REKLAMA

„Tańcz Ogrody!”. Bregencja, Pesaro i Paryż w kolejnej edycji Festiwalu Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka w lipcu w Warszawie

Jak co roku, na program festiwalu składają się: opera, balet, filmy muzyczne i koncerty live. W ramach Festiwalu odbędą się retransmisje produkcji operowych i baletowych. Program obejmuje 26 wydarzeń: 6 koncertów live i 20 seansów filmowych.

23. Festiwal Ogrody Muzyczne potrwa od 30 czerwca do 31 lipca 2023 r. w Warszawie. W tym roku projekcje będą miały miejsce w kinie „Wisła” na Żoliborzu. Tuż obok tego kina mieszkał Ryszard Kubiak – dyrektor i pomysłodawca Festiwalu Ogrody Muzyczne. Koncerty odbywać będą się natomiast w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i w Sali Balowej Zamku Królewskiego.

Wśród wykonawców koncertów będą: Martín García García – laureat III nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego w 2021 roku, który należał do ulubieńców XVIII Konkursu, duet fortepianowy Hyo & Hyuk Lee. Ten drugi pianista jest finalistą XVIII Konkursu. Rok później, w listopadzie 2022 wygrał prestiżowy konkurs Long-Thibaud w Paryżu i w ramach nagrody specjalnej wystąpi 14 lipca 2023 roku w koncercie pod wieżą Eiffla, corocznym hucznym koncercie z udziałem gwiazd muzyki klasycznej w dniu narodowego święta Francji. Tradycyjnie, w Ogrodach zostanie pokazany ubiegłoroczny koncert pod wieżą Eiffla. W tegorocznych Ogrodach zagrają w jednym koncercie: wybitny, polski gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, wirtuoz akordeonu Maciej Frąckiewicz i perkusista Bartek Miler.

Koncert kameralny „Martín García García i przyjaciele" © Ogrody Muzyczne
Koncert kameralny „Martín García García i przyjaciele” © Ogrody Muzyczne

Atrakcją programu filmowego będą balety Johna Neumeiera („Sen nocy letniej”) i Edwarda Cluga („Peer Gynt”).

Pokazana zostanie najnowsza premiera zrealizowana na Jeziorze Bodeńskim w ramach Bregenzer Festspiele. Jest nią „Madama Butterfly” Giacomo Pucciniego. W Bregencji będzie ją można oglądać na żywo od 20 lipca, na ekranie w Ogrodach Muzycznych pojawi się realizacja z ubiegłego roku już 1 lipca. Będzie to już trzecia w Ogrodach inscenizacja z Bregencji, po „Carmen” Georgesa Bizeta i „Rigoletcie” Giuseppe Verdiego.

Inną perełką w programie będzie mniej znana opera Rossiniego „Le comte Ory” („Hrabia Ory”) z ubiegłorocznego Festiwalu Rossiniego w Pesaro. W obsadzie ulubieniec publiczności Juan Diego Flórez i młody baryton Andrzej Filończyk, który dołączył do czołówki polskich śpiewaków operowych, występujących w najlepszych teatrach operowych na świecie.

„Madame Butterfly” z Bregencji © Ogrody Muzyczne
„Madame Butterfly” z Bregencji © Ogrody Muzyczne

Program operowy dopełni „Traviata” z Opéra national de Paris, Palais Garnier w reżyserii Australijczyka Simona Stone’a, który przeniósł to dzieło w czasy współczesne. Wystąpią Pretty Yende, Benjamin Bernheim i Jean-François Lapointe, zadyryguje Michele Mariotti. Operetka „Życie paryskie” Jacquesa Offenbacha z Theatre des Champs-Elysee pokazana zostanie w indywidulanym odczytaniu Christiana Lacroix, słynnego francuskiego projektanta mody, który zaprojektował kostiumy i podjął się reżyserii.

22 i 23 lipca (sobota i niedziela) odbędzie się Piknik w Ogrodach Zamku Królewskiego, organizowany wspólnie z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Przez całą sobotę i całą niedzielę w plenerze, w pięknym otoczeniu kwitnących roślin, zostaną wyświetlone filmy, który cieszyły się uznaniem widzów w poprzednich Ogrodach Muzycznych. Wstęp na Piknik jest bezpłatny.

Pełny program Festiwalu znajduje się tutaj.

Koncert dawnej muzyki i tańca „La reine danse” © Ogrody Muzyczne
Koncert dawnej muzyki i tańca „La reine danse” © Ogrody Muzyczne
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne