REKLAMA

Polscy artyści na świecie: Jerzy Butryn zaśpiewa Komandora na festiwalu operowym w Glyndebourne

Polski bas wystąpi w „Don Giovannim” Wolfganga Amadeusza Mozarta na słynnym festiwalu operowym w Glyndebourne, odbywającym się niedaleko Lewes w East Sussex w Anglii. Jerzy Butryn kreował już wcześniej tę partię na scenie Opery Wrocławskiej w głośnej inscenizacji André Hellera-Lopesa osadzonej w szpitalu dla obłąkanych.

Festiwal operowy w Glyndebourne to pierwsze prywatne tego typu przedsięwzięcie. Jego pomysłodawcą był kapitan John Christie, angielski oficer i miłośnik opery, który na terenie swojej posiadłości zbudował teatr operowy. Glyndebourne miało być angielską odpowiedzią na festiwale odbywające się w Salzburgu i Bayreuth. Ambicją rodziny Christie od początku było szczególne uwzględnienie twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta, pierwszym zaprezentowanym tam dziełem było „Wesele Figara” w 1934 roku. Pierwszym menedżerem był Rudolf Bing, późniejszy wieloletni dyrektor Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Dziś Glyndebourne należy do ścisłej czołówki światowych festiwali operowych, a od 1994 roku działa tu nowa, przebudowana opera. Festiwal jest znany z długich przerw w spektaklach, podczas których publiczność może przeznaczyć czas na piknikowanie i korzystanie z innych uroków Glyndebourne. Festiwalem od początku kieruje rodzina Christie.

Występowało tu wielu polskich artystów, jako pierwsza pojawiła się Maria Kinasiewicz, kreując Elektrę w „Idomeneo”. Śpiewali tu także m. in. Teresa Żylis-Gara, Wiesław Ochman, Urszula Koszut, Bożena Betley, Krystyna Kujawińska, Leonard Mróz, Wojciech Drabowicz, Elżbieta Szmytka i Marek Torzewski. Bas Daniel Borowski zadebiutował tu w 1998 roku w partii Pietra w „Szymonie Boccanegrze”, w tym samym roku wystąpił na tej scenie Artur Stefanowicz kreując Unulfa w „Rodelindzie”. Mariusz Kwiecień po raz pierwszy pojawił się w Glyndebourne w 2000 roku, śpiewał tu Hrabiego Almavivę w „Weselu Figara”. Andrzej Dobber na przestrzeni kilku sezonów prezentował na tej scenie Makbeta i Kurwenala w „Tristanie i Izoldzie”. Występowały tu także Agnieszka Zwierko i Anna Simińska, a Krzysztof Bączyk śpiewał tu Wurma w „Luizie Miller” w 2021 roku.

Zwiastun Glyndebourne Festival Opera 2023

Jerzy Butryn w partii Komandora dołączy do tego znakomitego grona już 19 maja. Polski bas jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Bogdana Makala. Był także stypendystą programu Erasmus w Hochschule für Musik Detmold w klasie śpiewu prof. Larsa Woldta, a także uczestnikiem Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

W bieżącym sezonie artysta wystąpił m. in. w Pizie, śpiewając partię basową w „Requiem” Giuseppe Verdiego, można było go także zobaczyć jako Colline’a w „Cyganerii” Giacoma Pucciniego i Zbigniewa w „Strasznym dworze” Stanisława Moniuszki na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Rajmunda w „Łucji z Lammermoor”, Escamilla w nowej produkcji „Carmen” Georgesa Bizeta i Komandora na scenie Opery Wrocławskiej.

Premierę przygotowuje francuska reżyserka Mariame Clément, od lat związana z festiwalem, realizowała tu „Don Pasquale” i „Poliuta” Gaetana Donizettiego, a także „Turka we Włoszech” Gioachina Rossiniego. „Don Giovanni” będzie nową inscenizacją tego tytułu w Glyndebourne od ponad dziesięciu lat.

Za pulpitem dyrygenckim stanie amerykański dyrygent Evan Rogister, będzie to jego debiut. Oprócz Jerzego Butryna w spektaklu wystąpią: Andrey Zhilikhovsky i Andrei Bondarenko (Don Giovanni), Venera Gimadieva (Donna Anna), Ruzan Mantashyan (Donna Elwira), Oleksiy Palchykov (Don Ottavio), Mikhail Timoshenko (Leporello), Victoria Randem (Zerlina) i Michael Mofidian (Masetto).

Planowanych jest blisko 20 spektakli (w terminie 19 maja – 15 lipca 2023 roku), ostatnio pojawiła się informacja, że ze względu na duże zainteresowanie „Don Giovanni” zagrany będzie dodatkowo także 10 lipca.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne