REKLAMA

Jak przywitać w Polsce Nowy Rok „na poważnie”? Gale Sylwestrowe i Koncerty Noworoczne w operach i filharmoniach w Polsce w 2024 roku

Pożegnanie starego roku i powitanie nowego to okazja do przemyśleń i postanowień, ale także świętowania i zabawy. Opery, filharmonie i teatry muzyczne na całym świecie zapraszają na uroczyste gale, przygotowując specjalne i niezwykłe programy koncertów. Wiele z nich powtarzanych jest w pierwszych dniach nadchodzącego roku. Oto przegląd tego, co w tych dniach dziać się będzie w Polsce.

W Gali Sylwestrowej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie pojawią się: Pretty Yende, sopranistka pochodząca z RPA, jedna z obecnie najbardziej rozchwytywanych śpiewaczek na świecie oraz amerykański tenor Michael Fabiano, gwiazda Metropolitan Opera. Yende zadebiutowała w Warszawie w 2022 roku w koncercie u boku Artura Rucińskiego, Fabiano wystąpi tu po raz pierwszy. Galę wyreżyseruje Jarosław Kilian, a poprowadzą ją Katarzyna Sanocka i Andrzej Sułek. Chórem i Orkiestrą TW – ON zadyryguje Patrick Fourniller, na skrzypcach solo zagra Stanisław Tomanek. W ambitnym programie znajdą się arie i duety z oper m. in. Francesca Cilei, Giuseppe Verdiego („Otello”), Giacoma Pucciniego („Cyganeria” i „Jaskółka”), Charlesa Gounoda oraz Julesa Masseneta („Manon”).

W Filharmonii Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza zaprezentowana koncertowo zostanie operetka Franza Lehára „Wesoła wdówka”. Artyści śpiewać będą w oryginalnej wersji językowej, z recytatywami w języku polskim. Wystąpią: Izabela Matuła (Hanna Glawari), Szymon Mechliński (Baron Mirko Zeta), Anna Bernacka (Walentyna), Rafał Bartmiński (Hrabia Daniło Daniłowicz), Maciej Kwaśnikowski (Camille de Rosillon), Mateusz Zajdel (Raoul de Saint-Brioche), Michał Romanowski (Pristicz), a także członkowie programu Akademia Operowa przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej: Szymon Raczkowski (Wicehrabia Cascada), Aleksander Kaczuk-Jagielnik (Bogdanowicz), Adrian Janus (Kromow). Wydarzenie zostanie powtórzone 7 stycznia 2024 roku.

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury już po raz 19. zaprasza na powitanie Nowego Roku w Filharmonii Narodowej. W koncercie 1 stycznia 2024 roku zaśpiewają znani polscy artyści: Ewa Tracz, Monika Ledzion-Porczyńska, Arnold Rutkowski oraz Szymon Komasa. W programie części operowej znajdą się m. in.: aria Kalafa ,,Nessun dorma’’ z ,,Turandot’’ Giacomo Pucciniego, ,,Largo al factotum’’ z ,,Cyrulika sewilskiego” Gioachina Rossiniego oraz ,, Duet kwiatów’’ z opery „Lakmé” Léo Delibesa. W drugiej części na scenie będą królować gorące rytmy z Ameryki Południowej. Publiczność usłyszy zaskakujące aranżacje i pozornie niemożliwe połączenia artystycznych stylów muzycznych, m.in. utwór ,,Beethoven in Havana’’ na podstawie „Allegretta” VII Symfonii Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Joachim Horsley Trio. Zespół wystąpi w składzie: Joachim Horsley – fortepian, Yonathan ,,Morocho’’ Gavidia – perkusja oraz Thomas Bellon- perkusja. Orkiestrę Symfoniczną Mazowieckiego Teatru Muzycznego poprowadzi Jacomo Bairos.

W Operze Bałtyckiej w Gdańsku w Koncercie Sylwestrowym 31 grudnia 2024 roku o godz. 19.00 zaśpiewają Joanna Kędzior i Jacek Szponarski, artyści, którzy w ostatnim czasie debiutowali na tej scenie i śpiewali w przedstawieniach premierowych. Kędzior kreowała Gildę w „Rigoletcie” Giuseppe Verdiego, Szponarski tytułową rolę w „Łaskawości Tytusa” Wolfganga Amadeusza Mozarta. W programie gali znajdą się arie z oper i operetek, wieczór poprowadzi Jakub Chrenowicz, a całość wyreżyseruje Tomasz Podsiadły. To drugi Koncert Sylwestrowy w Gdańsku, pierwszy odbył się wczoraj, 30 grudnia 2023 roku.

Giorgi Sturua i Iwona Sobotka © materialy prasowe
Giorgi Sturua i Iwona Sobotka © materialy prasowe

W Koncercie Sylwestrowym w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku zaśpiewają Iwona Sobotka i Giorgi Sturua. Orkiestrą PFB zadyryguje George Tchitchinadze, koncert poprowadzi Krzysztof Dąbrowski. W programie utwory takich kompozytorów jak: Verdi, Puccini, Cilea, Ponchielli, de Falla, Chapí, Sorozabal, Torroba, Lara, Penella. 31 grudnia 2023 roku gala odbędzie się dwukrotnie: o godz. 17.00 oraz 20.30, zostanie powtórzona 1 stycznia 2024 roku o godz. 17.00.

W Teatrze Wielkim w Poznaniu w Koncercie Sylwestrowym w Gmachu pod Pegazem wystąpią: Małgorzata Olejniczak-Worobiej, Monika Mych-Nowicka, Piotr Kalina i Jaromir Trafankowski, przy fortepianie zasiądzie Olena Skrok. Koncert arii operowych i operetkowych poprowadzi Jaromir Trafankowski, a orkiestrę Marco Guidarini. Kierownictwo chóru sprawuje Mariusz Otto. Pierwszy z cyklu koncertów odbył się wczoraj, 30 grudnia 2023 roku, gale zostaną powtórzone 4, 5 i 6 stycznia 2024 roku. Jak czytamy na stronie teatru: Blask i błysk! Blichtr i bling-bling! Brokat i boa (mile widziane, lecz nieobowiązkowe!). „Koncert sylwestrowy” sponsoruje literka „b”.

W Filharmonii Poznańskiej w z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Adama Banaszaka wystąpi w Auli Uniwersyteckiej Magdalena Stefaniak. W zróżnicowanym programie koncertów znalazły się przeboje operowe i operetkowe. Publiczność wysłucha uwertur do „Sroki złodziejki”, „Carmen” i „Zemsty nietoperza”, polek Johanna Straussa („Grzmoty i błyskawice”, „Polki z kowadłem” oraz „Pizzicato”), a także galopu z „Orfeusza w piekle”.  Stefaniak zaprezentuje Norinę z „Don Pasquale”, Traviatę, Julię z „Romea i Julii”, Małgorzatę z „Fausta”, „Arie ze śmiechem” Pericholi, Hannę Glawari z „Wesołej wdówki”, Adelę z „Zemsty nietoperza” oraz Elizę z „My fair lady”. Artystka zaśpiewa ten repertuar także 1 i 5 stycznia 2024 roku.

Gościem specjalnym dwóch koncertów sylwestrowych w Operze Krakowskiej będzie Grażyna Brodzińska, towarzyszyć jej będą artyści Opery Krakowskiej: Agnieszka Kuk, Paula Maciołek, Karin Wiktor-Kałucka, Agnieszka Cząstka–Niezgódka, Jarosław Bielecki, Krzysztof Kozarek (tenorzy), Michał Kutnik (baryton) i Sebastian Marszałowicz (bas). Za scenariusz i reżyserię odpowiada Wojciech Graniczewski. Orkiestrę, Chór i Balet Opery Krakowskiej poprowadzi Piotr Sułkowski (31 grudnia 2023 roku) oraz Tomasz Chmiel, w kolejnych koncertach noworocznych 3, 4 i 5 stycznia 2024 roku.

Adriana Ferfecka oraz Tadeusz Szlenkier zaśpiewają w Filharmonii Krakowskiej. Wystąpi również Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego Słowianki w choreografii Anny Gryszun. Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej zadyryguje Alexander Humala. Wieczór poprowadzi Piotr Krasnowolski. Gale Sylwestrowe odbyły się już dwa razy (29 i 30 grudnia 2023 roku), planowane są jeszcze trzy koncerty: dwa w Sylwestra i jeden w Nowy Rok.

W dniach 30 i 31 grudnia 2023 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi odbywa się sylwestrowo – noworoczna Włoska Gala Operowa „O sole italiano”. Kierownictwo muzyczne objął dyrygent i kompozytor, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi, Rafał Janiak. Koncerty w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego i choreografii Beaty Brożek-Grabarczyk przeniosą widzów do karnawału w Wenecji i słonecznego Neapolu. Repertuar obejmuje dzieła najwspanialszych włoskich kompozytorów: Vincenza Belliniego, Gaetano Donizettiego, Ruggero Leoncavalla, Giacomo Pucciniego, Gioachino Rossiniego i Giuseppe Verdiego. Wieczór dopełnią uwertury do „włoskich” operetek Johanna Straussa „Karnawał w Rzymie” i „Noc w Wenecji”. W ostatniej części zabrzmią słynne pieśni neapolitańskie. Na scenie pojawią się: Aleksandra Borkiewicz-Cłapińska (sopran), Patrycja Krzeszowska (sopran), Agnieszka Makówka (mezzosopran), Joanna Woś (sopran), Stepan Drobit (baryton) Dawid Kwieciński (tenor), Krzysztof Marciniak (tenor) i Paweł Skałuba (tenor). Koncert poprowadzą Patrycja Krzeszowska i Krzysztof Korwin Piotrowski. Gale odbywają się tylko dwukrotnie: 30 i 31 grudnia 2023 roku.

W koncertach „Jak bal to bal” 31 grudnia 2023 roku i 1 stycznia 2024 roku w Operze Śląskiej wystąpią: Anna Borucka, Gabriela Legun, Ruslana Koval, Maciej Komandera, Stanislav Kuflyuk, Andrzej Lampert i Łukasz Załęski. Piotr Mazurek poprowadzi chór, balet i orkiestrę, gospodarzem wieczoru będzie Jerzy Snakowski.

Aleksandra Orłowska i Adam Sobierajski będą gwiazdami koncertów w Filharmonii Śląskiej, w programie fragmenty z oper i operetek takich twórców jak m. in. Gaetano Donizetti, Giuseppe Verdi, Antonin Dvořák, Franz Lehár. Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej zadyryguje Marek Prášil.

„Opera Italia” to hasło, które przyświeca tegorocznym galom sylwestrowo-noworocznym w Operze Wrocławskiej, 31 stycznia 2023 roku oraz 1 i 7 stycznia 2024 roku. Orkiestrę poprowadzi Maestro Giorgio Croci, dyrygent, który występował w wielu znaczących teatrach operowych i filharmoniach na świecie: od Arena di Verona, Opera Tokyo, Cairo Opera, Komische Oper Berlin aż do teatrów w Mexico City, Lizbonie, Budapeszcie, Pradze, Nagoyi i Osace. Koncertował z wieloma znakomitymi orkiestrami, m in. z Filharmonikami Berlińskimi, Korean Symphony Orchestra, Tokio City Philharmonic, Orchester de Chambre de Paris. Ma w swoim artystycznym życiorysie poprowadzenie spektakularnego przedsięwzięcia –„Aidy” w Luksorze wśród piramid w Gizie. Nagrał także ścieżkę dźwiękową do filmu Wernera Herzoga „Fitzcarraldo”. Za reżyserię gali odpowiada Waldemar Zawodziński, uznany i doświadczony reżyser teatralny, scenarzysta i scenograf. W programie arie, duety i sceny zbiorowe z dzieł Pucciniego , Verdiego, Rossiniego i Mascagniego, a wystąpią: Joanna Moskowicz, Barbara Bagińska, Katarzyna Haras, Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak, Łukasz Gaj, Edward Kulczyk, Zdzisław Madej, Aleksander Zuchowicz, Jacek Jaskuła i Grzegorz Szostak.

W dwóch koncertach sylwestrowych w Lublinie (o godz. 17.00) i 20.00) wystąpią Karina Skrzeszewska i Mariusz Godlewski, artyści, którzy wystąpili w inaugurującym działalność Opery Lubelskiej. Kierownictwo muzyczne sprawować będzie Vincent Kozlovsky, Gospodarzem wieczoru będzie Maciej Gogołkiewicz. W Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku wystąpią Małgorzata Walewska, Wioletta Chodowicz, Adam Zdunikowski, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej zadyryguje Mirosław Jacek Błaszczyk, koncert poprowadzi Oskar Świtała.

Bassem Akiki poprowadzi „All That Jazz! Musicalową galę sylwestrową” w NOSPR w Katowicach, z gwiazdami wieczoru: Eleanor Lyons (sopran) i Wojciech Lichtański (saksofon altowy), prowadzenie Marcin Majchrowski. Michał Juraszek zadyryguje Koncertem Sylwestrowym we wrocławskim NFM, z udziałem sopranistki Amber Norelai i barytona Simona Schnorra. Nie sposób jednak wymienić wszystkich wydarzeń, które odbywają się w ten jedyny, niepowtarzalny i szalony wieczór.

ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego ma zaszczyt być patronem medialnym dwóch sylwestrowo – noworocznych wydarzeń: Włoskiej Gali Operowej „O sole italiano” w Teatrze Wielkim w Łodzi oraz 19. Koncertu Noworocznego Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury.

Szczęśliwego Nowego Roku 2024!

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne