REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Ewa Płonka zadebiutowała w Royal Opera House w Londynie jako Wenus w „Tannhäuserze” Ryszarda Wagnera

Polska sopranistka występuje w partiach dramatycznych na wielu scenach europejskich. We wrześniu po raz pierwszy wystąpiła w Polsce („Tosca we Wrocławiu”), teraz święci triumfy jako Bogini Miłości w dziele niemieckiego wizjonera w londyńskiej Covent Garden.

Ewa Płonka jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, studiowała także grę na fortepianie w Polsce, Norwegii, a także w Stanach Zjednoczonych (na uniwersytetach w Oklahoma City i Utah). W 2016 ukończyła program operowy Artist Diploma in Opera Studies w nowojorskiej Juilliard School. Początkowo wykonywała partie mezzosopranowe, by wkrótce przejść do ról sopranu dramatycznego, takie jak m.in. Aida, Lady Makbet, Abigaille czy Aida.

Jej kariera rozbłysła kilka sezonów temu. Przełomową rolą był debiut w „Trubadurze” Giuseppe Verdiego (jako Azucena) we Frankfurcie, w koprodukcji z Royal Opera House). Wystąpiła jako Giovanna Seymour w „Annie Bolenie” Gaetano Donizettiego w sezonie 2018-2019 w Badisches Staatstheater w Karlsruhe.

Ewa Płonka © Alena Novotná

Sezon 2019/2020 Ewa Płonka rozpoczęła otwarciem jubileuszowego 45. sezonu w Virginia Opera debiutem w tytułowej roli Toski. Kolejne tytuły tego sezonu obejmują role verdiowskie: Amneris w „Aidzie” oraz Elżbieta w „Don Carlosie”. W Opera Philadelphia podczas otwarcia sezonu 2020-2021 rolę Lady Makbet dzieliła z Sondrą Radvanovsky. Rolę Lady Makbet śpiewała też m. in. na scenie Deutsche Oper am Rhein w Dusseldorfie, przedstawienie dostępne jest online na OperaVision. Wystąpiła w Teatro Real w Madrycie i w Narodni Divadlo w Pradze.

We wrześniu 2022 roku zadebiutowała jako Abigaille (u boku Rafała Siwka) na słynnym festiwalu Arena di Verona, pojawiła się po raz pierwszy na scenie operowej w Polsce (Tosca we Wrocławiu). Także we Wrocławiu, na scenie NFM, wystąpiła w Gali Noworocznej w 2021 roku.

W najbliższym czasie wystąpi jako Aida w Narodni Divadlo w Pradze, Obca Księżniczka w „Rusałce” Antonina Dvořáka (w Operze w Monachium) oraz jako Elżbieta w „Don Carlosie” w Staatsoper w Berlinie.

Ewa Płonka na scenie ROH pojawiła się dwa razy, 14 i 16 lutego 2023 roku, jej debiutem była partia Wenus w „Tannhäuserze” Ryszarda Wagnera, u boku Stefana Vinke (rola tytułowa), Lise Davidsen (Elza) i Geralda Finleya (Wolfram). Spektakl wyreżyserował Tim Albery, a muzycznie poprowadził go Alexander Soddy.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne