo), Anna Pirozzi i Saioa Hernández (Amelia), Daniela Barcellona i Okka von der Damerau (Ulryka). Sara Blanch i Jodie Devos (Oscar). W innej obsadzie Renata zaśpiewa Ernesto Petti. Zadyryguje Ricardo Frizza. Artur Ruciński wystąpi w pięciu spektaklach: 9, 11, 14, 17 i 20 lutego 2024 roku.

Przyszłe plany artysty obejmują m.in. Ashtona w „Łucji z Lammermoor” w Royal Opera House w Londynie (kwiecień i maj 2024 roku), Millera w „Luizie Miller” w Teatro di San Carlo w Neapolu (czerwiec 2024 roku) oraz Gérarda w „Andrea Chénier” w Zurychu (lipiec 2024 roku).

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne