REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Gabriela Legun debiutuje jako Pamina w „Czarodziejskim flecie” w Teatro Regio w Turynie

Polska sopranistka wystąpi w słynnej produkcji arcydzieła Mozarta w reżyserii Barriego Kosky’ego i Suzanne Andrade, która w tym roku po raz pierwszy trafia do Turynu. Gabriela Legun występowała już w tej realizacji na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.

Przedstawienie, którego premiera odbyła się w berlińskiej Komische Oper w 2012 roku, od początku cieszyło się ogromnym powodzeniem. Inscenizacja szybko pojawiła się w innych teatrach: w Barcelonie, Düsseldorfie, Helsinkach, Los Angeles, Madrycie, Minneapolis, Paryżu i Szanghaju. W 2016 roku spektakl pokazano w Warszawie i nadal znajduje się on w stałym repertuarze teatru. To bardzo oryginalne podejście do tej opery, realizatorzy Barrie Kosky i Suzanne Andrade przyjęli konwencję komiksu lub filmu niemego, z niezwykłymi projekcjami, z którymi śpiewacy muszą wchodzić w przeróżne interakcje.

Zwiastun spektaklu „Czarodziejski flet” w Komische Oper w Berlinie

W Turynie „Czarodziejski flet” zostanie pokazany kilkukrotnie, między 31 marca, a 14 kwietnia. W podwójnej obsadzie wystąpią: Ekaterina Bakanova i Gabriela Legun (Pamina), Joel Prieto i Giovanni Sala (Tamino), Alessio Arduini i Gurgen Baveyan (Papageno), Serena Sáenz, Beate Ritter i Danae Kontora (Królowa Nocy), In-Sung Sim (Sarastro), a także Amélie Hois (Papagena). Obsadę uzupełniają: Lucrezia Drei, Ksenia Chubunova i Margherita Sala (Trzy Damy) oraz Thomas Cilluffo (Monostatos). Zadyryguje Maestro Sesto Quatrini.

Gabriela Legun to 27-letnia polska sopranistka, która w tym sezonie występuje na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej jako Pamina, Hanna w „Strasznym dworze”, Mimi w „Cyganerii”. W Operze Wrocławskiej wykonała role Micaëlę w „Carmen” i Donnę Annę w „Don Giovannim”. Kreowała także w poprzednich sezonach m. in.: tytułową Łucję z Lammermoor, Adinę w „Napoju miłosnym”, Magdę w „Jaskółce” na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu. W styczniu 2020 zadebiutowała w Operze Krakowskiej jako Kunegunda w „Kandydzie” oraz w Operze Bałtyckiej jako Agata w „Don Bucefalo”.

„Czarodziejski flet” w Komische Oper. Spotkanie Królowej Nocy i Paminy © KOB

Zdobywała laury na konkursach wokalnych: Concorso Lirico Internazionale di Portofino (2021), Konkursie Moniuszki (2022 za najbardziej obiecujący polski głos). W 2019 roku otrzymała I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

W sezonie 2023/2024 zadebiutuje w La Monnaie w Brukseli w „Nostalgia e Rivoluzione”, spektaklu opartym na utworach Giuseppe Verdiego, który przygotowuje polski reżyser Krystian Lada.

W Turynie Gabriela Legun zaśpiewa Paminę czterokrotnie: 1, 5, 8 i 14 kwietnia 2023 roku.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne