REKLAMA

Halka w XXI wieku. Premiera „Halki – wersji wileńskiej” 17 i 18 lutego 2024 roku w Polskiej Operze Królewskiej

Ta „Halka” jest absolutnie dzisiejsza, jej problemy są takie, jakie dziś przeżywa każdy – powiedział reżyser spektaklu Wojciech Adamczyk. Premiera „Halki - wersji wileńskiej” Stanisława Moniuszki odbędzie się w dniach 17 i 18 lutego 2024 roku w Polskiej Operze Królewskiej. W roli tytułowej wystąpią Natalia Rubiś, Justyna Khil i Malgorzata Trojanowska, spektakl poprowadzi Dawid Runtz, a wyreżyseruje go Wojciech Adamczyk.

Głównym tematem Halki jest miłość, uczucie znane ludzkości od zarania dziejów, uczucie, z którym nie wolno igrać. „Halka wileńska” ma jeszcze ten walor, że jej konstrukcja jest zwarta, oszczędna, szalenie dramatyczna i przez to również wychodząca naprzeciw oczekiwaniom współczesnego widza. Z powyżej podanych powodów mam odwagę zaprosić szanowną publiczność na Halkę, której akcja rozgrywa się w XXI wieku. Tak o Halce mówi Wojciech Adamczyk, który podjął się reżyserii spektaklu w Polskiej Operze Królewskiej. Podstawowe problemy zawarte w treści dramatu są zresztą uniwersalne i pozostają aktualne do dziś. Stąd też decyzja reżysera, by akcję Halki osadzić w czasach współczesnych.

Konferencja prasowa przed premierą „Halki Wileńskiej" w Polskiej Operze Królewskiej © materiały Polskiej Opery Królewskiej
Konferencja prasowa przed premierą „Halki Wileńskiej” w Polskiej Operze Królewskiej © materiały Polskiej Opery Królewskiej

Wersja wileńska „Halki” nie zawiera wielkich Moniuszkowskich przebojów, nie ma w niej np. arii „Szumią jodły na gór szczycie”, Jontek zresztą śpiewa tu barytonem. Dzieło jednak uchodzi za bliskie dramatowi muzycznemu. „Halka wileńska” była kilkukrotnie wystawiana w czasach powojennych w Warszawie. W reżyserii Kazimierza Dejmka, w Warszawskiej Operze Kameralnej w 1986 roku partię tytułową śpiewały Danuta Bernolak, Aleksandra Lemiszka, Małgorzata Martyńska i Zofia Witkowska, Jontka kreowali Adam Kruszewski i Jan Wolański, Janusza Jerzy Mahler i Tadeusz Piszek. W 2019 roku, na scenie kameralnej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej swoją inscenizację pokazała Agnieszka Glińska, wystąpili w niej m. in.: Ilona Krzywicka oraz barytoni: Kamil Zdebel i Łukasz Klimczak, którzy zmierzą się z partiami Janusza i Jontka w obecnej inscenizacji w Polskiej Operze Królewskiej. Dyrygował Łukasz Borowicz, spektakl dostępny jest na VOD teatru. Natalia Rubiś wielokrotnie występowała w tej wersji „Halki”, m. in. z Capella Cracoviensis i Warszawską Operą Kameralną. Justyna Khil jest laureatką Nagrody ORFEO Fundacji im. Bogusława Kaczyńskiego na XX Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

David Runtz i Wojciech Adamczyk podczas konferencji prasowej © materiały Polskiej Opery Królewskiej
David Runtz i Wojciech Adamczyk podczas konferencji prasowej © materiały Polskiej Opery Królewskiej

Kierownictwo muzyczne sprawować będzie Dawid Runtz, który poprowadzi Zespół Wokalny i Orkiestrę Polskiej Opery Królewskiej. Za instrumentację i opracowanie partytury odpowiadać będzie Michał Dobrzyński. Spektakl wyreżyseruje Wojciech Adamczyk, który odpowiadać też będzie za reżyserię świateł. Scenografia i projekcje będą dziełem Zuzanny Grzegorowskiej, kostiumy Marii Balcerek.

Wystąpią: Paweł Czekała i Adam Kruszewski (Cześnik), Anna Farysej i Aleksandra Łaska (Zofia), Łukasz Klimczak i Robert Szpręgiel (Janusz), Wojtek Gierlach i Sławomir Jurczak (Marszałek). W tytułową rolę wcielą się trzy sopranistki: Justyna Khil, Natalia Rubiś i Małgorzata Trojanowska, Jontka zaśpiewają Łukasz Hajduczenia i Kamil Zdebel. Na scenie pojawią się też statyści i mimowie: Maja Bilek, Maciej Jan Kraśniewski, Bartłomiej Marszałek, Daniel Mosior, Tomasz Musiałowicz, Marta Pieczul, Krzysztof Skarżyński oraz Michał Wolny.

Premiera odbędzie się 17 i 18 lutego 2024 roku, w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Kolejne przedstawienia 22 i 23 lutego 2024 roku. Więcej informacji na stronie Polskiej Opery Królewskiej. Bilety do nabycia tutaj.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne