REKLAMA

Dwustu wykonawców „Carmina Burana” w Filharmonii Krakowskiej

Monumentalne dzieło Carla Orffa, cieszące się niegasnącą popularnością wśród wielbicieli niemal wszystkich gatunków muzycznych, ponownie zabrzmi w Krakowie. W Filharmonii im. Karola Szymanowskiego zaprezentują się wszystkie zespoły instytucji - łącznie ponad dwustu artystów.

„Carmina Burana” to kantata sceniczna powstała na bazie średniowiecznej poezji o tematyce egzystencjalnej. Treść każdej z dwudziestu pięciu części napisanej w języku łacińskim porusza zagadnienia filozoficzne. Podkreśla rolę fortuny jak wyznacznika kolei ludzkiego losu, stawia pytania o charakterze uniwersalnym. Ponadto opiewa afirmację życia, gloryfikuje szczęście i przyjemności płynące z doczesnego, ziemskiego bytowania.

Carl Orff skomponował swoje dzieło na chór, orkiestrę i troje solistów inspirując się muzyką renesansową i barokową. Dzięki temu, mimo iż powstało ono w latach 30. XX wieku, brzmi niezwykle niewspółcześnie, choć wcale nie archaicznie. Hipnotyzuje i porywa słuchacza w barwny muzyczny korowód już od pierwszych taktów. Chór pełni rolę swoistego narratora, zamykając całość w klamrę częścią O, Fortuna. W ten sposób całość utworu staje się alegorią koła fortuny, wciąż obecnego w wielu kulturach.

Na scenie Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie zaprezentują się wszystkie zespoły instytucji – orkiestra, chór mieszany, chór chłopięcy z sekcją dziewczęcą oraz utworzony w czerwcu ubiegłego roku chór dzieci z Ukrainy, a ponadto – chór społeczny ukonstytuowany do tego projektu w ramach Zimowej Akademii Śpiewu.

Plakat © Filharmonia Krakowska
Plakat © Filharmonia Krakowska

Zimowa Akademia Śpiewu to świeży projekt Filharmonii Krakowskiej, z listopada ubiegłego roku. Inicjatywa stworzenia chóru amatorskiego zgromadziła około pięćdziesiąt osób, które na co dzień śpiewają w różnych formacjach chóralnych Krakowa. Robią to jednak z pasji do śpiewu i muzyki, nie zawodowo. Włącznie, zaśpiewa i zagra ponad dwustu artystów, co jest nieczęstą sytuacją w gmachu filharmonii.

Całość poprowadzi Alexander Humala, w charakterze solistów wystąpią natomiast Ewa Tracz – sopran, Adam Sobierajski – tenor i Tomasz Rak – baryton. Koncert zostanie wykonany dwukrotnie, w piątek, 27 stycznia o godz. 19.30 oraz w sobotę, 28 stycznia o godz. 18.00.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne