REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Jerzy Butryn śpiewa kolejnego Mefistofelesa w Teatrze Narodowym w Pradze

Polski bas zadebiutował w listopadzie 2023 roku w tytułowej partii w dziele Arrigo Boita w nowej produkcji w Opera di Roma. Jerzy Butryn kreuje obecnie swojego kolejnego Mefistofelesa w Národní divadlo (Teatrze Narodowym) w Pradze, artysta śpiewa tę diaboliczną rolę w czterech spektaklach w styczniu, lutym i marcu 2024 roku.

Jerzy Butryn jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Bogdana Makala. Był stypendystą programu Erasmus w Hochschule für Musik Detmold w klasie śpiewu prof. Larsa Woldta oraz uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

W ubiegłym sezonie artysta wystąpił m. in. w Pizie, śpiewając partię basową w „Requiem” Giuseppe Verdiego, można było go także zobaczyć jako Colline’a w „Cyganerii” Giacoma Pucciniego i Zbigniewa w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Rajmunda w „Łucji z Lammermoor”, Escamilla w nowej produkcji „Carmen” Georgesa Bizeta i Komandora „Don Giovannim” Wolfganga Amadeusza Mozarta na scenie Opery Wrocławskiej. W maju 2023 roku po raz pierwszy wystąpił na słynnym festiwalu w Glyndebourne, kreując partię Komandora. W listopadzie 2024 roku miał miejsce podwójny debiut artysty, zarówno na scenie Opery Rzymskiej, jak i w tytułowej roli w dziele Arriga Boita.

Jerzy Butryn jako Mefistofeles w Pradze © Zdenek Sokol
Jerzy Butryn jako Mefistofeles w Pradze © Zdenek Sokol

Premiera „Mefistofelesa” w Pradze odbyła się w 2015 roku, reżyserował Ivan Krejčí, autorem scenografii był Milan David, kostiumów Marta Rozskopfová, świateł Daniel Tesař. Do wznowienia produkcji, obok Jerzego Butryna w partii tytułowej wystąpią Kyungho Kim (Faust), Petra Alvarez Šimková (Małgorzata), Jana Sýkorová (Marta) oraz Victoria Khoroshunova (Helena Trojańska). Zadyrygują Gabriel Feltz i Richard Hein. Po przedstawieniavch 14 i 17 stycznia, planowane są jeszcze spektakle 27 stycznia, 3 i 8 lutego oraz 3 marca 2024 roku.

W tym sezonie Jerzy Butryn pojawi się na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w partii Colline’a w „Cyganerii” Giacomo Pucciniego. 12 kwietnia 2024 roku wystąpi jako Kurwenal w koncertowej wersji I aktu „Tristana i Izoldy” Ryszarda Wagnera, u boku Iwony Sobotki i Andrew Richardsa, pod dyrekcją Pawła Przytockiego.

Jerzy Butryn jako Mefistofeles w Pradze © Zdenek Sokol
Jerzy Butryn jako Mefistofeles w Pradze © Zdenek Sokol
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne