Stypendia artystyczne przyznawane przez Prezydenta Miasta Biała Podlaska są pomocą młodym artystom w realizacji ich twórczych projektów, doskonaleniu warsztatu artystycznego i podejmowaniu działań służących wzbogaceniu kultury. Pomagają też podejmować nowe wyzwania w sferze działalności artystycznej oraz realizować ciekawe projekty. W 2023 roku stypendia artystyczne otrzymało z rąk Prezydenta Białej Podlaskiej Michała Litwiniuka 15 młodych, wyjątkowo uzdolnionych osób, zajmującym się tańcem, muzyką, grafiką komputerową, literaturą i śpiewem.
Jedną ze stypendystek (w kategorii grafika komputerowa) jest Helena Sacharuk, uczennica Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Białej Podlaskiej. Jest laureatką kilku nagród. W 2022 roku za animację „Przyjaciel” otrzymała Złoty Tobołek Koziołka Matołka na 10. Ogólnopolskim Festiwalu Animacji. „Przyjaciel za 10 lat” (za technikę i za temat nawiązujący do przyjaźni na całe życie – jak czytamy w uzasadnieniu) otrzymała II miejsce na Festiwalu Niebieska Kropka w 2022 roku, organizowanym przez Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim. Wyróżniono też jej film stworzony przez Helenę na konkurs „ReKreacje”, organizowany przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.
W 2021 roku Helena zdobyła I nagrodę w kategorii dziecięcej za film „Pudełko”, na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów Animowanych OKO Kalejdoskopu (wraz z siostrą Lidią). Dodatkowo Helena Sacharuk została wyróżniona za ukazanie magii w czystej postaci w jej filmie „Magia lasu”. Młoda artystka przez dwa lata brała udział w warsztatach polsko-indyjskich, na których współpracowała przy tworzeniu takich filmów jak „Magic House” i „Stickmation”. Animacje zostały kilkukrotnie nagrodzone m.in. na festiwalach w Grecji, Gruzji, Hiszpanii i Chorwacji.
Sacharuk uczęszcza na zajęcia do Pracowni Grafiki Komputerowej i Filmu Animowanego Piksel. Otrzymane stypendium przeznaczyła na realizację filmu animowanego przy użyciu grafiki komputerowej pt. „Bogusław Kaczyński popularyzatorem sztuki” oraz na dalszą edukację z zakresu grafiki komputerowej.
– Chodzę do Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej – mówi Helena Sacharuk. – Często przechodzę obok pomnika Bogusława Kaczyńskiego, który znajduje się w parku Radziwiłłowskim. Z jego postacią spotkałam się również w Krynicy Zdrój podczas Festiwalu im. Jana Kiepury, który został przez niego zapoczątkowany. Na temat opery dużo uczyłam się w szkole muzycznej. Kiedyś byłam na przedstawieniu pt. „Dziadek do orzechów”, ale częściej chodzę do filharmonii. Z muzyką związana jestem również od strony wokalnej, ponieważ uczę się śpiewu na zajęciach w zespole „Chwilka”. Zazwyczaj śpiewam utwory jazzowe, ale chętnie spróbuję kiedyś wykonać utwór operowy.
Zrealizowałam film animowany o Bogusławie Kaczyńskim, ponieważ uważam, że powinna go poznać jak największa liczba osób, także tych w moim wieku. Trzeba jego działalność przypominać. W filmie wykorzystałam cytaty, które zaczerpnęłam z książki Bogusława Kaczyńskiego pt. „Jak samotny szeryf”.