Przedstawienia Wilsona to wysmakowane estetycznie obrazy, precyzyjny ruch postaci i niesamowite efekty świetlne. Najważniejsze teatry operowe powierzały mu i nadal powierzają do realizacji najznamienitsze tytuły: „Madame Butterfly” Giacomo Pucciniego, „Makbeta”, „Otella” i „La traviatę” Giuseppe Verdiego, „Fausta” Charlesa Gounoda czy „Peleasa i Melizandę” Claude’a Debussy’ego.
Spektakl „Turandot”, który obejrzymy, był transmitowany do kin na całym świecie w listopadzie 2023 roku. Zadyrygował nim Marco Armiliato, Włoch współpracujący z najważniejszymi teatrami operowymi świata. W międzynarodowej obsadzie śpiewaków (Iréne Theorin jako księżniczka Turandot, Brian Jagde jako książę Kalaf i Ermonela Jaho w roli niewolnicy Liu) znalazł się stale współpracujący z Paryską Operą Narodową tenor Maciej Kwaśnikowski. Ostatnio podziwialiśmy go jako Tybalta w retransmisji „Romea i Julii” Charlesa Gounoda. Teraz będzie Pangiem, jednym z trzech ministrów bezwzględnej chińskiej księżniczki Turandot, która ucina głowy pretendentom do jej ręki…
Opera Pucciniego jest wielkim melodramatem, ale ma w sobie też elementy komediowe. Jej libretto oparto na commedii dell’arte Carla Gozziego, włoskiego dramatopisarza doby oświecenia, autora udramatyzowanych baśni, takich jak właśnie „Księżniczka Turandot” czy „Miłość do trzech pomarańczy”.
Czas trwania: około 3 godzin (w tym jedna przerwa), opera pokazana zostanie z polskimi napisami. Lista kin i bilety znajduje się tutaj.