Josef Mysliveček (1737–1781) urodził się w Pradze, jako jeden z dwóch braci bliźniaków. Od dziecka przejawiał talent muzyczny, był wybitnym skrzypkiem, a dzięki stypendium pozyskanym u hrabiego Vincentego von Waldsteina na studia muzyczne w Wenecji, Mysliveček wyjechał studiować kompozycję u Giovanniego Battisty Pescettiego (1706-1766). Wielkim sukcesem była jego pierwsza opera „Medea”, wystawiona w Parmie w 1764 roku, z legendarną sopranistką Lucrezią Aguiari (występującą pod pseudonimem La Bastardella).
Jego sławę poświadcza nadanie mu przydomka Boskiego Czecha (Il divino Boemo); nazywano go także „Venatorini” (dosłownie myśliwy). Napisał blisko trzydzieści oper, m. in. „Semiramidę”, „Łaskawość Tytusa”, „Olimpiadę”, „Armidę”, „Montezumę”, „Il gran Tamerlano” czy „Farnace”. Tworzył oratoria, symfonie, msze, utwory chóralne i kameralne.
Był najlepiej opłacanym kompozytorem operowym we Włoszech, a jego opery, co wtedy było rzadkie, ukazywały się drukiem poza granicami Włoch, utwory Myslivečka grano w całej Europie. We Włoszech poznał też młodego Mozarta, z którym się zaprzyjaźnił i na którego twórczość miał niewątpliwy wpływ. Wraz z rozwojem choroby jego sława zaczęła gasnąć, artysta zmarł w Rzymie, w biedzie i osamotnieniu, a jego grób nie przetrwał do naszych czasów.
Petr Vaclav – scenariusz i reżyseria, Irena Hradecká – scenografia i Andrea Cavaletto – kostiumy) zadbali o oddanie autentyzmu tej historii. Film kręcony był w Wenecji, Genui, Palermo, Neapolu, Rzymie. Muzykę opracował i nagrał Vaclav Luks (dyrygent finału tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina) wraz ze swoim zespołem Collegium 1704, przy udziale wybitnych solistów operowych, takich jak: Philippe Jaroussky, Raffaella Milanesi, Emöke Baráth, Simona Šaturová, Juan Sancho oraz – tutaj cieszy polski akcent – Krystian Adam. Vaclav Luks i Collegium 1704 wielokrotnie gościli w Polsce, w 2021 roku podczas 11. edycji NDI Sopot Classic Festival prezentowali dzieła mistrzów baroku Johanna Sebastiana Bacha i Jana Dismasa Zelenki.
W rolę główną wciela się aktor i muzyk Vojtěch Dyk. Wystepują: Barbara Ronchi (Caterina Gabrielli), Lana Vladi (Anna Fracatassi), Elena Radonicich (Markiza), Diego Pagotto (Orfeo Crispi), Philip Hahn (Wolfgang Amadeusz Mozart) oraz Salvatore Langella (Conte di San Paolo).
Film jest tegorocznym czeskim kandydatem do Oscara, zdobył też 11 nominacji do Czeskich Lwów. Był prezentowany na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w San Sebastián, gdzie odbyła się jego światowa premiera, czy Rotterdamie.
Od 10 marca będzie można zobaczyć „Czecha” w polskich kinach. Miejsca i daty pokazów można sprawdzić tutaj.
A tutaj znajduje się strona internetowa filmu.