REKLAMA

Carmina Burana w wykonanu Opery Krakowskiej w Studio S-3 TVP Łęg 1 i 2 czerwca 204 roku

Światowa premiera tego dzieła odbyła się w 1937 roku we Frankfurcie nad Menem. W Polsce po raz pierwszy zaprezentowano je w Łodzi w 1963 roku. W Krakowie „Carmina Burana” zabrzmiała dopiero w 2018 roku i teraz zagrzmi siłami Opery Krakowskiej 1 i 2 czerwca 2024 roku pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Przez jednych nazywane kantatami scenicznymi, przez innych oratorium, „Carmina Burana” oparte są na świeckich pieśniach średniowiecznych, odnalezionych w 1803 r. w bawarskim opactwie Benediktbeuren. Carl Orff wybrał z tego obszernego zbioru tekstów, stworzonych przez wagabundów, studentów i wędrownych kleryków, 24 pieśni i ułożył je w rodzaj libretta. Pierwsza część to pieśni sławiące naturę i budzącą się wiosnę, druga jest pochwałą Bachusa, trzecia mówi o rozkoszach miłości. Mottem całego utworu jest apoteoza życia i afirmacja świata. Tylko zgoda na porządek i ład panujący w makrokosmosie pozwoli człowiekowi zachować czystość duszy i żyć zgodnie z naturą.

„Carmina Burana” w wykonaniu Opery Krakowskiej w Studio S - 3 TVP Łęg © materiały prasowe
„Carmina Burana” w wykonaniu Opery Krakowskiej w Studio S – 3 TVP Łęg © materiały prasowe

1 i 2 czerwca 2024 roku wystąpią: Iwona Socha (sopran), Adam Sobierajski (tenor), Stanisław Kuflyuk (baryton). Orkiestrą, Chórem i Chórem Dziecięcym Opery Krakowskiej oraz Chórem Filharmonii Krakowskiej zadyryguje Piotr Sułkowski.

Koncert Opery Krakowskiej odbędzie się w Studio S – 3 TVP Łęg 1 i 2 czerwca 2024 roku.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne