REKLAMA

Scena Młodych: Jakub Szmidt wystąpi jako Angelotti w „Tosce” w Operze w Hanowerze

Młody polski bas jest od sezonu 2022/ 2023 członkiem studia operowego w Operze Państwowej w Hanowerze. 28 stycznia po raz pierwszy wystąpi w operze Giacoma Pucciniego, u boku polskiej sopranistki, Ewy Vesin, która zaśpiewa rolę tytułową.

Jakub Szmidt rozpoczął studia wokalne w 2017 roku w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest absolwentem studiów licencjackich w klasie śpiewu solowego ks. dra hab. Pawła Sobierajskiego, prof. AM w Katowicach. W maju 2019 roku został laureatem III nagrody oraz nagrody specjalnej na XXI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina we Vrablach na Słowacji. W 2021 roku zdobył III miejsce w Międzynarodowym festiwalu i Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Zadebiutował na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu rolą Serwacego w dziele „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki, biorąc udział w przedstawieniu przygotowanym przez Wydział Wokalno-Aktorski AM w Katowicach w koprodukcji z Operą Śląską. Doskonali swe umiejętności wokalne na kursach mistrzowskich prowadzonych przez m. in. Mariusza Kwietnia, Piotra Beczałę, Johna Norrisa czy Thomasa Heyera. Jako uczestnik Studia Operowego ma też szansę nie tylko dalej się rozwijać, ale także śpiewać mniejsze role basowe, takie jak np. Służący w „Zagładzie domu Usherów” Philippa Glassa, czy właśnie Angelotti w „Tosce”.

Jakub Szmidt pojawi się na scenie Opery w Hanowerze 28 stycznia. Spektakl, w reżyserii Vasily’ego Barkhatova poprowadzi muzycznie James Hendry.Ewa Vesin zaśpiewa partię tytułową, jej ukochanym Cavaradossim będzie Rodrigo Porras Garulo, a okrutnym Baronem Scarpią Pavel Yankovsky.

reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne