REKLAMA

„Il Boemo” („Czech”). Film o słynnym, zapomnianym dziś kompozytorze, Josefie Myslivečku, od 10 marca w kinach w Polsce

Josef Mysliveček, zwanym Czechem, był jednym z najbardziej cenionych kompozytorów operowych XVIII-wiecznych Włoch. W filmie pełnym porywającej muzyki ukazane są burzliwe koleje życia artysty, jego relacje z fascynującymi kobietami, brawurowa droga na szczyt i bolesny upadek. Dzieło Petra Vaclava jest tegorocznym czeskim kandydatem do Oscara.

Josef Mysliveček (1737–1781) urodził się w Pradze, jako jeden z dwóch braci bliźniaków. Od dziecka przejawiał talent muzyczny, był wybitnym skrzypkiem, a dzięki stypendium pozyskanym u hrabiego Vincentego von Waldsteina na studia muzyczne w Wenecji, Mysliveček wyjechał studiować kompozycję u Giovanniego Battisty Pescettiego (1706-1766). Wielkim sukcesem była jego pierwsza opera „Medea”, wystawiona w Parmie w 1764 roku, z legendarną sopranistką Lucrezią Aguiari (występującą pod pseudonimem La Bastardella).

Jego sławę poświadcza nadanie mu przydomka Boskiego Czecha (Il divino Boemo); nazywano go także „Venatorini” (dosłownie myśliwy). Napisał blisko trzydzieści oper, m. in. „Semiramidę”, „Łaskawość Tytusa”, „Olimpiadę”, „Armidę”, „Montezumę”, „Il gran Tamerlano” czy „Farnace”. Tworzył oratoria, symfonie, msze, utwory chóralne i kameralne.

„Il Boemo” – kadr z filmu © materiały dystrybutora
„Il Boemo” – kadr z filmu © materiały dystrybutora

Był najlepiej opłacanym kompozytorem operowym we Włoszech, a jego opery, co wtedy było rzadkie, ukazywały się drukiem poza granicami Włoch, utwory Myslivečka grano w całej Europie. We Włoszech poznał też młodego Mozarta, z którym się zaprzyjaźnił i na którego twórczość miał niewątpliwy wpływ. Wraz z rozwojem choroby jego sława zaczęła gasnąć, artysta zmarł w Rzymie, w biedzie i osamotnieniu, a jego grób nie przetrwał do naszych czasów.

Petr Vaclav – scenariusz i reżyseria, Irena Hradecká – scenografia i Andrea Cavaletto – kostiumy) zadbali o oddanie autentyzmu tej historii. Film kręcony był w Wenecji, Genui, Palermo, Neapolu, Rzymie. Muzykę opracował i nagrał Vaclav Luks (dyrygent finału tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina) wraz ze swoim zespołem Collegium 1704, przy udziale wybitnych solistów operowych, takich jak: Philippe Jaroussky, Raffaella Milanesi, Emöke Baráth, Simona Šaturová, Juan Sancho oraz – tutaj cieszy polski akcent – Krystian Adam. Vaclav Luks i Collegium 1704 wielokrotnie gościli w Polsce, w 2021 roku podczas 11. edycji NDI Sopot Classic Festival prezentowali dzieła mistrzów baroku Johanna Sebastiana Bacha i Jana Dismasa Zelenki.

Vojtěch Dyk jako Josef Mysliveček © materiały dystrybutora
Vojtěch Dyk jako Josef Mysliveček © materiały dystrybutora

W rolę główną wciela się aktor i muzyk Vojtěch Dyk. Wystepują: Barbara Ronchi (Caterina Gabrielli), Lana Vladi (Anna Fracatassi), Elena Radonicich (Markiza), Diego Pagotto (Orfeo Crispi), Philip Hahn (Wolfgang Amadeusz Mozart) oraz Salvatore Langella (Conte di San Paolo).

Philippe Jaroussky w filmie „Il Boemo” © materiały dystrybutora
Philippe Jaroussky w filmie „Il Boemo” © materiały dystrybutora

Film jest tegorocznym czeskim kandydatem do Oscara, zdobył też 11 nominacji do Czeskich Lwów. Był prezentowany na międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w San Sebastián, gdzie odbyła się jego światowa premiera, czy Rotterdamie.

Od 10 marca będzie można zobaczyć „Czecha” w polskich kinach. Miejsca i daty pokazów można sprawdzić tutaj.

Oficjalny zwiastun filmu

A tutaj znajduje się strona internetowa filmu.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne