REKLAMA

Joanna Woś i Xabier Anduaga zainaugurują nowy sezon artystyczny w Teatrze Wielkim w Łodzi

Nowy sezon artystyczny 2023/24 w Teatrze Wielkim w Łodzi zostanie zainaugurowany wyjątkowym wydarzeniem. W niedzielę, 10 września 2023 roku na scenie teatru odbędzie się recital primadonny łódzkiej opery Joanny Woś i Xabiera Anduagi, młodego hiszpańskiego tenora występującego obecnie na najważniejszych scenach świata.

Oboje zaproszeni artyści wyspecjalizowali się w rolach z oper kompozytorów włoskiego belcanto. Xabier Anduaga 10 września wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Hiszpański tenor urodził się w 1995 roku w San Sebastian, tam również rozpoczął swoją muzyczną edukację. W 2016 roku wziął udział w prestiżowej Accademia Rossiniana w Pesaro, gdzie zadebiutował partią Belfiore w operze „Podróż do Reims” Gioachina Rossiniego. Dwa lata później, w 2018 roku zdobył Grand Prix w konkursie Montserrat Caballé, a w 2019 roku został laureatem pierwszej nagrody na konkursie Operalia w dwóch kategoriach – ogólnej i Zarzuela. W 2021 roku uzyskał International Opera Award dla najlepszego młodego śpiewaka.

Wiosną 2023 roku debiutował w The Metropolitan Opera partią Nemorina w „Napoju miłosnym” Gaetana Donizettiego, a jego najbliższe angaże obejmują występy m. in. w Wiener Staatsoper, Teatro Real w Madrycie, Deutsche Oper Berlin, Bayerische Staatsoper w Monachium, Royal Opera House w Londynie czy Teatro di San Carlo w Neapolu. Repertuar śpiewaka w ostatnich sezonach obejmuje m. in. główne role w operach „Lunatyczka” i „Purytanie” Vincenza Belliniego, „Łucja z Lammermoor”, „Córka pułku” i „Anna Bolena” Gaetana Donizettiego, „Rigoletto” i „Traviata” Giuseppe Verdiego.

Joanna Woś z Teatrem Wielkim w Łodzi związana jest od początków swojej kariery, debiutowała na deskach tej sceny tytułową rolą w operze „Łucja z Lammermoor” Donizettiego, a na przestrzeni lat łódzcy melomani mogli podziwiać jej kreacje m. in. w „Purytanach” i „Normie” Belliniego, „Marii Stuardzie”, „Annie Bolenie” i „Lukrecji Borgii” Donizettiego oraz „Rigoletcie” i „Traviacie” Verdiego. W tej ostatniej operze wystąpi także w zaplanowanej na luty przyszłego roku nowej produkcji teatru.

W niedzielę, 10 września 2023 roku artyści wystąpią w duetach z „Łucji z Lammermoor” i „Traviaty”, Xabier Anduaga zaśpiewa arie z „Napoju miłosnego”, „Córki pułku”, „Rigoletta”, „Łucji z Lammermoor” oraz z opery „Marta, czyli kiermasz w Riczmondzie Friedricha von Flotowa, a Joanna Woś wykona dwie wielkie arie z „Traviaty” i z „Purytanów”. Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą dyrektora muzycznego instytucji Rafała Janiaka będzie towarzyszyć solistom, a także wykona uwertury z oper „Don Pasquale” i „Moc przeznaczenia” Verdiego oraz introdukcję z udziałem chóru „Percorrete le spiagge vicine” z „Łucji z Lammermoor”. Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Wydarzenie to zainauguruje zarazem nowy cykl koncertów pt. „Koncert z gwiazdą”, zainicjowany przez nową dyrekcję teatru.

„Koncert z gwiazdą” – plakat © Teatr Wielki w Łodzi
„Koncert z gwiazdą” – plakat © Teatr Wielki w Łodzi

Dwa dni wcześniej, w piątek 8 września o godzinie 19.00 na przylegającym do teatru placu Dąbrowskiego odbędzie się skierowany do szerokiego grona odbiorców koncert Opera Łódź Opener”. W programie wydarzenia znajdą się utwory m. in. Georgesa Bizeta, Manuela de Falli czy Astora Piazzolli. Wystąpią dwie mezzosopranistki – Aleksandra Opała i Małgorzata Walewska oraz tenor Rafał Bartmiński, a na akordeonie zagra Mario Stefano Pietrodarchi. Chór i Orkiestrę Teatru Wielkiego w Łodzi poprowadzi młoda, uznana dyrygentka Marta Kluczyńska. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

„Opera Łódź Opener” – plakat © Teatr Wielki w Łodzi
„Opera Łódź Opener” – plakat © Teatr Wielki w Łodzi
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne