Praemium Imperiale przyznano po raz pierwszy w 1989 roku. Laureacu nagradzani są w pięciu kategoriach. W roku 2022 wyróżniono także takich artystów jak: Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA z Japonii (Architektura); Giulio Paolini z Włoch (Malarstwo), Wim Wenders z Niemiec (Teatr i Film) oraz pochodzący z Chin Ai Weiwei (Rzeźba). Każdy otrzymał 15 milionów jenów (czyli ponad 100,000 dolarów).
W dziedzinie Muzyki laureatami tej nagrody byli m. in. Pierre Boulez, Leonard Bernstein, Alfred Schnittke, Mścisław Rostropowicz, Anne-Sophie Mutter, Riccardo Muti, Zubin Mehta, Plácido Domingo, Seji Ozawa, Philipp Glass, Arvo Pärt, Mitsuko Uchida i Martha Argerich. W dziedzinie Filmu i Teatru: m. in. Martin Scorsese, Federico Fellini, Ingmar Bergman, Akira Kurosawa, Peter Brook, Pina Bausch, Francis Ford Coppola, Judi Dench czy Catherine Deneuve. Pełna lista laureatów znajduje się tutaj.
Nagrodzeni spotkali się na konferencji prasowej w Okura Hotel w Tokio. Wśród zaproszonych gości znalazła się była Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Hillary Clinton, pełniąca funkcję Międzynarodowego Doradcy Praemium Imperiale.
Krystian Zimerman jest trzecim, po Andrzeju Wajdzie (1996) i Krzysztofie Pendereckim (2004), artystą z Polski, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie.