REKLAMA

Krystian Zimmerman laureatem Nagrody Praemium Imperiale

Krystian Zimerman odebrał 19 października nagrodę Praemium Imperiale w dziedzinie muzyki, przyznawaną co roku przez Japan Art Association (Japońskie Towarzystwo Sztuki) artystom, którzy odcisnęli niezatarte piętno na swojej dziedzinie sztuki. Uroczysta ceremonia odbyła się w Tokio w obecności przedstawicieli rodziny cesarskiej.

Praemium Imperiale przyznano po raz pierwszy w 1989 roku. Laureacu nagradzani są w pięciu kategoriach. W roku 2022 wyróżniono także takich artystów jak: Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA z Japonii (Architektura); Giulio Paolini z Włoch (Malarstwo), Wim Wenders z Niemiec (Teatr i Film) oraz pochodzący z Chin Ai Weiwei (Rzeźba). Każdy otrzymał 15 milionów jenów (czyli ponad 100,000 dolarów).  

W dziedzinie Muzyki laureatami tej nagrody byli m. in. Pierre Boulez, Leonard Bernstein, Alfred Schnittke, Mścisław Rostropowicz, Anne-Sophie Mutter, Riccardo Muti, Zubin Mehta, Plácido Domingo, Seji Ozawa, Philipp Glass, Arvo Pärt, Mitsuko Uchida i Martha Argerich. W dziedzinie Filmu i Teatru: m. in. Martin Scorsese, Federico Fellini, Ingmar Bergman, Akira Kurosawa, Peter Brook, Pina Bausch, Francis Ford Coppola, Judi Dench czy Catherine Deneuve. Pełna lista laureatów znajduje się tutaj.

Nagrodzeni spotkali się na konferencji prasowej w Okura Hotel w Tokio. Wśród zaproszonych gości znalazła się była Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Hillary Clinton, pełniąca funkcję Międzynarodowego Doradcy Praemium Imperiale.

Krystian Zimerman jest trzecim, po Andrzeju Wajdzie (1996) i Krzysztofie Pendereckim (2004), artystą z Polski, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie.

reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne