REKLAMA

Retransmisja opery Charlesa Gounoda o nieszczęśliwych kochankach z Werony 6 lipca w sieci Multikino

Premiera nowej paryskiej inscenizacji „Romea i Julii” miała miejsce 17 czerwca 2023 roku, po raz pierwszy na scenie otwartego w 1989 roku postmodernistycznego budynku tego teatru, czyli Opéra Bastille. Retransmisję spektaklu będzie można obejrzeć 6 lipca, o godz. 18.00 w sieci Multikino w całej Polsce.

XIX-wieczny francuski kompozytor Charles Gounod znany jest na świecie przede wszystkim ze swej operowej adaptacji „Fausta” Goethego. Drugim jego słynnym dziełem jest Szekspirowska tragedia kochanków z Werony. Historia Romea i Julii inspirowała wielu kompozytorów, choćby Vincenza Belliniego (opera „ I Capuleti e i Montecchi”, czyli „Kapuletowie i Montekowie”), Riccarda Zandonaia (opera „Giulietta e Romeo”), Siergieja Prokofiewa (balet „Romeo i Julia”), Hectora Berlioza (symfonia dramatyczna „Romeo i Julia”) czy Leonarda Bernsteina (musical „West Side Story”). Polska kompozytorka Bernardetta Matuszczak skomponowała w 1967 roku operę kameralną, wystawioną w 1970 w warszawskim Teatrze Wielkim. Motyw tej nieszczęśliwej miłości pojawia się też w kulturze popularnej, słynna jest pieśń Wandy Warskiej „W Weronie”, skomponowana przez Andrzeja Kurylewicza do słów wierszy Cypriana Kamila Norwida.

Elsa Dreisig (Julia) © Vincent Pontet
„Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w Operze Paryskiej © Vincent Pontet

Dzieło, po blisko 40 latach nieobecności powróciło na afisz Paryskiej Opery Narodowej, wcześniej było wystawiane na innej scenie, w XIX-wiecznym eklektycznym Palais Garnier. I właśnie replika słynnych schodów z foyer Palais Garnier jest głównym elementem scenografii nowego przedstawienia „Romea i Julii”. Spektakl wyreżyserował francuski aktor Thomas Jolly, który specjalizuje się w wystawianiu dzieł Szekspira. W Operze Paryskiej zadebiutował w 2016 roku inscenizując „Heliogabala”, Francesco Cavalliego. Jest dyrektorem artystycznym ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, które odbędą się w Paryżu w 2024 roku. Autorem scenografii jest Bruno de Lavenère, kostiumów – Sylvette Dequest.

Premierę poprowadził jeden z najlepszych dyrygentów operowych świata, Włoch Carlo Rizzi. Role tytułowe zaśpiewali francuski tenor liryczny Benjamin Bernheim i francusko-duńska sopranistka Elsa Dreisig. Oboje pojawiają się na znaczących scenach świata, Bernheim występuje m. in. w Wiedniu, Londynie, Nowy Jorku i festiwalu w Salzburgu, Dreising w Zurychu i festivalu d’Aix-en-Provence. W spektaklu udział wzięli także m. in. Lea Desandre (Stefano), Jean Teitgen (Ojciec Laurenty), Laurent Naouri (Capulet), Sylvie Brunet-Grupposo (Gertruda), Huw Montague Rendall (Merkucjo), Thomas Ricart (Benvolio) i Sergio Villegas Galvain (Parys).

Benjamin Bernheim (Romeo) i Maciej Kwaśnikowski (Tybald) Charlesa Gounoda w Operze Paryskiej © Vincent Pontet
Benjamin Bernheim (Romeo) i Maciej Kwaśnikowski (Tybald) Charlesa Gounoda w Operze Paryskiej © Vincent Pontet

W roli Tybalda występuje polski tenor Maciej Kwaśnikowski, na stałe związany z Opera Paryską. Kwaśnikowski w latach 2017-2019 był członkiem tutejszej Akademii Operowej (wcześniej Akademii Operowej Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie). W 2019 roku dołączył do programu Lindemann Young Artist Development Program w Metropolitan Opera, ale jego debiut został odwołany z powodu pandemii. W sierpniu 2023 roku wystąpi na Festiwalu w Salzburgu w „Mszy Koronacyjnej” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Swoje umiejętności wokalne od 2016 roku szlifuje pod kierunkiem słynnego tenora Neila Shicoffa. Jest też inżynierem fizyki technicznej ze specjalizacją w nanotechnologii (dyplom w 2017 roku na Wydziale Fizyki Technicznej Politechniki Poznańskiej).

Zwiastun spektaklu „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w Operze Paryskiej

Retransmisja spektaklu, z polskimi napisami, zostanie pokazana w kinach sieci Multikino w całej Polsce 6 lipca o godz. 18.00. Opera trwa cztery godziny (jedna przerwa). Lista kin i informacje o biletach znajdują się tutaj. Na pokaz zaprasza Kino Maestro.

reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img
reklamaspot_img

Również popularne