REKLAMA

Za kilka dni rozpocznie się XX edycja Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari

77 młodych śpiewaków z 19 krajów weźmie udział w rozpoczynającym się 6 maja 2023 roku w Nowym Sączu XX Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. O udział w Konkursie ubiegało się 155 kandydatów z 31 państw.

Konkurs, który organizowany jest przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu potrwa do 13 maja i jak zwykle rozegra się w trzech etapach. Pierwsze dwa oraz koncert laureatów odbędą się w widowiskowej sali SOKOŁA w Nowym Sączu. Natomiast finałowe przesłuchania będzie można obejrzeć na deskach Opery Krakowskiej. Młodym śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

Tegoroczny, jubileuszowy, XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari będzie wyjątkowy ze względu na nagrodę, która uczci pamięć zmarłej pod koniec ubiegłego roku Pani Prof. Heleny Łazarskiej, założycielki Konkursu. To właśnie dzięki prof. Łazarskiej imię naszej patronki, Ady Sari, wciąż jest obecne na kulturalnej mapie świata. Jestem dumna, że pani profesor obdarzyła mnie zaufaniem powierzając mi w 2015 roku funkcję dyrektor artystycznej festiwalu i konkursu – powiedziała Małgorzata Walewska.

David Roy, laureat Konkursu 2021 (przy fortepianie Anna Marchwińska) © Piotr Droździk, archiwum MCK SOKÓŁ
David Roy, laureat Konkursu 2021 (przy fortepianie Anna Marchwińska) © Piotr Droździk, archiwum MCK SOKÓŁ

Śpiewaków będzie oceniało międzynarodowe jury, w którym poza Małgorzatą Walewską (przewodnicząca) i Wojciechem Maciejowskim (sekretarz) zasiądą: Marcin Habela – Dziekan Wydziału Wokalnego w Haute École de Musique de Genève w Szwajcarii; Beata Klatka – Dyrektor Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki oraz Kierownik AKADEMII OPEROWEJ Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie; Dominik Licht – Konsultant w zakresie castingu w Duńskiej Operze Królewskiej w Kopenhadze; Rebekah Rota – Dyrektor Opery w Wuppertalu w Niemczech (od sezonu 2023/2024) oraz Keith Bernard Stonum – Dyrektor Artystyczny Jungen Oper im NORD (Staatsoper Stuttgart, Niemcy), śpiewak.

W Nowym Sączu, na konkursowej estradzie, swoje kariery rozpoczynali tacy artyści jak m.in.: Piotr Beczała, Andrzej Dobber, Milijana Nikolić, Anna Simińska, Anna Lubańska, Aleksandra Kubas-Kruk, Hanna Elisabeth Müller, Andrzej Lampert, Adriana Ferfecka, Hubert Zapiór, Miriam Albano czy Arnold Rutkowski.

Gabriela Legun, laureatka Konkursu 2019 © Piotr Droździk, archiwum MCK SOKÓŁ
Gabriela Legun, laureatka Konkursu 2019 (dyryguje Sebastian Perłowski) © Piotr Droździk, archiwum MCK SOKÓŁ

Gabriela Legun (wówczas Gołaszewska), polska sopranistka, która wygrała Konkurs cztery lata temu, tak wspomina swoje doświadczenie: Konkurs Ady Sari był jednym z najważniejszych momentów w mojej karierze. To właśnie w Nowym Sączu po raz pierwszy dałam się poznać szerszej publiczności. Konkurs obserwuje wiele osób, które mogą mieć wpływ na naszą zawodową przyszłość. I tak dokładnie było w moim przypadku. Wygrana zaowocowała angażami między innymi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej czy Operze Śląskiej w Bytomiu.

Laureaci Konkursu 2019 © Piotr Droździk, archiwum MCK SOKÓŁ
Laureaci Konkursu 2019 © Piotr Droździk, archiwum MCK SOKÓŁ

Na przesłuchania I i II etapu Konkursu wstęp jest wolny. Na koncert finałowy (III etap Konkursu) wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek, które dostępne będą w kasie Opery Krakowskiej od 20 kwietnia. Wstęp na koncert Laureatów na podstawie bezpłatnych wejściówek, do odebrania w kasie MCK SOKÓŁ od 4 maja.

Cały Konkurs będzie również transmitowany na stronie www.adasari.pl.

ORFEO Fundacja im. Bogusława Kaczyńskiego jest jednym z patronów medialnych jubileuszowej XX edycji Konkursu, a także jednym z fundatorów nagrody pozaregulaminowej.

XX Międzynarodowy Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari | spot
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne