REKLAMA

„Graj Ogrody!” 24. edycja Festiwalu Ogrody Muzyczne w dniach 29 czerwca – 27 lipca 2024 roku na Zamku Królewskim w Warszawie

Festiwal „Ogrody Muzyczne” im. Ryszarda Kubiaka powraca na miejsce, w którym odbywał się przez ponad dwadzieścia lat. 24. edycja pod hasłem „Graj Ogrody” odbędzie się w dniach 29 czerwca - 27 lipca 2024 roku w Pawilonie Koncertowym na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. W programie aż 13 koncertów, a także 17 pokazów filmowych oper oraz baletów. Sprzedaż biletów rozpoczyna się 7 maja 2024 roku na portalu ebilet.pl.

Tegoroczny tytuł Ogrodów Muzycznych nawiązuje do poprzednich edycji festiwalu: „Śpiewaj Ogrody” w 2022 roku oraz „Tańcz Ogrody” w 2023 roku, które celebrowały sztukę głosu i sztukę tańca. „Graj Ogrody!” to hołd dla sztuki gry na instrumentach, wirtuozerii, sprezzatury i improwizacji. Ale to także nawiązanie do zabaw i gier, rozrywek i konkurencji sportowych, jakim oddawano się w ogrodach i parkach na przestrzeni wieków.

Festiwal Ogrody Muzyczne na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie © materiały prasowe
Festiwal Ogrody Muzyczne na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie © materiały prasowe

Jak co roku, w programie festiwalu znajdą się projekcje filmowe oper, baletów i filmów muzycznych oraz koncerty. W ciągu 29 festiwalowych wieczorów zaprezentowanych zostanie 30 wydarzeń, w tym: 17 pokazów filmowych oraz aż 13 koncertów na żywo. W każdym z nich obecny będzie duch zabawy, gry z konwencjami i czasem wręcz hazardu.

Przygotowano bardzo szeroki przekrój gatunkowy: od muzyki dawnej, recitali pianistycznych i recitali operowych, przez XX-wieczną klasykę big-bandu po muzykę współczesną i najnowszą. Będzie także pop-opera i muzyka z gier komputerowych.

Festiwal Ogrody Muzyczne w Pawilonie Koncertowym na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie © materiały prasowe
Festiwal Ogrody Muzyczne w Pawilonie Koncertowym na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie © materiały prasowe

Wśród gwiazd 24. edycji festiwalu znajdą się wybitne zespoły z Polski i zagranicy. Norweski zespół Barokksolistene i skrzypek barokowy Bjarte Eike zaprezentują Alehouse Sessions (1 lipca), koncert z którym występowali m. in. w hamburskiej Elbphilharmonie, i z którym wkrótce zadebiutują na prestiżowym Festiwalu w Edynburgu. To kombinacja XVII-wiecznej muzyki angielskiej (Henry Purcell), angielskich szant i skandynawskich tańców, granych jak w tytułowym pubie (alehouse). Program jednocześnie czerpie inspirację z teatru Szekspirowskiego oraz atmosfery nocnych klubowych jam sessions. Barokksolistene wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Barokksolistene © materiały prasowe
Barokksolistene © materiały prasowe

Paryski Umlaut Big Band pod kierunkiem Pierre-Antoine’a Badaroux w Krótkiej Historii Swingu (6 lipca) opowie muzycznie historię podobnych orkiestr z lat 1920-40, odtwarzając charakterystyczne, znane ze starych płyt, brzmienie, a także atmosferę szalonych lat dwudziestych w zabawowym, tanecznym i euforycznym wymiarze.

Wystąpią także NFM Orkiestra Leopoldinum – Wrocław pod kierunkiem skrzypka Alexandra Sitkovetsky’ego (Maxa Richtera Gra z Vivaldim: The Four Seasons Recomposed, 4 lipca), Hashtag Ensemble (20 lipca) i Chopin University Big Band pod kierunkiem Piotra Kostrzewy („Amerykanin w Warszawie / Rhapsody in Blue 1924”, 5 lipca), usłyszymy m. in. „Błękitną rapsodię” George’a Gershwina w pierwszej, oryginalnej wersji z 1924 roku.

Marcin Masecki, Wojciech Myrczek i Chopin University Big Band © materiały prasowe
Marcin Masecki, Wojciech Myrczek i Chopin University Big Band © materiały prasowe

Wśród solistów – pianiści: Marcin Masecki (5 lipca), duet Hyuk i Hyo Lee („Dziewiąta Beethovena na dwa fortepiany, 24 lipca), Waldemar Malicki (19 lipca), Adam Kośmieja i Martyna Zakrzewska (legendarne dzieło europejskiego minimalizmu „Canto Ostinato: Gra z Nieskończonością”, 3 lipca). Wystąpią artyści scen operowych: Iwona Sobotka i David Baños w koncercie „Tribute to Puccini” (27 lipca), Dorota Szczepańska z projektem „Lamento” (13 lipca).

Młodzi śpiewacy Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zaprezentują program „Powróćmy jak za dawnych lat” składający się z przedwojennych szlagierów Jerzego Petersburskiego, Władysława Szpilmana i Mariana Hemara (12 lipca). Muzykę z gier komputerowych wykona 14 lipca Heroes Orchestra. Na Ogrodach Muzycznych pojawi się także trzech tenorów: Voytek Soko, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj czyli pop-operowe trio Tre Voci („Sen Nocy Letniej” 21 lipca).

Tre Voci © materiały prasowe
Tre Voci © materiały prasowe

W programie projekcji filmowych nacisk położono na twórczość jednego z największych kompozytorów operowych, Giacomo Pucciniego, którego setna rocznica śmierci przypada w roku 2024. Zaprezentowane zostaną najważniejsze pozycje repertuaru Pucciniowskiego, takie jak „Cyganeria”, „Tosca”, „Turandot” i „Madama Butterfly”. Uzupełnieniem tego cyklu będzie koncert finałowy pt. „Tribute to Puccini”, w którym wystąpi Iwona Sobotka i David Baños z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego.

Iwona Sobotka © materiały prasowe
Iwona Sobotka © materiały prasowe

Organizatorami są Fundacja Ogrody Muzyczne i (po raz pierwszy) Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego. Festiwal współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”.

Szczegółowy program Festiwalu znajduje się tutaj. Sprzedaż biletów na koncerty rozpoczyna się 7 maja 2024 o godz. 12.00 na portalu ebilet.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne