REKLAMA

Grand Prix I Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Bogusława Kaczyńskiego dla Maksymiliana Lejka

Do konkursu zgłosiło się 29 uczestników i 7 zespołów kameralnych (od duetów do kwintetów). Wydarzenie odbyło się z inicjatywy Zbigniewa Napierały, przewodniczącego rady Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego. Realizacją konkursu zajęli się: dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej Waldemar Maciej Robak i Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO w Warszawie.

16 i 17 czerwca 2023 roku w Białej Podlaskiej odbył się I Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy im. Bogusława Kaczyńskiego, skierowany do uczniów szkół muzycznych II stopnia i studentów akademii muzycznych. Jury oceniało 26 solistów i 5 zespołów kameralnych. Grand Prix w wysokości 12 tysięcy złotych zostało ufundowane przez Fundację ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie.

Jury obradowało w składzie: prof. dr hab. Klaudiusz Baran – rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie (przewodniczący), prof. dr hab. Elżbieta Rosińska – Akademia Muzyczna Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Volodymyr Runchak – Konserwatorium Muzyczne w Kijowie, dr hab. Piotr Chołołowicz – prof. Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Sekretarzem jury był mgr Jakub Stefaniak z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim.

Grand Prix dla Maksymiliana Lejka, I Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy im. Bogusława Kaczyńskiego
Grand Prix dla Maksymiliana Lejka, I Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy im. Bogusława Kaczyńskiego © Małgorzata Piekarska

Jurorzy jednogłośnie podjęli decyzję o tym, aby Grand Prix trafiło do Maksymiliana Lejka, ucznia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Nagrodę Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego wręczył Krzysztof Korwin-Piotrowski. Fundatorem pozostałych nagród był prezydent Białej Podlaskiej Michał Litwiniuk.

Jury podkreśliło w swoim protokole wysoki poziom prezentacji artystycznych. Na uwagę zasługuje również wzorowa organizacja wydarzenia, za którą jurorzy dziękują Prezydentowi Miasta Biała Podlaska Panu Michałowi Litwiniukowi, Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego reprezentowanej przez Pana Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego oraz dyrektorowi Zespołu Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Białej Podlaskiej – Panu Waldemarowi Robakowi. Jury liczy na to, by wydarzenie było realizowane cyklicznie oraz na stałe wpisało się na listę konkursów akordeonowych o randze międzynarodowej. Kończąc swoje wystąpienie profesor Klaudiusz Baran zaprosił na II Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy im. Bogusława Kaczyńskiego, zaplanowany na wiosnę 2025 roku.

I Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy im. Bogusława Kaczyńskiego – Grand Prix – Maksymilian Lejk

Maksymilian Lejk został zaproszony do udziału w 5. Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego, który odbędzie się w Białej Podlaskiej w dniach 20 – 27 sierpnia 2023 roku. Artysta otrzyma podczas galowego koncertu specjalną statuetkę, którą wręczy Zbigniew Napierała.

Organizatorami festiwalu są: Fundacja ORFEO, Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk i Bialskie Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego.

Festiwal uzyskał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

NIMIT
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne