REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Jakub Józef Orliński jako Atamas w nowej produkcji opery „Semele” Georga Friedricha Händla w Monachium

Podczas monachijskiego święta opery, Münchner Opernfestspiele, przygotowana zostaje nowa realizacja opery „Semele”, w której partię odtrąconego przez tytułową bohaterkę Atamasa wykona Jakub Józef Orliński. Będzie to debiut polskiego kontratenora w Operze Bawarskiej.

Temat oparty jest na mitologii greckiej, tragedia Semele opisana jest w „Metamorfozach” Owidiusza. Autorem libretta jest William Congreve i zdaniem Piotra Kamińskiego uznawane jest ono za jedno z najpiękniejszych w całej historii opery.

Händel napisał ten utwór w ciągu miesiąca. Premiera odbyła się  10 lutego 1744 roku w Covent Garden Theatre w Londynie w ramach cyklu koncertów odbywających się w czasie Wielkiego Postu. Nie był to wielki sukces, widzowie oczekiwali w tym okresie tematów biblijnych (dzieło określono jako „wykonanie na sposób oratorium”), śpiewano po angielsku, czym zirytowano wielbicieli opery włoskiej… Zmysłowy i frywolny był też erotyzm dzieła i opętanie Semele Jowiszem.

Po kilku prezentacjach opera popadła w całkowite zapomnienie. Dopiero w XX wieku rozpoczyna się jej wielki renesans, przejawiający się w relatywnie częstej obecności dzieła na scenach, a także kilku wybitnych rejestracjach płytowych.

Brenda Rae (Semele) i Jakub Józef Orliński (Atamas) © M. Rittershaus
Brenda Rae (Semele) i Jakub Józef Orliński (Atamas) © M. Rittershaus

W partii tytułowej w nowej monachijskiej produkcji wystąpi Brenda Rae, Jowiszem (Jupiterem) będzie Michael Spyres, Apollem Jonas Hacker, Junoną Emily D’Angelo, Ino Nadezhda Karyazina, Iris Jessica Niles, Kadmusem / Somnusem Philippe Sly, Arcykapłanem Milan Siljanov. Jakub Józef Orliński wcieli się w postać Atamasa, króla miasta Orchomenos w Beocji. Według mitu to on po poślubieniu siostry Semele, Ino, wychowa małego Dionizosa. Będzie to debiut polskiego kontratenora w Bayerische Staatsoper. Wszystkie spektakle poprowadzi Gianluca Capuano.

„Semele” w Monachium © M. Rittershaus
„Semele” w Monachium © M. Rittershaus

Reżyserem spektaklu jest Claus Guth, jest to jego trzecia realizacja w Operze Bawarskiej, po „Luizie Miller” Giuseppe Verdiego w 2007 roku i  „Domu krwi” („Bluthaus)” Georga Friedricha Haasa. Scenografię stworzył Michael Levine, kostiumy Gesine Völlm, choreografię Ramses Sigl.

Premiera planowana jest na 15 lipca 2023 na scenie Prinzregententheater, odbędą się jeszcze cztery spektakle: 18, 20, 22 i 25 lipca 2023 roku. Pierwszy spektakl transmitowany będzie na żywo w radiu BR-Klassik.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne